| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Pełna balustrada przy schodach wewnętrznych. Z czego ją wykonać?

Pełna balustrada przy schodach wewnętrznych. Z czego ją wykonać?

Balustrada-ścianka częściowo przysłania schody wewnętrzne lub antresolę. Jest bezpieczna, pozwala też na stworzenie we wnętrzu oryginalnych rozwiązań projektowych. Można ją zbudować z płyt, cegieł, betonu lub nawet z luksferów,

Jest kompromisem między pełną ścianą rozdzielającą dwa pomieszczenia a wnętrzem całkowicie jednoprzestrzennym. Pomaga częściowo odizolować schody od pokoju dziennego oraz oddzielić antresolę od przestrzeni poniżej. Pełna balustrada umożliwia doprowadzenie i ukrycie w niej kabli elektrycznych oraz ciekawe podświetlenie biegu schodów, na przykład płaskimi punktowymi lampami lub wąskimi świetlówkami podkreślającymi linię wznoszących się stopni, a nawet umieszczenie światła za szkłem między płytami g-k i efektowne rozjaśnienie jej wierzchu. To najlepszy sposób ochrony przed spadnięciem ze schodów w domach, w których są małe dzieci. Tak jak każdy inny typ balustrady musi ona być mocno przytwierdzona do elementów konstrukcyjnych (schodów, ściany, stropu).

Balustrada murowana

Murek można ustawić na biegu żelbetowych schodów, na podłodze na gruncie albo na stropie kondygnacji. W pierwszym przypadku bieg schodów musi być odpowiednio szeroki, aby kilku- lub kilkunastocentymetrowy murek zbytnio go nie zwęził. Minimalna szerokość biegu schodów w domu jednorodzinnym to 80 cm. Jeżeli koncepcja pełnej balustrady powstanie na początkowym etapie projektu, a schody mają być dwubiegowe, najlepiej, żeby architekt zaproponował wybudowanie biegów o nierównej szerokości. Na jednym z nich można wówczas ustawić ściankę. Jeśli balustradę będzie stanowić wyciągnięta do góry ściana opierająca się na konstrukcji stropu, nie będzie obawy, że powstanie zbyt wąski bieg. Ścianka balustrady powinna wówczas, tak jak inne ściany działowe, zostać wymurowana przed wylewkami. Aby murowany fragment się nie przewrócił, powinien być usztywniony. Można go wzmocnić prętami zbrojeniowymi lub bednarką układanymi w spoinach muru.

Autor: Kalbar

Pełna balustrada wyraźniej wydziela przestrzeń niż ażurowa. Jej powierzchnię można dopasować do stylu wnętrza. Tu zastosowano łupek i okładzinę z orzecha amerykańskiego

Balustrada monolityczna

Balustradę żelbetową wykonuje się w czasie betonowania schodów. Jest ona z nimi powiązana zbrojeniem. Układ prętów w takiej balustradzie jest podobny jak w zbrojeniu płyty. Pręty pionowe zbrojenia balustrady (o średnicy mniej więcej 8 mm) wypuszcza się z płyty schodów. Poziome dowiązuje się do pionowych i umieszcza równolegle do biegu. Płyta balustrady może mieć niewielką grubość – wystarczy mniej więcej 5 cm. Wykonanie płyty na prostym odcinku schodów nie jest trudne. Skomplikowane może być precyzyjne wybetonowanie fragmentu na zakręcie biegu. W żelbetowych schodach policzkowych, w których głównym elementem konstrukcyjnym są dwie belki podtrzymujące stopnie, można w ysunąć belki policzkowe do góry i tak je zaprojektować, aby stały się pełną balustradą.

Balustrada z drewna

Słupki, do których możesz zamocować pełne elementy balustrady, rozstawia się tak jak w balustradzie ażurowej, najczęściej co 90-120 cm. Muszą być mocno związane z konstrukcją schodów. W schodach żelbetowych wystawia się w tym celu pręty zbrojeniowe. W przypadku schodów stalowych obkładanych drewnem przygotowuje się na etapie projektu specjalne wąsy zespawane z konstrukcją, do których przykręca się słupki podkonstrukcji. Montuje się do niej płyty tworzące pełną ściankę balustrady. Ważne jest, żeby były one dość sztywne, dlatego najlepiej sprawdzają się płyty OSB. Zależnie od rodzaju płyt użytych na zewnętrzną warstwę balustrady można je okleinować, lakierować lub malować tak jak ścianę. Słupki balustrady można przytwierdzać bardzo wytrzymałymi kotwami wklejanymi. Łącznik znajduje się wówczas we wprowadzonej uprzednio w otwór żywicy. Bardzo mocno spaja ona beton oraz kotwę. Takie połączenie jest bardzo wytrzymałe, nie osłabia betonowego podłoża, więc można je sytuować bliżej krawędzi niż połączenie wkręcane.

Przeczytaj dodatkowo:
Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.