| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jasna podłoga z płytek ceramicznych. Jak wybrać płytki podłogowe?

Jasna podłoga z płytek ceramicznych. Jak wybrać płytki podłogowe?

Jasne podłogi są nie tylko modne. Mogą także powiększyć i rozświetlić domową przestrzeń. Zobacz, o czym pamiętać wybierając płytki ceramiczne lub gres na jasną posadzkę.

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć jasną podłogę, lecz nie mogą poświęcać wiele czasu na jej konserwację, będą płytki ceramiczne – terakota i gres. Propozycje na miarę swoich oczekiwań znajdą zarówno amatorzy betonowych, jak i drewnianych podłóg. Ci ostatni mogą wybierać spośród płytek udających rozbielane, postarzane, przetarte drewno oraz płytek-desek z wyraźnie zaznaczoną fakturą przypominającą słoje.

Płytki ceramiczne udające kamień

Ceramiczne imitacje kamieni są znane od lat i wciąż udoskonalane. Teraz odsłaniają bogactwo „kamiennych” mikrostruktur. Niepowtarzalność wzoru na płytkach (różne kształty żyłek i wybarwienia) pomaga oszukać wzrok. Można się cieszyć „trawertynową” albo „marmurową” podłogą, a jednocześnie nie musieć myśleć o konieczności zabezpieczenia jej przed zaplamieniem.

Płytki podłogowe przypominające drewno lub beton

Płytki przypominające drewno lub kamień to propozycja przede wszystkim dla wielbicieli klasyki, ale nie jest zarezerwowana jedynie dla „starych” wnętrz – może też być dopełnieniem nowoczesnej aranżacji, która nawiązuje do tradycji. W chłodnych, oszczędnych, industrialnych wnętrzach sprawdzą się płytki naśladujące szary beton. Jest także coś dla zwolenników bardziej miękkiego minimalizmu – wielkoformatowe płyty z powierzchnią błyszczącą jak tafla wody lub matową, przypominającą piasek. Jeszcze inna, subtelniejsza propozycja to płytki z oszczędną grafiką – układającą się w rozmyte pasy.

Autor: Marcin Czechowicz

Interesujący efekt można osiągnąć, zestawiając płytki o różnych wymiarach z... drewnem

Płytki rektyfikowane i kalibrowane

Wybierając płytki, warto sprawdzić, jakie mają brzegi. Choć pozornie wydaje się to mało istotne, może przesądzić o końcowym efekcie. Ci, którym zależy na uzyskaniu niemal jednolitej powierzchni, powinni szukać płytek rektyfikowanych lub kalibrowanych, utrzymujących założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm i mających kąty dokładnie 90°. Płytki kalibrowane mają zaokrąglone krawędzie, a rektyfikowane – ostre. Podłoga wykończona tymi drugimi jest bardziej jednolita, bo krawędzie są mniej widoczne.

WARTO WIEDZIEĆ

Trwałe posadzki

Płytki ceramiczne to jeden z najtrwalszych materiałów przeznaczonych do wykańczania podłóg, a mimo to kupując je, trzeba pamiętać o dobraniu ich do sposobu, w jaki będą użytkowane. Ważne są ich nasiąkliwość, twardość i odporność na ścieranie. Terakota przeznaczona na podłogę w kuchni nie powinna mieć nasiąkliwości większej niż 6%, a ta, którą chcesz ułożyć w holu, musi mieć IV klasę ścieralności. Także decydując się na gres, należy wziąć pod uwagę to, że choć jest twardy i odporny na ścieranie, nie każdy jego rodzaj jest odporny na zaplamienie. Z tego powodu w jadalni i kuchni nie układa się gresu polerowanego, ale techniczny, porcelanowy albo szkliwiony.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Beton i jego rodzaje. Składniki, wytrzymałość i...

Różne rodzaje i klasy betonu dają architektom niemal nieograniczone możliwości projektowe. Ale uwaga!...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....