| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Cienkowarstwowa powłoka epoksydowa czyli ekspresowa posadzka w garażu

Cienkowarstwowa powłoka epoksydowa czyli ekspresowa posadzka w garażu

Cienkowarstwowa powłoka epoksydowa - maluje się ją wałkiem, łatwo ją utrzymać w czystości, jest odporna na zanieczyszczenia i ścieranie. Można ją samodzielnie położyć w kilka godzin. Przedstawiamy zalety posadzki, którą można zrobić w ekspresowym tempie.

Bezspoinowa, cienkowarstwowa powłoka epoksydowa to pomysł na praktyczną wierzchnią warstwę posadzki w garażu, kotłowni lub korytarzu. Zabezpieczy ona beton przed pyleniem się i brudzeniem. Jest trwała i odporna na zanieczyszczenia chemiczne, co ma duże znaczenie w pomieszczeniach gospodarczych narażonych na plamy z olejów i smarów. Powłoka epoksydowa jest bardziej wytrzymała na uderzenia niż tradycyjna posadzka z gresu, a w przypadku powstania uszkodzenia łatwo jest ją naprawić, robiąc małą zaprawkę cementową i malując punktowo odpryski masą epoksydową.

Takiej posadzki się nie konserwuje.Nie wymaga ona żadnych lakierów ani impregnatów. Jeżeli znudzi się nam jej wygląd, można ją szybko pomalować kolejną warstwą w innym kolorze. Posadzkę można wykonać samodzielnie w kilka godzin bez używania specjalistycznego sprzętu, mając do dyspozycji podstawowe narzędzia – wiertarkę z mechanicznym mieszadłem oraz wałek i pędzel malarski. Po 12 godzinach można po niej chodzić, a pełną wytrzymałość na obciążenia osiąga po siedmiu dniach. Nadaje się do zastosowania na nowym podłożu betonowym i na starym zniszczonym podkładzie po uzupełnieniu ubytków i starannym odpyleniu betonu.

Jeżeli chcemy położyć cienkowarstwową powłokę epoksydową na zniszczone płytki ceramiczne bez ich skuwania, musimy ułożyć na nich masę samopoziomującą i dopiero na tak przygotowane podłoże nanieść wałkiem masę epoksydową. Takie rozwiązanie możemy jednak zastosować tylko w miejscach mało obciążonych, na przykład w garażach przydomowych. Cena 1 m2 cienkowarstwowej powłoki epoksydowej zależy od jakości podłoża i wynosi jedynie 40-60 zł.

Autor: WIM

Cienkowarstwowa posadzka epoksydowa może mieć kolor szary, ciemnoszary, beżowy lub brązowy. Silikony oraz masę dylatacyjną dobieramy w pasującym odcieniu

WARTO WIEDZIEĆ

Co to są produkty epoksydowe

Są to żywice epoksydowe połączone z utwardzaczem. Można je porównać do wyrobów betonowych, w których spoiwem jest cement w połączeniu z wodą. Spoiwo epoksydowe znajduje się w wielu produktach, między innymi w gruncie epoksydowym służącym do wzmacniania podłoża lub jako impregnat do posadzek betonowych (redukuje ich pylenie). Popularnym materiałem jest żywica epoksydowa – preparat samorozlewny, barwiony w masie, z którego uzyskuje się 2-3-milimetrową warstwę wierzchnią posadzki. Produktem epoksydowym jest też żywica konstrukcyjna, z której wykonuje się beton epoksydowy i szpachlówkę wyrównująco-naprawczą, a w połączeniu z matą szklaną – powierzchniową warstwę wzmacniającą beton.

Z żywic konstrukcyjnych powstają też systemy „kamiennych dywanów”. Są to warstwy wykończeniowe z dodatkiem barwionych piasków.

Interesującą grupą produktów są cienkowarstwowe powłoki epoksydowe. Występują w wersji standardowej lub o podwyższonej paroprzepuszczalności (dopuszcza się wtedy nieco większą wilgotność podkładu niż w przypadku tradycyjnej posadzki żywicznej). Grubość powłoki cienkowarstwowej wynosi niecały 1 mm, nanosi się ją wałkiem lub pędzlem.

W Polsce takie posadzki stosuje się głównie w budownictwie usługowym i przemysłowym, jednak w wielu krajach są też chętnie wybierane przez klientów indywidualnych, szczególnie że obecnie występują w wersjach o neutralnym zapachu i w opakowaniach 3- i 5-kilogramowych, dostosowanych do niewielkich powierzchni.

Przeczytaj dodatkowo:
Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Jakie deski na podłogę będą najlepsze? Wybieramy...

Podłogi drewniane, zwłaszcza deski podłogowe z litego drewna, są trwałe i ładne. Prezentują się atrakcyjnie w...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.