| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jasna podłoga z płytek ceramicznych. Jak wybrać płytki podłogowe?

Jasna podłoga z płytek ceramicznych. Jak wybrać płytki podłogowe?

Jasne podłogi są nie tylko modne. Mogą także powiększyć i rozświetlić domową przestrzeń. Zobacz, o czym pamiętać wybierając płytki ceramiczne lub gres na jasną posadzkę.

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć jasną podłogę, lecz nie mogą poświęcać wiele czasu na jej konserwację, będą płytki ceramiczne – terakota i gres. Propozycje na miarę swoich oczekiwań znajdą zarówno amatorzy betonowych, jak i drewnianych podłóg. Ci ostatni mogą wybierać spośród płytek udających rozbielane, postarzane, przetarte drewno oraz płytek-desek z wyraźnie zaznaczoną fakturą przypominającą słoje.

Płytki ceramiczne udające kamień

Ceramiczne imitacje kamieni są znane od lat i wciąż udoskonalane. Teraz odsłaniają bogactwo „kamiennych” mikrostruktur. Niepowtarzalność wzoru na płytkach (różne kształty żyłek i wybarwienia) pomaga oszukać wzrok. Można się cieszyć „trawertynową” albo „marmurową” podłogą, a jednocześnie nie musieć myśleć o konieczności zabezpieczenia jej przed zaplamieniem.

Płytki podłogowe przypominające drewno lub beton

Płytki przypominające drewno lub kamień to propozycja przede wszystkim dla wielbicieli klasyki, ale nie jest zarezerwowana jedynie dla „starych” wnętrz – może też być dopełnieniem nowoczesnej aranżacji, która nawiązuje do tradycji. W chłodnych, oszczędnych, industrialnych wnętrzach sprawdzą się płytki naśladujące szary beton. Jest także coś dla zwolenników bardziej miękkiego minimalizmu – wielkoformatowe płyty z powierzchnią błyszczącą jak tafla wody lub matową, przypominającą piasek. Jeszcze inna, subtelniejsza propozycja to płytki z oszczędną grafiką – układającą się w rozmyte pasy.

Autor: Marcin Czechowicz

Interesujący efekt można osiągnąć, zestawiając płytki o różnych wymiarach z... drewnem

Płytki rektyfikowane i kalibrowane

Wybierając płytki, warto sprawdzić, jakie mają brzegi. Choć pozornie wydaje się to mało istotne, może przesądzić o końcowym efekcie. Ci, którym zależy na uzyskaniu niemal jednolitej powierzchni, powinni szukać płytek rektyfikowanych lub kalibrowanych, utrzymujących założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm i mających kąty dokładnie 90°. Płytki kalibrowane mają zaokrąglone krawędzie, a rektyfikowane – ostre. Podłoga wykończona tymi drugimi jest bardziej jednolita, bo krawędzie są mniej widoczne.

WARTO WIEDZIEĆ

Trwałe posadzki

Płytki ceramiczne to jeden z najtrwalszych materiałów przeznaczonych do wykańczania podłóg, a mimo to kupując je, trzeba pamiętać o dobraniu ich do sposobu, w jaki będą użytkowane. Ważne są ich nasiąkliwość, twardość i odporność na ścieranie. Terakota przeznaczona na podłogę w kuchni nie powinna mieć nasiąkliwości większej niż 6%, a ta, którą chcesz ułożyć w holu, musi mieć IV klasę ścieralności. Także decydując się na gres, należy wziąć pod uwagę to, że choć jest twardy i odporny na ścieranie, nie każdy jego rodzaj jest odporny na zaplamienie. Z tego powodu w jadalni i kuchni nie układa się gresu polerowanego, ale techniczny, porcelanowy albo szkliwiony.

Przeczytaj dodatkowo:
Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.