| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Odnawianie podłogi drewnianej. Renowacja parkietu i desek podłogowych

Odnawianie podłogi drewnianej. Renowacja parkietu i desek podłogowych

Podłogi drewniane wymagają okresowej konserwacji. Odnawianie podłogi konieczne jest wówczas, gdy tradycyjne zabiegi konserwacyjne nie przynoszą już spodziewanych efektów.

Szlifowanie podłogi z desek

Pierwszym krokiem powinno być całkowite usunięcie starych warstw zabezpieczających (lakieru, wosku, farby itp.). Przydadzą się druciana szczotka, wióry metalowe i papier ścierny, którym na koniec przeszlifujemy deski, aby się pozbyć drzazg. Czasem warto zastosować preparaty pomagające usunąć powłoki malarskie. Skutecznym sposobem na pozbycie się wierzchniej warstwy drewna jest cyklinowanie.

Barwienie drewna

Gdy podłoże jest gotowe do obróbki, musisz zdecydować, jaki efekt cię interesuje. Jeśli podoba nam się styl skandynawski, możesz rozjaśnić podłogę zawierającym pigmenty lakierem, olejem lub olejowoskiem bądź białą bejcą. Uzyskasz efekt bielonego drewna. Zabejcowaną podłogę trzeba zabezpieczyć lakierem albo olejem. Jeśli wnętrze ma być rustykalne, kup bejcę brązową lub oliwkową. Gdy odpowiada ci styl vintage, wybierz inny kolor. Jeśli podłoże uda się oczyścić oraz wygładzić tak, żeby zachować naturalne walory estetyczne drewna, warto polakierować deski lakierem bezbarwnym. Jeżeli nie udało się osiągnąć efektu naturalnego drewna, można nadać podłodze nową jakość, malując ją farbą kryjącą. Pamiętaj, że wszystkie preparaty użyte w procesie oczyszczania, barwienia i zabezpieczania podłogi powinny być odpowiednio dobrane. Nie można na przykład położyć lakieru na woski barwiące – bo są tłuste i lakier nie będzie się ich trzymał.

Malowanie parkietu

W starych domach i mieszkaniach można spotkać pomalowaną drewnianą podłogę. Co jeśli chcesz nadać jej nowy kolor? Wiele zależy od tego, jakie wnętrze zamierzasz stworzyć. Jeżeli masz zamiar nadać mu klimat artystyczny lub lekko rustykalny, możesz wybrać najprostszą metodę stosowaną kiedyś na wsiach, czyli nałożyć nową warstwę farby na starą. Po pewnym czasie świeższa warstwa zacznie się miejscami przecierać i ukaże się wcześniej położony odcień, co może wyglądać bardzo efektownie. Jeśli zdecydujesz się na bardziej typowe rozwiązanie, czyli jednolicie pomalowaną podłogę, najpraktyczniej deski wycyklinować. Nie ma z tym problemu, jeśli masz podłogę bez widocznych od góry gwoździ. Gdy jednak łepki gwoździ są widoczne na powierzchni desek, wszystkie gwoździe trzeba najpierw zagłębić (dobić) punktakiem o 2 mm.

Jak malować podłogę

Po cyklinowaniu kładzie się odpowiedni do wybranej farby olejnej lub akrylowej podkład i samą farbę. W przypadku, gdy rezygnujesz z cyklinowania, umyj podłoże (wodą z szarym mydłem i szczotką ryżową albo preparatami chemicznymi) i wyszlifuj je papierem ściernym. Idealnie byłoby, gdyby udało się zupełnie usunąć stare warstwy farby, ale zdarza się to rzadko. Jeśli na deskach zostały resztki farby, zrezygnujmy z nakładania podkładu przed malowaniem – bezpieczniej pomalować wtedy deski dwukrotnie farbą. Pamiętaj o tym, że farbę olejną można położyć na akrylową, ale nie odwrotnie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.