| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Grubość i zbrojenie wylewki anhydrytowej i cementowej

Grubość i zbrojenie wylewki anhydrytowej i cementowej

Grubość i zbrojenie wylewki (zwanego szlichtą lub jastrychem) zależą od materiału, z którego jest wykonana, oraz od sposobu jej połączenia z podłożem. Innego zbrojenia wymaga wylewka cementowa, a innego wylewka samopoziomująca.

Grubość i zbrojenie wylewek cementowych

Podkłady cementowe układane na ociepleniu lub izolacji akustycznej (podkłady pływające) mają grubość 3,5-4 cm, ale wymagają zbrojenia. Zbroi się je siatką metalową 10 x 10 lub 15 x 15 cm z drutu średnicy 3-4 mm. Siatkę układa się na listwach dystansowych lub podkładkach dystansowych w połowie grubości podkładu. Podkład bez zbrojenia powinien mieć grubość co najmniej 7-8 cm. Podkłady cementowe układane bezpośrednio na betonowej warstwie konstrukcyjnej (podkłady zespolone) nie wymagają zbrojenia, a ich minimalna grubość to 2-2,5 cm. Podkłady (podkłady na warstwie poślizgowej) układane na tak zwanych trudnych podłożach, mało wytrzymałych, bardzo zanieczyszczonych, chłonnych lub wilgotnych, oddziela się folią – wtedy ich grubość należy zwiększyć do co najmniej 3,5 cm. Powyższe zasady dotyczą tradycyjnych podkładów cementowych (robionych na budowie lub w betoniarni). Decydując się na gotową mieszankę, trzeba przestrzegać zaleceń producenta.

Wylewki sampoziomujące i anhydrytowe

Większość wylewek samopoziomujących może mieć niewielką grubość, na przykład 2-10, 5-30 mm. Są też podkłady przeznaczone do układania grubszych warstw – powyżej 60 mm (anhydrytowe i niektóre cementowe). Jeśli podkłady zawierają zbrojenie rozproszone, nie wymagają dodatkowego zbrojenia. Nie muszą go też mieć jastrychy anhydrytowe. Stosując zaprawę gotową, nie wolno przekraczać określonej przez producenta minimalnej i maksymalnej grubości wylewki.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gdy stosujemy gotowe mieszanki, bardzo ważne jest zachowanie maksymalnej i minimalnej grubości wylewki, zgodnie z zaleceniami producenta. Dwumetrową łatą przykładną w różnych miejscach należy odnaleźć największą nierówność (największy prześwit) podłoża. Do tego wymiaru dodajemy minimalną wymaganą grubość i w ten sposób otrzymujemy maksymalną grubość wylewki

Grubość podkładu a ogrzewanie podłogowe

Oprócz tego na grubość podkładu wpływają czynniki dodatkowe – musi na przykład przykryć przewody albo całą instalację grzewczą ogrzewania podłogowego. W przypadku ogrzewania wodnego jej grubość może wynosić aż 6,5 cm. Zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu minimalnej grubości podkładu – mierzy się ją od najbardziej wystającego elementu, który ma przykryć wylewka.

Wylewka podłogowa na dobrym poziomie

Ustalając poziom podkładu, należy to zrobić od razu dla całej kondygnacji, uwzględniając różnice grubości posadzek w pomieszczeniach. Warto tak zaplanować grubości wylewek, aby posadzki były na jednym poziomie (by uniknąć progów między pomieszczeniami). Wyznaczanie poziomu zaczynamy od pomieszczenia, w którym podkład będzie najgrubszy – zwykle jest to pomieszczenie z ogrzewaniem podłogowym. Tradycyjnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka poziom posadzki ustala się o centymetr niżej niż w pozostałych.

Przeczytaj dodatkowo:
Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...