| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować drewnianą podłogę

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować drewnianą podłogę

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli obawiasz się, że taka powierzchnia będzie wymagała szczególnej konserwacji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: pielęgnacja drewnianej podłogi wcale nie jest trudna. Należy przeprowadzać ją regularnie i unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie, gdyż drewno samo w sobie nigdy nie będzie niezniszczalne. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaka jest podłoga z drewnianych desek? Naturalna, elegancka, trwała, dobrze przewodząca ciepło i tłumiąca hałas. Dlatego warto wybierać deski wykonane ze stuprocentowego drewna, nie zaś ze sztucznych laminatów, które nie mają takich właściwości, a ich trwałość i wygląd nie dorównują naturalnemu surowcowi.
Deski na podłodze stanowią także skuteczną broń w walce z alergią, ponieważ nie elektryzują się ani nie przyciągają kurzu i roztoczy.

Drewniana podłoga posłuży przez lata

Drewniane deski to piękno i zdrowie dla Twojej rodziny. Pomimo tego, że drewno jest długowieczne, wymaga regularnej ochrony ze strony domowników. Drewniane deski podłogowe są narażone nie tylko na zanieczyszczenia, lecz także na ucisk, odbarwienia lub zarysowania. Na szczęście istnieje prosty sposób na zapewnienie świetnej kondycji naturalnych desek na długi czas. Przekonaj się, jak łatwo dbać o podłogę drewnianą.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

BARLINEK – kolekcja Jean Marc Artisan – Dąb Créateur

Lubisz obcasy? Twoja drewniana podłoga ma inne zdanie na ten temat

Kobiety kochają szpilki – zarówno na co dzień, jak również od święta. Dla zdrowia, a także wygody warto jednak od czasu do czasu je zdjąć i spacerować boso po drewnianej podłodze. Dlaczego? Po pierwsze – jest ciepła oraz miła w dotyku dla Twoich stóp.

Po drugie – jeśli wybierzesz naturalne deski warstwowe, takie jak Deska Barlinecka, możesz zamontować pod nimi także ogrzewanie podłogowe, żeby jeszcze bardziej ocieplić atmosferę. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści m.in. równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne dla oka, co umożliwia stworzenie wyjątkowej, niezakłóconej widokiem rur aranżacji.

Nawet największy twardziel, taki jak drewniana podłoga, potrzebuje odrobiny delikatności. Drewno, z jakiego wykonane są deski – dąb, jesion, buk, merbau czy jatobe – mimo trwałości i twardości może nie odeprzeć ataku 10-centymetrowych obcasów. Dlatego aby ochronić podłogę przed wgnieceniami, warto zdjąć szpilki.

Podobnie delikatnie należy postępować, kiedy zmieniasz ustawienie mebli w salonie lub sypialni – zamiast przesuwać je po podłodze, lepiej je podnieść. Pod nogi krzeseł, kanap oraz stołów dobrze przykleić filcowe podkładki. Dzięki nim unikniesz niemiłego odgłosu szurania, a przede wszystkim zapobiegniesz zarysowaniom drewna.

Im szybciej, tym lepiej, czyli dlaczego nie warto zwlekać ze sprzątaniem drewnianej podłogi

Rozlałeś odrobinę wody na podłodze? Czekanie, aż wyschnie, to nienajlepsza decyzja. Płyn nie wyschnie, ale może wsiąknąć w deski i zostawić nieestetyczny białawy osad. W przypadku drewnianej podłogi jedną z najważniejszych zasad jest natychmiastowe usuwanie zabrudzeń. Nie trzeba jednak stosować agresywnych preparatów. Ręczniki papierowe szybko wchłoną nadmiar wody, a czysta, wilgotna ściereczka usunie pozostałe zabrudzenia.

Jeśli zanieczyszczenia znajdują się na większym obszarze podłogi, do czyszczenia używać należy najlepiej mokrej szmatki (mopy nasiąkają zbyt mocno wodą). Nigdy nie czyść drewnianej podłogi mopem parowym. Para wodna wnika w strukturę drewna i może spowodować jego rozchodzenie.

BARLINEK – seria Décor Line – Dąb Alabaster Molti

Drewnianą podłogę należy też odkurzać – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby korzystać ze specjalnej szczotki do desek lub parkietu, która uchroni podłogę przed porysowaniem.

Jeśli chcesz, by Twoją drewnianą podłogę oraz ściany łączył stylowy dodatek, który również ochroni ściany przed uszkodzeniem i ułatwi sprzątanie, nie zapomnij o listwach przypodłogowych.

Cyklinowanie i lakierowanie – drewniana podłoga pod specjalnym nadzorem

Sposobem na wykończenie oraz ochronę powierzchni drewnianych paneli podłogowych jest lakierowanie, które ogranicza podatność podłogi na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody lub innych substancji.

W zależności od Twoich upodobań przy decyzji zakupowej, możesz wybrać lakier nadający matowy, satynowy lub intensywny połysk. Jeśli podłoga drewniana jest pokryta naturalnym olejem, niezbędne okaże się zastosowanie środka pielęgnującego, który należy rozprowadzić po całej podłodze tuż po montażu. Czynność tę trzeba powtarzać z częstotliwością zależną od stopnia intensywności użytkowania podłogi (silne natężenia ruchu – co 3 miesiące, średnie 3–6 miesięcy oraz niskie – co pół roku lub 12 miesięcy). Do cotygodniowej konserwacji podłogi olejowanej sprawdza się mydło pielęgnacyjne. Silniejsze zabrudzenia, w tym tłuste plamy, usunie preparat do gruntownego czyszczenia.

Drewnianą podłogę – oprócz regularnej pielęgnacji – warto poddawać renowacji. Jeśli deski są intensywnie eksploatowane przez dzieci lub zwierzęta domowe i nie wyglądają już tak imponująco jak po montażu, w prosty sposób przywrócisz blask podłodze dzięki cyklinowaniu. Polega ono na zeszlifowaniu 2 milimetrów warstwy drewna za pomocą specjalnej maszyny. Jak często należy cyklinować podłogę? Zwykle po 5–10 latach warto zdecydować się na ten sposób renowacji drewnianej podłogi.

BARLINEK – kolekcja Tastes of Life – Dąb Affogato Grande

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie wypadły na jednym poziomie?

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...