| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami ceramicznymi

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami ceramicznymi

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią. Nie są niestety wieczne. Kiedyś może też zajść potrzeba ich wymiany. Wyjaśniamy jak usunąć plamy z fugi, jak usunąć fugę i jak przeprowadzic fugowanie na nowo.

Gdy fugi się zabrudzą, łatwo można je wyczyścić. Trochę trudniej będzie usunąć z nich pleśń. Najtrudniejszą pracę jest z pewnością wymiana fugi na nową. Tak się dzieje, kiedy spoiny zaczęły się kruszyć i wypadać. Dotyczy to zarówno fug silikonowych, jak i zwykłych.

Jak czyścić fugi

W sprzedaży jest dość dużo specjalnych preparatów do myca fug. Istnieją też metody „domowe”. Fugi można na przykład doczyścić ciepłą wodą z dodatkiem octu. Wiele płynów czyszczących nadaje się również do usuwania z fug pleśni. Preparaty takie nanosi się spryskiwaczem lub rozprowadza używając zmywaka do naczyń. Po upływie około 30 minut fugi należy jeszcze przemyć czystą, letnią wodą. Trzeba wystrzegać się szorowania fug szorstkimi lub twardymi przedmiotami, bo można je w ten sposób poniszczyć.

WARTO WIEDZIEĆ

Pleśń na fugach

Usunięcie pleśni z fug to działanie doraźne. Leczy objawy, a nie przyczyny. Powodem pojawiania się grzybów pleśniowych na powierzchni spoin jest zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Aby pleśń się nie pojawiała, należy zapewnić skuteczną wentylację.

Co zrobić z upartym brudem

Czasem zabrudzenia fug są wyjątkowo uporczywe. Jeśli nie da im rady specjalny preparat do czyszczenia fug, wtedy pozostaje pomalować spoiny. Są do tego przeznaczone specjalne farby polimerowe. Zazwyczaj sprzedawane są w małych buteleczkach, które mają w korku zamontowany niewielki pędzelek. Aby podczas malowania nie zabrudzić płytek trzeba ich krawędzie zabezpieczyć samoprzylepną taśmą malarską. Takimi farbami można odnowić wszystkie spoiny poza silikonowymi.

Autor: Kalbar

Najłatwiej usunąć stare fugi mineralne używając małej szlifierki wyposażonej w wąski frez

Jak usuwać starą fugę

Najtrudniej jest wydłubać fugi mineralne spomiędzy płytek. Trzeba posłużyć się specjalnym nożykiem do fug lub wąskim dłutem. Najlepiej jest jednak wykorzystać miniszlifierkę z końcówką do frezowania. W razie kłopotów z wydłubywaniem fugi można zastosować jeden z preparatów do jej zmiękczania. Nanosi się go na spoinę i po upływie ustalonego czasu można ja wyskrobywać, co tym razem powinno pójść łatwiej. Podobne preparaty są tez przeznaczone do spoin elastycznych, na przykład silikonowych. Usuwając fugi trzeba dopilnować, żeby przypadkiem nie zarysować płytek. Miejsce po wydłubanej spoinie należy oczyścić, zagruntować i wypełnić masa spoinującą dobrana kolorystycznie do reszty fug. Przed nanoszeniem nowej fugi silikonowej, miejsce spoinowania warto odtłuścić, na przykład benzyną ekstrakcyjną, a później z obu stron zabezpieczyć samoprzylepną taśmą malarską.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.