| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jaka fuga nadaje się na ogrzewanie podłogowe i jaką powinna mieć szerokość?

Jaka fuga nadaje się na ogrzewanie podłogowe i jaką powinna mieć szerokość?

Rodzaj fugi i sposób fugowania trzeba dostosować do rodzaju płytek ceramicznych i rodzaju podłoża. Zobacz, jak wykonać fugi posadzki na ogrzewaniu podłogowym. Jakie fugi sprawdzą się na ogrzewanej podłodze z płytek ceramicznych? 

Jaka fuga nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Zaprawa, którą wypełni się spoiny, musi być przede wszystkim elastyczna, dzięki czemu będzie odporna na odkształcenia termiczne. Najlepsze są te klasy CG2. Powinna charakteryzować się niską nasiąkliwością, a także odpornością na korozję biologiczną, czyli na działanie glonów oraz grzybów, które łatwo i szybko rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, a takie może panować w łazience. Zatem zwykła fuga cementowa nie wystarczy. Należy użyć fugi cementowej modyfikowanej polimerami, które ją uelastyczniają. Zalecane są zaprawy o właściwościach hydrofobowych, z efektem perlenia, a także z dodatkami zapobiegającymi rozwojowi grzybów i pleśni. W newralgicznych miejscach – poddawanych większym obciążeniom – na przykład w narożnikach czy nad szczelinami dylatacyjnymi, najlepiej zamiast zaprawy do spoinowania użyć elastyczniejszego od niej silikonu sanitarnego.

Jak fugować posadzki na ogrzewanej podłodze?

W okładzinach ceramicznych zaprawę rozprowadza się na całej powierzchni, a następnie zmywa, natomiast w przypadku klinkieru czy kamienia wciska się ją wąską szpachelką w same spoiny, uważając, aby nie pobrudzić płytek. We wszystkich szczelinach dylatacyjnych, których głębokość jest wyraźnie większa od szerokości, należy umieścić wałki lub inne profile z polietylenu albo poliuretanu, aby je spłycić. Jeśli szczelina jest płytka, na jej dnie układa się pasek folii polietylenowej. Dzięki temu zaprawa wypełniająca spoinę będzie trwale przylegać jedynie do boków płytek i będzie mogła się odkształcać termicznie. Rozrabiając zaprawę, trzeba dokładnie dozować wodę (według instrukcji producenta). Nie wolno jej rozcieńczać, gdy tężeje. Zaprawę do fugowania rozprowadza się po powierzchni płytek podłogowych za pomocą pacy gumowej. Nadmiar zaprawy usuwa się prostopadle, a potem ukośnie do linii spoin. Płytki powinno się fugować etapami, dzieląc powierzchnię na obszary 3-4 m2. Po fugowaniu płytki czyści się dobrze wyciśniętą gąbką, często ją płucząc, aby była stale czysta. Należy unikać nadmiernego nasączania powierzchni spoiny wodą, by nie wypłukać pigmentów i nie wymyć fugi ze spoin. Po ok. godzinie okładzinę trzeba ostatecznie oczyścić wilgotną gąbką, wygładzić powierzchnię fug zgodnie z linią ich przebiegu, a po wyschnięciu zaprawy wypolerować całość suchą, miękką szmatką.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Szerokość fugi

Szerokość spoiny między płytkami powinno się dobrać tak, aby przejęła i skompensowała naprężenia powstające na powierzchni ogrzewanej posadzki ceramicznej. Dzięki temu płytki nie popękają i nie odpadną. Fuga zbyt szeroka popęka pod wpływem nadmiernych naprężeń, a za wąska niedokładnie uszczelni styk płytek i nie ochroni przed wnikaniem wody pod posadzkę. Za optymalne uważa się spoiny szerokości 3 mm. A co z płytkami rektyfikowanymi, które układa się bezfugowo? Układanie płytek na styk jest niewskazane z kilku powodów – spoina stanowi dylatację, która chroni krawędzie płytek, aby w wyniku rozszerzalności termicznej nie pękły. Wybierając najmniejsze krzyżyki grubości 0,5-1 mm, trzeba zastosować większe dylatacje obwodowe.

Oglądaj: Wymagania ogrzewania podłogowego

Przeczytaj dodatkowo:
Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...