| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Działowa ściana z cegły - budować ją przed wylewką podłogi?

Działowa ściana z cegły - budować ją przed wylewką podłogi?

Coraz chętniej Polacy chcą posiadać w swoim domu ścianę z cegły. Niekiedy może to być tylko dekoracja, ale równie dobrze może to być ściana działowa. Kiedy najlepiej budować tą drugą? Podpowiadamy, jakich budulców użyć i czy stare cegły można wykorzystać do budowy działowej ściany z cegieł.

Nieotynkowana ścianka działowa może być znakomitym elementem kompozycji wnętrza. Z czego można ją wymurować? Najlepsze będą cegły – klinkierowe lub silikatowe albo ceramiczne licowe. Wszystkie są na tyle estetyczne, że grzechem byłoby tynkowanie zrobionego z nich muru.

Ściana z cegieł - kiedy ją budować?

Dekoracyjne ściany z cegieł budujemy przed wylaniem podkładu podłogowego, na pasie izolacji z papy. Przygotujmy się na to, że cięcie oraz przenoszenie ciężkich i twardych cegieł nie będzie wygodne. Do murowania używamy zapraw odpowiednich do danego materiału – specjalnych do klinkieru i zwykłych cementowo-wapiennych do cegieł licowych oraz silikatowych. Z zaprawy robimy grube spoiny (około 1 cm). Powinny one być równe i estetyczne, chyba że zależy nam na osiągnięciu efektu starego, piwnicznego muru. Do klinkieru możemy używać specjalnie do niego przeznaczonych zapraw do jednoczesnego murowania i spoinowania. W takim przypadku zaprawę nanosimy na całą powierzchnię cegieł, a spoiny kształtujemy przed jej związaniem.

Gdy murujemy z klinkieru lub innych cegieł ceramicznych, zawsze powinniśmy mieszać cegły z kilku palet. Uzyskamy wtedy równomierny rozkład kolorów. Jeśli ściana z cegieł ma mieć standardową wysokość – 2-2,5 m, nie trzeba będzie jej zbroić. Gdy ma się stykać z inną ścianą, trzeba połączyć je płaskimi kotwami. Kotwy przykręca się do wcześniej wymurowanej ściany, odgina i podczas wznoszenia ceglanego muru umieszcza je w co trzeciej jego spoinie poziomej. Ponieważ cegły silikatowe są śnieżnobiałego koloru, po zakończeniu murowania ścianę warto pomalować bezbarwnym impregnatem, aby mniej chłonęła zabrudzenia. Możliwe jest też pomalowanie jej farbą kryjącą.

Jakie podłogi nie są dobre na ogrzewanie podłogowe i dlaczego?

Na ogrzewanie podłogowe nadają się tylko takie posadzki, które nie zniszczą się pod wpływem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.