| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Działowa ściana z cegły - budować ją przed wylewką podłogi?

Działowa ściana z cegły - budować ją przed wylewką podłogi?

Coraz chętniej Polacy chcą posiadać w swoim domu ścianę z cegły. Niekiedy może to być tylko dekoracja, ale równie dobrze może to być ściana działowa. Kiedy najlepiej budować tą drugą? Podpowiadamy, jakich budulców użyć i czy stare cegły można wykorzystać do budowy działowej ściany z cegieł.

Nieotynkowana ścianka działowa może być znakomitym elementem kompozycji wnętrza. Z czego można ją wymurować? Najlepsze będą cegły – klinkierowe lub silikatowe albo ceramiczne licowe. Wszystkie są na tyle estetyczne, że grzechem byłoby tynkowanie zrobionego z nich muru.

Ściana z cegieł - kiedy ją budować?

Dekoracyjne ściany z cegieł budujemy przed wylaniem podkładu podłogowego, na pasie izolacji z papy. Przygotujmy się na to, że cięcie oraz przenoszenie ciężkich i twardych cegieł nie będzie wygodne. Do murowania używamy zapraw odpowiednich do danego materiału – specjalnych do klinkieru i zwykłych cementowo-wapiennych do cegieł licowych oraz silikatowych. Z zaprawy robimy grube spoiny (około 1 cm). Powinny one być równe i estetyczne, chyba że zależy nam na osiągnięciu efektu starego, piwnicznego muru. Do klinkieru możemy używać specjalnie do niego przeznaczonych zapraw do jednoczesnego murowania i spoinowania. W takim przypadku zaprawę nanosimy na całą powierzchnię cegieł, a spoiny kształtujemy przed jej związaniem.

Gdy murujemy z klinkieru lub innych cegieł ceramicznych, zawsze powinniśmy mieszać cegły z kilku palet. Uzyskamy wtedy równomierny rozkład kolorów. Jeśli ściana z cegieł ma mieć standardową wysokość – 2-2,5 m, nie trzeba będzie jej zbroić. Gdy ma się stykać z inną ścianą, trzeba połączyć je płaskimi kotwami. Kotwy przykręca się do wcześniej wymurowanej ściany, odgina i podczas wznoszenia ceglanego muru umieszcza je w co trzeciej jego spoinie poziomej. Ponieważ cegły silikatowe są śnieżnobiałego koloru, po zakończeniu murowania ścianę warto pomalować bezbarwnym impregnatem, aby mniej chłonęła zabrudzenia. Możliwe jest też pomalowanie jej farbą kryjącą.

Przeczytaj dodatkowo:
Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...