| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » 22 kroki do wykończenia domu (cz. II)

22 kroki do wykończenia domu (cz. II)

Podczas wykańczania domu trzeba wykazać się prawdziwymi zdolnościami organizacyjnymi, szczególnie jeśli część prac chce się wykonać we własnym zakresie. Sprawdź, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Co i w jakiej kolejności trzeba zrobić, by sprawnie i bezproblemowo zakończyć budowę domu? Przede wszystkim należy właściwie zaplanować kolejność poszczególnych prac. W części I - roboty mokre wewnątrz budynku.

Krok 11. Ocieplenie ścian zewnętrznych.
Jeszcze przed zakończeniem osadzania okien i drzwi można przystąpić do układania izolacji termicznej na ścianach zewnętrznych budynku, jeśli są dwuwarstwowe (w ścianach jednowarstwowych nie ma ocieplenia, a w trójwarstwowych izolacja jest układana wraz ze wznoszeniem ścian). Po zamocowaniu styropianu lub wełny mineralnej układa się warstwę podkładową z tynku wzmocnioną siatką z włókna szklanego. Następnie osadza się parapety zewnętrzne.

Krok 12. Cokół i podbitka.
Przed wykonaniem wierzchniej warstwy elewacyjnej powinno się ułożyć płytki okładzinowe na cokole i zamocować podbitkę okapu. Ewentualne przypadkowe uszkodzenia warstwy podkładowej będzie łatwo naprawić. W tym samym czasie do ścian montuje się wszelkiego rodzaju wsporniki i konstrukcje, na przykład do zawieszenia okiennic, rur spustowych czy anteny satelitarnej.

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 11. Ocieplenie ścian zewnętrznych

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 12. Cokół i podbitka

Krok 13. Tynki zewnętrzne.
Tynk cienkowarstwowy musi być układany w sposób ciągły przynajmniej na każdej ze ścian, dlatego do tej pracy trzeba zatrudnić odpowiednio liczną i zgraną ekipę. Inaczej na elewacji powstaną plamy i zacieki. Zaraz po wykonaniu tynku powinno się założyć (już na stałe) rury spustowe, aby rozbryzgująca się woda deszczowa nie spowodowała szkód.

Krok 14. Ocieplenie stropu.
Jeszcze przed końcem robót elewacyjnych można wrócić do wykończenia wnętrza domu (mniej więcej dziesięć dni po ułożeniu tynków wewnętrznych). W pierwszej kolejności warto ocieplić strop. Co prawda praca ta nie koliduje z innymi i w zasadzie można ją wykonać w dowolnym terminie, jednak lepiej, żeby w domu było jak najmniej wilgoci. Na stropie układa się paroizolację (jeśli strop jest drewniany), a następnie dwie warstwy wełny mineralnej przesunięte względem siebie tak, żeby wyeliminować do minimum możliwość powstania mostków termicznych. Gdy poddasze będzie pełnić funkcję strychu (magazynu), to izolację termiczną układa się pomiędzy wzajemnie prostopadłymi belkami drewnianego rusztu (również dwie warstwy). Na wierzchu przybija się ażurowo deski, tak żeby zapewniona była pod nimi cyrkulacja powietrza.

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 13. Tynki zewnętrzne

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 14. Ocieplenie stropu

Krok 15. Okładziny wewnętrzne i malowanie.
W tym samym czasie można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest układanie glazury w kuchni, łazienkach, pomieszczeniu technicznym, spiżarni, garażu i rozpocząć pierwsze malowanie. Drugie lepiej wykonać po ułożeniu podłóg, instalacji gazowej i wycyklinowaniu parkietów.

Krok 16. Instalacja gazowa.
Już po ułożeniu tynków wewnętrznych można przystąpić do montażu instalacji gazowej, choć lepiej zrobić to po pierwszym malowaniu. Pozostawione w ścianach przejścia znacznie ułatwią i przyspieszą pracę, ale przede wszystkim spowodują, że robota będzie czysta – bez pyłu i gruzu.

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 15. Okładziny wewnętrzne i malowanie

Autor: Wiktor Greg

Krok 16. Instalacja gazowa

Krok 17. Posadzki.
Po mniej więcej sześciu tygodniach od wykonania wylewki samopoziomującej można przystąpić do układania posadzek. Jednak zanim to nastąpi, trzeba zbadać wilgotność podłoża (nie może przekraczać 3%) – szczególnie w przypadku podłóg drewnianych. Jeśli podkład jest zbyt mokry, należy jeszcze odczekać kilka dni lub wysuszyć go za pomocą nagrzewnic. Do pracy można przystąpić dopiero po ponownym sprawdzeniu wilgotności podłoża.

Krok 18. Drzwi wewnętrzne.
Po ułożeniu posadzek, a przed drugim malowaniem warto zamontować drzwi wewnętrzne. Co prawda dawniej futryny osadzano jeszcze przed tynkowaniem (w surowych ścianach), ale obecnie, w dobie regulowanych ościeżnic, prace te można wykonywać nawet po ostatecznym malowaniu pomieszczeń.

Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...