| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jak wykonać ślepa podłogą i podłoge z płyt

Jak wykonać ślepa podłogą i podłoge z płyt

Ślepa podłoga lub podłoga z płyt są najczęściej stosowanym rozwiązaniem jako podkład pod panele czy teraktotę. Jak wykonać taki podkład podłogowy?

Przygotowanie podłoża

Prace należy zacząć od oceny nierówności podłoża. Jeżeli jest ono nierówne albo wcześniejszy podkład częściowo się wykruszył, należy zastosować warstwę wyrównawczą – podsypkę. Do wyboru mamy perlit, keramzyt albo zmielony beton komórkowy.

Pod warstwą podsypki na stropie drewnianym należy ułożyć papier lub papę przekładkową, a na świeżym stropie betonowym – folię paroizolacyjną. W warstwie wyrównawczej można rozprowadzić instalacje (na przykład elektryczną lub rurki doprowadzające ciepłą wodę do grzejników).

Podsypkę układamy za pomocą trzech łat – dwóch użytych jako tory prowadzące (trzeba je najpierw wypoziomować) i trzeciej rozprowadzającej. Po ułożeniu podsypki łaty trzeba usunąć. Jej rozkładanie należy rozpocząć od ściany leżącej najdalej od drzwi i kierować się w ich kierunku.

Deski na legarach.

Podkład z płyt wiórowych.

Układanie podłogi z płyt

Na wypoziomowanym podłożu układamy dwuwarstwową płytę gipsowo-włóknową, wzmocnioną gipsowo-kartonową albo cementową (od spodu może być dodatkowo warstwa izolacyjna). Gotowy element podłogowy (zespoloną fabrycznie płytę) lub pierwszą warstwę płyt zaczynamy układać od drzwi, aby nie naruszyć warstwy podsypki. Układanie możemy też rozpocząć od oddalonej ściany, ale wtedy musimy wygospodarować tymczasowe odcinki płyty, po których będziemy stąpać, nie uszkadzając podsypki.

Elementy podłogowe powinny być oddzielone od ścian samoprzylepną taśmą dylatacyjną lub paskami z wełny mineralnej. W ten sposób unikniemy powstania mostków akustycznych i uszkodzenia podkładu z powodu liniowej rozszerzalności materiałów. Gdy układamy podkład podłogowy z dwóch warstw płyt, drugą warstwę należy układać z przesunięciem spoin o pół długości płyty.

Gotowe (zespolone już) elementy układamy na mijankę – końcówkę pozostałą z pierwszego rzędu wykorzystujemy w następnym, dzięki czemu uzyskujemy przesunięcie styków bez utraty materiału. Pamiętajmy, aby nie dopuścić do krzyżowania się spoin.

Do łączenia gotowych elementów lub klejenia poszczególnych warstw używa się specjalnego kleju (firmy oferują je w systemie). Do czasu wyschnięcia kleju stabilność połączeń gwarantują wkręty rozmieszczone co mniej więcej 15 cm (w zależności od systemu od 5 do 20 wkrętów na 1 m²). Do płyt grubości 10 mm używamy wkrętów długości 19 mm, przy płytach 12,5 mm – wkrętów długości 22 mm.
Po ułożeniu podkładu czekamy około 24 godzin, aby klej wysechł. Na tak przygotowanym podkładzie można układać wszystkie rodzaje podłóg – od linoleum do parkietu czy terakoty, a nawet płyt kamiennych.

Słabą izolacyjność akustyczną stropu drewnianego można poprawić, używając specjalnych kształtek tekturowych przypominających plaster miodu. Kształtki te wypełnia się kruszywem wapiennym, które dociąża strop, a na tym układa się płyty z warstwą płyty pilśniowej.

Jak zrobić ślepą podłogę

Ślepą podłogę buduje się na legarach, zazwyczaj z drewna iglastego o wilgotności nie większej niż 12%. Przed ułożeniem powinny one zostać zaimpregnowane (najlepiej ciśnieniowo), aby były odporne na działanie wilgoci i owadów. Wielkość legarów można dowolnie dopasować do wysokości podłogi.

Układa się je równolegle do siebie na paroizolacji położonej bezpośrednio na podłożu. Odległość między nimi jest uzależniona od grubości i rodzaju płyty lub drewna oraz od obciążenia podłogi (od 40 do 60 cm). Folię paroizolacyjną stosuje się na świeżych stropach betonowych lub gęstożebrowych, aby zapobiec zawilgoceniu legarów.

Przy budowie podłogi na legarach ważne jest odpowiednie ich wypoziomowanie. Najlepiej zrobić to przy użyciu łaty murarskiej. Chcąc wyrównać ich poziom, należy zastosować różnego rodzaju podkładki (na przykład drewniane lub plastikowe kliny). Zależnie od grubości legarów podkładki stosuje się co 20-50 cm (im grubsze legary, tym rzadziej).

 

Do wypoziomowanych legarów mocuje się deski (gwoździami lub wkrętami), płyty wiórowe albo OSB. Tak wykonany podkład nosi nazwę ślepej podłogi. Deski na ślepą podłogę powinny mieć grubość przynajmniej 22 mm, a płyty wiórowe i OSB – co najmniej 13 mm. Czoła desek i płyt trzeba łączyć zawsze na legarach, natomiast boki płyt, które nie leżą na legarach, należy kleić. Puste przestrzenie między legarami najlepiej jest wypełnić materiałem izolacyjnym, na przykład wełną mineralną, ale tylko do 2/3 ich wysokości.
Dobrze wykonana ślepa podłoga powinna być wentylowana. Zazwyczaj wystarcza pozostawienie otworu wentylacyjnego w listwie przyściennej pomiędzy każdą parą legarów.

Na odpowiednio przygotowanym podkładzie podłogowym można układać różnego rodzaju parkiety, mozaiki albo terakotę. Posadzkę przykleja się do warstwy podkładu lub przytwierdza gwoździami, zszywkami czy wkrętami.

Można również zamocować posadzkę bezpośrednio do legarów – nadają się do tego długie deszczułki posadzkowe, deski podłogowe oraz parkiet trójwarstwowy.

7 zasad układania płytek na tarasie. Poradnik

Taras wykończony płytkami może nam służyć całe lata. Ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...