Budowa schodów wspornikowych. Zobacz, jak uzyskać nieprzeciętny efekt!

2012-02-08 14:21

Schody wspornikowe są lekkie, nie dzielą optycznie wnętrza, mogą być ażurową ozdobą niepodkreślającą wejścia na górę. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy ci na większej przestrzeni w domu. Budowa tego typu schodów powinna być zaplanowana już na etapie projektowania domu.

Schody wspornikowe
Autor: Andrzej Szandomirski Schody wspornikowe w salonie, dzięki eleganckiej, prostej formie, przypominają nowoczesna rzeźbę

 Konstrukcja schodów wspornikowych polega na jednostronnym zamocowaniu każdego stopnia do belki – w przypadku schodów prostych – lub do umieszczonego centralnie słupa – w schodach kręconych. Prezentowane schody są jednostronnie mocowane do żelbetowej belki umieszczonej w murowanej ścianie.

Solidna ściana i stopnie schodów

Ściana, na której będą montowane schody wspornikowe, musi być dobrze przygotowana konstrukcyjnie. W odpowiednio mocnej ścianie umieszcza się belkę żelbetową lub stalową, do której przytwierdza się poszczególne stopnie. Podobne schody można też wykonać jako jeden gotowy element stalowy zespolony z belką, który przywozi się w całości na budowę.

Ważne jest takie zaprojektowanie stopni, aby się nie uginały i aby tynk lub okładzina wokół ich styku ze ścianą nie pękały z powodu mikrodrgań spowodowanych obciążeniem. Ze względu na jednostronne zamocowanie stopni ich wysięg nie powinien przekraczać 120 cm.

Podkonstrukcje stopni można wykonać ze stali z okładziną lub bez niej albo z prefabrykowanych elementów żelbetowych. Jest wiele sposobów rozwiązania detalu schodów wspornikowych. Istotą powodzenia jest solidne wykonanie poprzedzone projektem. Oszczędności i zmiany w zastosowanych materiałach na etapie budowy są niewskazane. Warto jednak podjąć trud wykonania takich schodów, aby mogły cieszyć nas każdego dnia.

Budowa schodów wspornikowych

W prezentowanych schodach wzdłuż całego ich biegu zaprojektowano żelbetową belkę. Zakotwiono w niej prostokątne elementy stalowe, tak zwane marki, do których później przykręcano podkonstrukcje poszczególnych stopni. Każda z nich została zespawana z trzech ceowników spiętych płaskownikami. Dzięki zastosowaniu żelbetowej belki w ścianie i solidnej konstrukcji stopni schody są bardzo stabilne, a drgania niewyczuwalne.

Tak przygotowana podkonstrukcja wymagała już tylko wykończenia ostatecznego – w tym przypadku stopnie obłożono okładziną z desek z drewnaklejonego o grubości około 20 mm.

W celu stłumienia drgań mogących wywołać spękania tynku styk obudowy schodów ze ścianą wypełniono materiałem elastycznym – korkiem.

Grubość pojedynczego stopnia wyniosła około 10 cm. Nie zaleca się wykańczania takich stopni gresem – ze względu na mikrodrgania może on popękać. Można za to układać na gotowej stalowej podkonstrukcji stopnia płyty szklane – oczywiście dystansując je odpowiednio od ściany nośnej i stosując przekładki oddzielające szkło od konstrukcji stopnia.

Montaż balustrady

Montaż balustrady wykonujemy na samym końcu. Mamy kilka możliwości jej mocowania – wyłącznie do stopni (co wymaga dodatkowego utwierdzenia jej na wyższej kondygnacji w miejscu przejścia balustrady w poręcz zabezpieczającą otwór na schody) lub do stopni i stropu powyżej. Można też ochronić bieg schodów przy użyciu tafli szkła mocowanej do posadzki parteru i do stropu powyżej.

W tym wypadku balustrada została zrobiona z płaskowników o wymiarach 50 x 8 mm. Słupki zamocowano do czoła stopni. Całość jest stabilna dzięki połączeniu części ochraniającej bieg z balustradą zabezpieczającą otwór schodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.