| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Cienkowarstwowa powłoka epoksydowa czyli ekspresowa posadzka w garażu

Cienkowarstwowa powłoka epoksydowa czyli ekspresowa posadzka w garażu

Cienkowarstwowa powłoka epoksydowa - maluje się ją wałkiem, łatwo ją utrzymać w czystości, jest odporna na zanieczyszczenia i ścieranie. Można ją samodzielnie położyć w kilka godzin. Przedstawiamy zalety posadzki, którą można zrobić w ekspresowym tempie.

Bezspoinowa, cienkowarstwowa powłoka epoksydowa to pomysł na praktyczną wierzchnią warstwę posadzki w garażu, kotłowni lub korytarzu. Zabezpieczy ona beton przed pyleniem się i brudzeniem. Jest trwała i odporna na zanieczyszczenia chemiczne, co ma duże znaczenie w pomieszczeniach gospodarczych narażonych na plamy z olejów i smarów. Powłoka epoksydowa jest bardziej wytrzymała na uderzenia niż tradycyjna posadzka z gresu, a w przypadku powstania uszkodzenia łatwo jest ją naprawić, robiąc małą zaprawkę cementową i malując punktowo odpryski masą epoksydową.

Takiej posadzki się nie konserwuje.Nie wymaga ona żadnych lakierów ani impregnatów. Jeżeli znudzi się nam jej wygląd, można ją szybko pomalować kolejną warstwą w innym kolorze. Posadzkę można wykonać samodzielnie w kilka godzin bez używania specjalistycznego sprzętu, mając do dyspozycji podstawowe narzędzia – wiertarkę z mechanicznym mieszadłem oraz wałek i pędzel malarski. Po 12 godzinach można po niej chodzić, a pełną wytrzymałość na obciążenia osiąga po siedmiu dniach. Nadaje się do zastosowania na nowym podłożu betonowym i na starym zniszczonym podkładzie po uzupełnieniu ubytków i starannym odpyleniu betonu.

Jeżeli chcemy położyć cienkowarstwową powłokę epoksydową na zniszczone płytki ceramiczne bez ich skuwania, musimy ułożyć na nich masę samopoziomującą i dopiero na tak przygotowane podłoże nanieść wałkiem masę epoksydową. Takie rozwiązanie możemy jednak zastosować tylko w miejscach mało obciążonych, na przykład w garażach przydomowych. Cena 1 m2 cienkowarstwowej powłoki epoksydowej zależy od jakości podłoża i wynosi jedynie 40-60 zł.

Autor: WIM

Cienkowarstwowa posadzka epoksydowa może mieć kolor szary, ciemnoszary, beżowy lub brązowy. Silikony oraz masę dylatacyjną dobieramy w pasującym odcieniu

WARTO WIEDZIEĆ

Co to są produkty epoksydowe

Są to żywice epoksydowe połączone z utwardzaczem. Można je porównać do wyrobów betonowych, w których spoiwem jest cement w połączeniu z wodą. Spoiwo epoksydowe znajduje się w wielu produktach, między innymi w gruncie epoksydowym służącym do wzmacniania podłoża lub jako impregnat do posadzek betonowych (redukuje ich pylenie). Popularnym materiałem jest żywica epoksydowa – preparat samorozlewny, barwiony w masie, z którego uzyskuje się 2-3-milimetrową warstwę wierzchnią posadzki. Produktem epoksydowym jest też żywica konstrukcyjna, z której wykonuje się beton epoksydowy i szpachlówkę wyrównująco-naprawczą, a w połączeniu z matą szklaną – powierzchniową warstwę wzmacniającą beton.

Z żywic konstrukcyjnych powstają też systemy „kamiennych dywanów”. Są to warstwy wykończeniowe z dodatkiem barwionych piasków.

Interesującą grupą produktów są cienkowarstwowe powłoki epoksydowe. Występują w wersji standardowej lub o podwyższonej paroprzepuszczalności (dopuszcza się wtedy nieco większą wilgotność podkładu niż w przypadku tradycyjnej posadzki żywicznej). Grubość powłoki cienkowarstwowej wynosi niecały 1 mm, nanosi się ją wałkiem lub pędzlem.

W Polsce takie posadzki stosuje się głównie w budownictwie usługowym i przemysłowym, jednak w wielu krajach są też chętnie wybierane przez klientów indywidualnych, szczególnie że obecnie występują w wersjach o neutralnym zapachu i w opakowaniach 3- i 5-kilogramowych, dostosowanych do niewielkich powierzchni.

Ściana na planie łuku. Z czego zbudować ścianę łukową?

Ściany łukowe ożywiają bryłę domu i jego wnętrza, nadając im dynamiczny charakter. Jakie materiały...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....