| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami ceramicznymi

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami ceramicznymi

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią. Nie są niestety wieczne. Kiedyś może też zajść potrzeba ich wymiany. Wyjaśniamy jak usunąć plamy z fugi, jak usunąć fugę i jak przeprowadzic fugowanie na nowo.

Gdy fugi się zabrudzą, łatwo można je wyczyścić. Trochę trudniej będzie usunąć z nich pleśń. Najtrudniejszą pracę jest z pewnością wymiana fugi na nową. Tak się dzieje, kiedy spoiny zaczęły się kruszyć i wypadać. Dotyczy to zarówno fug silikonowych, jak i zwykłych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak czyścić fugi

W sprzedaży jest dość dużo specjalnych preparatów do myca fug. Istnieją też metody „domowe”. Fugi można na przykład doczyścić ciepłą wodą z dodatkiem octu. Wiele płynów czyszczących nadaje się również do usuwania z fug pleśni. Preparaty takie nanosi się spryskiwaczem lub rozprowadza używając zmywaka do naczyń. Po upływie około 30 minut fugi należy jeszcze przemyć czystą, letnią wodą. Trzeba wystrzegać się szorowania fug szorstkimi lub twardymi przedmiotami, bo można je w ten sposób poniszczyć.

WARTO WIEDZIEĆ

Pleśń na fugach

Usunięcie pleśni z fug to działanie doraźne. Leczy objawy, a nie przyczyny. Powodem pojawiania się grzybów pleśniowych na powierzchni spoin jest zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Aby pleśń się nie pojawiała, należy zapewnić skuteczną wentylację.

Co zrobić z upartym brudem

Czasem zabrudzenia fug są wyjątkowo uporczywe. Jeśli nie da im rady specjalny preparat do czyszczenia fug, wtedy pozostaje pomalować spoiny. Są do tego przeznaczone specjalne farby polimerowe. Zazwyczaj sprzedawane są w małych buteleczkach, które mają w korku zamontowany niewielki pędzelek. Aby podczas malowania nie zabrudzić płytek trzeba ich krawędzie zabezpieczyć samoprzylepną taśmą malarską. Takimi farbami można odnowić wszystkie spoiny poza silikonowymi.

Autor: Kalbar

Najłatwiej usunąć stare fugi mineralne używając małej szlifierki wyposażonej w wąski frez

Jak usuwać starą fugę

Najtrudniej jest wydłubać fugi mineralne spomiędzy płytek. Trzeba posłużyć się specjalnym nożykiem do fug lub wąskim dłutem. Najlepiej jest jednak wykorzystać miniszlifierkę z końcówką do frezowania. W razie kłopotów z wydłubywaniem fugi można zastosować jeden z preparatów do jej zmiękczania. Nanosi się go na spoinę i po upływie ustalonego czasu można ja wyskrobywać, co tym razem powinno pójść łatwiej. Podobne preparaty są tez przeznaczone do spoin elastycznych, na przykład silikonowych. Usuwając fugi trzeba dopilnować, żeby przypadkiem nie zarysować płytek. Miejsce po wydłubanej spoinie należy oczyścić, zagruntować i wypełnić masa spoinującą dobrana kolorystycznie do reszty fug. Przed nanoszeniem nowej fugi silikonowej, miejsce spoinowania warto odtłuścić, na przykład benzyną ekstrakcyjną, a później z obu stron zabezpieczyć samoprzylepną taśmą malarską.

Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...