| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz się, jakie zalety mają posadzki anhydrytowe

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz się, jakie zalety mają posadzki anhydrytowe

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu podłogowego, wielu inwestorów bez zastanowienia wybiera to drugie rozwiązanie. Głównie dlatego, że wykonawcy z reguły nie proponują innego. Czasem robią to z własnej niewiedzy, a czasem ze strachu przed nowościami. Dlatego warto samemu poznać zalety wylewek anhydrytowych.

Pewny skład mieszanki

Istnieją producenci, którzy dostarczają już gotowe wylewki anhydrytowe. Dzięki temu, taki produkt cechuje się stałym składem i jego pełną kontrolą. Gotowa mieszanka przyjeżdża prosto z wytwórni, gdzie nad procesem produkcji i dozowaniem składników czuwa komputer. Nie jesteśmy narażeni na pomyłki ekipy wykonawczej, która wykonuje mieszankę na budowie metodą „na oko”. Mamy pewność, że wylewka posiada takie parametry, jakie zamówiliśmy i za jakie zapłaciliśmy. Nie musimy się obawiać, że wykonana posadzka będzie miała za małą wytrzymałość i pojawią się na niej spękania.

Szybsze i wygodniejsze wykonanie

Dzięki swoim właściwościom, posadzki anhydrytowe mogą być wykonywane na dużo większej powierzchni bez konieczności dylatowania pośredniego, nawet do 900 m2 dla podłóg nieogrzewanych. W przypadku wylewek cementowych jest to zaledwie około 40 m2. Co więcej, posadzki cementowe mają niższą wytrzymałość na ściskanie oraz wymagają zbrojenia. Jastrychy anhydrytowe wyróżniają się lepszym stosunkiem wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie, dzięki czemu są bardziej elastyczne i zbrojenie nie jest konieczne. Takie udogodnienia pozwalają znacząco przyspieszyć i uprościć prace. Ponadto, łatwość rozkładania posadzek anhydrytowych sprawia, że wykonuje się je szybciej od cementowych. Nie wymagają ręcznego zacierania w niewygodnej pozycji. Wystarczy je rozprowadzić po całej powierzchni i odpowietrzyć. Niewątpliwą zaletą jest również krótszy czas dojrzewania - można po nich chodzić już po 48 godzinach. Po 4 dniach można kontynuować dalsze prace budowlane.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wylewki anhydrytowe nie powinny być narażone na wilgoć lub zalewanie. Nie oznacza to jednak, że absolutnie zabronione jest ich stosowanie w kuchni, łazience czy garażu. W tych pomieszczeniach należy tylko zadbać o prawidłowe i solidne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

W przypadku remontu starego domu lub adaptacji poddasza, może mieć znaczenie fakt, iż wylewki anhydrytowe są znacznie lżejsze od cementowych. Zapobiegnie to niepotrzebnemu, nadmiernemu obciążaniu stropu. Oprócz tego, dzięki swojej wysokiej wytrzymałości, jastrychy anhydrytowe mogą być układane w cieńszej warstwie niż jastrychy cementowe. Jest to przydatne, gdy mamy ograniczone miejsce, na przykład przez nisko osadzone okno balkonowe. Skutkuje to także oszczędnościami materiału. Najcieńsza warstwa może wynieść 35 mm, a w przypadku ogrzewania podłogowego - 30-40 mm ponad przewodami. Dzięki cienkiej warstwie podkładu, podłoga będzie się szybciej i bardziej równomiernie nagrzewać. I to właśnie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, wylewki anhydrytowe mogą pokazać pełnię swoich możliwości.

Wylewka anhydrytowa a ogrzewanie podłogowe

W trakcie budowy domu, wielokrotnie można spotkać się ze współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (lambda). W przypadku izolacji termicznej czy materiałów do budowy ścian powinien on być jak najniższy, aby zmniejszyć ilość traconego ciepła i podnieść energooszczędność. Przy podkładach podłogowych sytuacja wygląda odwrotnie. Wylewka anhydrytowa ma wyższy współczynnik λ (ok. 2,0 W/m*K) od wylewki cementowej (ok. 1,6 W/m*K), dzięki czemu szybciej się nagrzewa i oddaje ciepło z ogrzewania podłogowego do pomieszczenia. Pozwala to dynamicznej reagować na zmiany temperatury i zaoszczędzić na energii.

Ciekła konsystencja jastrychu anhydrytowego powoduje, że mieszanka łatwo się rozprowadza, poziomuje i szczelnie otula instalację ogrzewania podłogowego. Brak pustek powietrznych między rurkami a wylewką spowoduje, że do posadzki będzie przekazywane więcej ciepła. W efekcie, grzanie będzie wydajniejsze.

Możliwość wykonywania cieńszej warstwy wylewki oraz wpływ na wydajność ogrzewania sprawiają, że posadzki anhydrytowe wpisują się w obecne trendy, promujące ekologiczne materiały budowlane oraz takie, które obniżają zapotrzebowanie energetyczne budynków.

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...