| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » 22 kroki do wykończenia domu (cz. I)

22 kroki do wykończenia domu (cz. I)

Co i w jakiej kolejności trzeba zrobić, by sprawnie i bezproblemowo zakończyć budowę domu? Przede wszystkim należy właściwie zaplanować kolejność poszczególnych prac. W części I omawiamy roboty mokre wewnątrz budynku.

Właściwa organizacja pracy w trakcie robót wykończeniowych może być dla wielu inwestorów sporym problemem. Przede wszystkim na budowie działa jednocześnie kilka różnych ekip. Wszystkie muszą mieć zapewniony front robót i dostarczone materiały. Spełnienie tych teoretycznie prostych wymagań wcale nie jest takie łatwe, szczególnie dla kogoś, kto buduje swój pierwszy dom. Podstawowa trudność to konieczność wykonywania prac na czas i w odpowiedniej kolejności. Niedotrzymanie terminu przez jedną ekipę zwykle powoduje, że druga nie ma co robić.

Prace wykończeniowe - od czego zacząć?

To zależy, w którym miesiącu rozpoczynamy roboty wykończeniowe. Jest to o tyle istotne, że wiele technologii wymaga zapewnienia temperatury powyżej +5°C.

Gdy prace rozpoczyna się na wiosnę lub późnym latem, to wszystkie roboty (w tym mokre) zdąży się wykonać w proponowanej przez nas kolejności przed nadejściem mrozów. Jeśli dom będziemy wykańczać późną jesienią lub zimą, to priorytetem stanie się zamknięcie budynku i uruchomienie instalacji grzewczej. W pierwszej kolejności trzeba będzie zamontować okna i drzwi zewnętrzne, mimo że producenci stolarki (szczególnie drewnianej) zwykle zalecają jej montaż dopiero po wykonaniu robót mokrych. Aby nie utracić gwarancji, trzeba je będzie skutecznie zabezpieczyć, na przykład grubą folią, przed porysowaniem i wilgocią, a roboty tynkarskie prowadzić z należytą ostrożnością. Można również tradycyjne tynki oraz wylewki zamienić na technologie suche i zastosować do wykańczania pomieszczeń płyty gipsowo-kartonowe oraz jastrych gipsowy.

Krok 1. Warstwa wyrównawcza – podłogi.

Warstwę nośną podłogi na gruncie często wykonuje się z chudego betonu i nie zawsze robi się to z należytą starannością. Dlatego zwykle należy ją wyrównać i dodatkowo wzmocnić przez wykonanie szlichty betonowej. Jeśli nierówności są niewielkie (do 1 cm), można ich nie wyrównywać lub zastosować cienką warstwę zaprawy samopoziomującej. Jednak w przypadku większych nierówności lepiej ułożyć warstwę grubości 3 cm drobnoziarnistego betonu i zatrzeć na gładko. Jeżeli w podłodze nie przewiduje się rozprowadzenia żadnych przewodów instalacyjnych, kolejne jej warstwy lepiej układać dopiero po wykonaniu tynków wewnętrznych.

Krok 2. Instalacja elektryczna.

W tym samym czasie, w innym pomieszczeniu, druga ekipa może rozpocząć układanie przewodów elektrycznych wszystkich rodzajów instalacji (również teletechnicznej, antenowej, alarmowej). Najlepiej w rurkach osłonowych, peszlach, bo dzięki temu modernizacja lub wymiana instalacji w przyszłości będzie łatwa (bez konieczności kucia ścian).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 1. Warstwa wyrównawcza – podłogi

Autor: Szandomirski Andrzej

Krok 2. Instalacja elektryczna

Krok 3. Instalacja wodno-kanalizacyjna.
Te prace można wykonywać równocześnie z robotami elektrycznymi. Usytuowanie urządzeń w kuchni i łazienkach musi być już ostatecznie przesądzone. Dlatego już na tym etapie robót powinny być sporządzone i zatwierdzone przez inwestorów odpowiednie projekty wnętrz. Dzięki temu będzie można później uniknąć kosztownych przeróbek.

Krok 4. Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie.

Po wyschnięciu warstwy wyrównawczej podłogi można przystąpić do układania kolejnej warstwy - to izolacje przeciwwilgociowe. Najczęściej jest to odpowiednio gruba folia układana na zakład lub papa asfaltowa na lepiku (bez wypełniaczy mineralnych). Aby jednak warstwa ta była szczelna, podłoże musi być bardzo dokładnie zamiecione lub odkurzone, tak żeby żaden przypadkowo pozostawiony gwóźdź, kawałek kabla czy ścinek rury nie spowodował jej rozerwania. Również chodzenie po gotowej izolacji musi być ograniczone do minimum, dlatego wskazane jest jak najszybsze zabezpieczenie jej ochronną warstwą betonu lub izolacji termicznej (zgodnie z projektem).

Krok 5. Izolacja termiczna podłogi na gruncie.

Izolację termiczną, czyyli ocieplenie podłogi najczęściej wykonuje się ze styropianu lub z polistyrenu ekstrudowanego. Zwykle są to dwie warstwy ułożone z przesunięciem spoin. Często płyty izolacyjne układa się równocześnie z izolacją przeciwwilgociową, bo dzięki takiemu elastycznemu zabezpieczeniu ryzyko uszkodzenia papy lub folii jest bardzo małe.

Krok 6. Instalacja centralnego ogrzewania.

Jednocześnie z wykonywaniem drugiej warstwy izolacji termicznej rozprowadza się rury instalacji c.o. Układa się je pomiędzy płytami styropianu, bo dzięki temu straty ciepła na odcinkach przesyłowych są znikome. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podejścia do grzejników były na odpowiedniej wysokości. Ponieważ na tym etapie robót nie ma jeszcze posadzek ani parapetów (punktów odniesienia), o pomyłkę nietrudno. Przed zakryciem instalacji należy wykonać próby ciśnieniowe. Jeśli połączenia okażą się nieszczelne – łatwo będzie zlokalizować i naprawić uszkodzenie.

Krok 4. Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie.

Po wyschnięciu warstwy wyrównawczej podłogi można przystąpić do układania izolacji przeciwwilgociowej. Najczęściej jest to odpowiednio gruba folia układana na zakład lub papa asfaltowa na lepiku (bez wypełniaczy mineralnych). Aby jednak warstwa ta była szczelna, podłoże musi być bardzo dokładnie zamiecione lub odkurzone, tak żeby żaden przypadkowo pozostawiony gwóźdź, kawałek kabla czy ścinek rury nie spowodował jej rozerwania. Również chodzenie po gotowej izolacji musi być ograniczone do minimum, dlatego wskazane jest jak najszybsze zabezpieczenie jej ochronną warstwą betonu lub izolacji termicznej (zgodnie z projektem).

Autor: Piotr Mastalerz

Krok 3. Instalacja wodno-kanalizacyjna

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 4. Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie

Krok 5. Izolacja termiczna podłogi na gruncie.

Izolację termiczną najczęściej wykonuje się ze styropianu lub z polistyrenu ekstrudowanego. Zwykle są to dwie warstwy ułożone z przesunięciem spoin. Często płyty izolacyjne układa się równocześnie z izolacją przeciwwilgociową, bo dzięki takiemu elastycznemu zabezpieczeniu ryzyko uszkodzenia papy lub folii jest bardzo małe.

Krok 6. Instalacja centralnego ogrzewania.

Jednocześnie z wykonywaniem drugiej warstwy izolacji termicznej rozprowadza się rury instalacji c.o. Układa się je pomiędzy płytami styropianu, bo dzięki temu straty ciepła na odcinkach przesyłowych są znikome. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podejścia do grzejników były na odpowiedniej wysokości. Ponieważ na tym etapie robót nie ma jeszcze posadzek ani parapetów (punktów odniesienia), o pomyłkę nietrudno. Przed zakryciem instalacji należy wykonać próby ciśnieniowe. Jeśli połączenia okażą się nieszczelne – łatwo będzie zlokalizować i naprawić uszkodzenie.

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 5. Izolacja termiczna podłogi na gruncie

Autor: Andrzej T. Papliński

Krok 6. Instalacja centralnego ogrzewania

Krok 7. Betonowa warstwa dociskowa.

Izolacja termiczna podłogi wykonywana jest w ten sposób, że zwykle układa się betonową warstwę dociskową . Izolację zabezpiecza się folią budowlaną, która chroni ocieplenie przed wnikaniem betonu i wody zarobowej. W zależności od przewidywanej grubości warstwy dociskowej może być konieczne ułożenie siatek zbrojeniowych (są zbędne przy grubości betonu powyżej 6 cm). Następnie trzeba zamocować oraz wypoziomować prowadnice i dopiero wtedy można wylać warstwę dociskową betonu. 

Nie wolno zapomnieć o wykonaniu dylatacji w pomieszczeniach o dużej powierzchni lub wąskich i długich. Na stropach między piętrami koniecznie trzeba ułożyć taśmę brzegową, aby zapewnić odpowiednią izolacyjność akustyczną. Grubość i rodzaj poszczególnych warstw podłogi na gruncie powinny być zgodne z projektem i mogą się różnić od opisywanych przez nas. Na przykład izolacja przeciwwilgociowa może być umieszczona nad warstwą izolacji termicznej.

Krok 8. Tynki wewnętrzne.

Zwykle na kilka dni przed zakończeniem robót instalacyjnych w jednym lub kilku pomieszczeniach można rozpocząć prace tynkarskie. Oczywiście w pierwszej kolejności tynkuje się sufity, następnie ściany, a tynkowanie ościeży powinno się odłożyć do czasu zamontowania okien i parapetów wewnętrznych. Zanim zacznie się tynkować ściany, należy wykonać przejścia z rur osłonowych. Dzięki temu w czasie, kiedy rozprowadzana jest instalacja gazowa (którą trzeba prowadzić po wierzchu ścian) nie trzeba będzie kuć otworów w gotowych już tynkach.

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 7. Betonowa warstwa dociskowa

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 8. Tynki wewnętrzne

Krok 9. Okna i drzwi zewnętrzne.

Okna z PCW i parapety wewnętrzne można montować tak jak dawniej, czyli przed ułożeniem tynków. Wtedy nie będzie problemów z wykończeniem i uniknie się przerw technologicznych. Jednak nowoczesne okna drewniane powinno się osadzać po wykonaniu robót mokrych. A to oznacza, że po otynkowaniu ścian i fragmentów ościeży (po wykonaniu naroży) trzeba przerwać robotę, osadzić okna, drzwi zewnętrzne i parapety, a następnie uzupełnić brakujący tynk. Niestety, takich przerw w pracy nikt nie lubi i często wywołuje to sprzeciw tynkarzy. Tynki wewnętrzne można bez obaw wykonać po zamontowaniu drewnianych okien i drzwi, jeżeli zastosuje się płyty gipsowo-kartonowe.

Krok 10. Posadzka samopoziomująca.

Po otynkowaniu ścian i sufitów warto na całej powierzchni podłogi ułożyć cienką warstwę wylewki samopoziomującej. Trzeba to zrobić co najmniej sześć tygodni przed przystąpieniem do układania posadzek. W ten sposób zakończy się roboty mokre wewnątrz budynku.

Suchy tynk - płyty gipsowo-włóknowe dobrze wykorzystane

Płyty gipsowo-włóknowe są wykonane z masy gipsowej połączonej z włóknami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...