Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » 22 kroki do wykończenia domu (cz. I)

22 kroki do wykończenia domu (cz. I)

Co i w jakiej kolejności trzeba zrobić, by sprawnie i bezproblemowo zakończyć budowę domu? Przede wszystkim należy właściwie zaplanować kolejność poszczególnych prac. W części I omawiamy roboty mokre wewnątrz budynku.

Właściwa organizacja pracy w trakcie robót wykończeniowych może być dla wielu inwestorów sporym problemem. Przede wszystkim na budowie działa jednocześnie kilka różnych ekip. Wszystkie muszą mieć zapewniony front robót i dostarczone materiały. Spełnienie tych teoretycznie prostych wymagań wcale nie jest takie łatwe, szczególnie dla kogoś, kto buduje swój pierwszy dom. Podstawowa trudność to konieczność wykonywania prac na czas i w odpowiedniej kolejności. Niedotrzymanie terminu przez jedną ekipę zwykle powoduje, że druga nie ma co robić.

Prace wykończeniowe - od czego zacząć?

To zależy, w którym miesiącu rozpoczynamy roboty wykończeniowe. Jest to o tyle istotne, że wiele technologii wymaga zapewnienia temperatury powyżej +5°C.

Gdy prace rozpoczyna się na wiosnę lub późnym latem, to wszystkie roboty (w tym mokre) zdąży się wykonać w proponowanej przez nas kolejności przed nadejściem mrozów. Jeśli dom będziemy wykańczać późną jesienią lub zimą, to priorytetem stanie się zamknięcie budynku i uruchomienie instalacji grzewczej. W pierwszej kolejności trzeba będzie zamontować okna i drzwi zewnętrzne, mimo że producenci stolarki (szczególnie drewnianej) zwykle zalecają jej montaż dopiero po wykonaniu robót mokrych. Aby nie utracić gwarancji, trzeba je będzie skutecznie zabezpieczyć, na przykład grubą folią, przed porysowaniem i wilgocią, a roboty tynkarskie prowadzić z należytą ostrożnością. Można również tradycyjne tynki oraz wylewki zamienić na technologie suche i zastosować do wykańczania pomieszczeń płyty gipsowo-kartonowe oraz jastrych gipsowy.

Krok 1. Warstwa wyrównawcza – podłogi.

Warstwę nośną podłogi na gruncie często wykonuje się z chudego betonu i nie zawsze robi się to z należytą starannością. Dlatego zwykle należy ją wyrównać i dodatkowo wzmocnić przez wykonanie szlichty betonowej. Jeśli nierówności są niewielkie (do 1 cm), można ich nie wyrównywać lub zastosować cienką warstwę zaprawy samopoziomującej. Jednak w przypadku większych nierówności lepiej ułożyć warstwę grubości 3 cm drobnoziarnistego betonu i zatrzeć na gładko. Jeżeli w podłodze nie przewiduje się rozprowadzenia żadnych przewodów instalacyjnych, kolejne jej warstwy lepiej układać dopiero po wykonaniu tynków wewnętrznych.

Krok 2. Instalacja elektryczna.

W tym samym czasie, w innym pomieszczeniu, druga ekipa może rozpocząć układanie przewodów elektrycznych wszystkich rodzajów instalacji (również teletechnicznej, antenowej, alarmowej). Najlepiej w rurkach osłonowych, peszlach, bo dzięki temu modernizacja lub wymiana instalacji w przyszłości będzie łatwa (bez konieczności kucia ścian).

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 1. Warstwa wyrównawcza – podłogi

Autor: Szandomirski Andrzej

Krok 2. Instalacja elektryczna

Krok 3. Instalacja wodno-kanalizacyjna.
Te prace można wykonywać równocześnie z robotami elektrycznymi. Usytuowanie urządzeń w kuchni i łazienkach musi być już ostatecznie przesądzone. Dlatego już na tym etapie robót powinny być sporządzone i zatwierdzone przez inwestorów odpowiednie projekty wnętrz. Dzięki temu będzie można później uniknąć kosztownych przeróbek.

Krok 4. Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie.

Po wyschnięciu warstwy wyrównawczej podłogi można przystąpić do układania kolejnej warstwy - to izolacje przeciwwilgociowe. Najczęściej jest to odpowiednio gruba folia układana na zakład lub papa asfaltowa na lepiku (bez wypełniaczy mineralnych). Aby jednak warstwa ta była szczelna, podłoże musi być bardzo dokładnie zamiecione lub odkurzone, tak żeby żaden przypadkowo pozostawiony gwóźdź, kawałek kabla czy ścinek rury nie spowodował jej rozerwania. Również chodzenie po gotowej izolacji musi być ograniczone do minimum, dlatego wskazane jest jak najszybsze zabezpieczenie jej ochronną warstwą betonu lub izolacji termicznej (zgodnie z projektem).

Krok 5. Izolacja termiczna podłogi na gruncie.

Izolację termiczną, czyyli ocieplenie podłogi najczęściej wykonuje się ze styropianu lub z polistyrenu ekstrudowanego. Zwykle są to dwie warstwy ułożone z przesunięciem spoin. Często płyty izolacyjne układa się równocześnie z izolacją przeciwwilgociową, bo dzięki takiemu elastycznemu zabezpieczeniu ryzyko uszkodzenia papy lub folii jest bardzo małe.

Krok 6. Instalacja centralnego ogrzewania.

Jednocześnie z wykonywaniem drugiej warstwy izolacji termicznej rozprowadza się rury instalacji c.o. Układa się je pomiędzy płytami styropianu, bo dzięki temu straty ciepła na odcinkach przesyłowych są znikome. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podejścia do grzejników były na odpowiedniej wysokości. Ponieważ na tym etapie robót nie ma jeszcze posadzek ani parapetów (punktów odniesienia), o pomyłkę nietrudno. Przed zakryciem instalacji należy wykonać próby ciśnieniowe. Jeśli połączenia okażą się nieszczelne – łatwo będzie zlokalizować i naprawić uszkodzenie.

Krok 4. Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie.

Po wyschnięciu warstwy wyrównawczej podłogi można przystąpić do układania izolacji przeciwwilgociowej. Najczęściej jest to odpowiednio gruba folia układana na zakład lub papa asfaltowa na lepiku (bez wypełniaczy mineralnych). Aby jednak warstwa ta była szczelna, podłoże musi być bardzo dokładnie zamiecione lub odkurzone, tak żeby żaden przypadkowo pozostawiony gwóźdź, kawałek kabla czy ścinek rury nie spowodował jej rozerwania. Również chodzenie po gotowej izolacji musi być ograniczone do minimum, dlatego wskazane jest jak najszybsze zabezpieczenie jej ochronną warstwą betonu lub izolacji termicznej (zgodnie z projektem).

Przeczytaj dodatkowo:
Podłoga drewniana czy panele podłogowe? Jaką...

Zastanawiasz się jaką podłogę wybrać do swojego domu lub mieszkania. Czekają na ciebie stosunkowo tanie...

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Podłoga z drewna. Poznaj zalety parkietu, desek...

Parkiety, deski podłogowe i panele drewniane nigdy chyba nie wyjdą z mody. Podłogi drewniane są ładne i co...

Pielęgnacja i renowacja drewnianej podłogi

Starą drewnianą podłogę możesz wyszlifować przy użyciu specjalnych maszyn i polakierować. Jest to mniej...

Schody wejściowe do domu. Zbuduj wygodne schody z...

Dowiedz się, jak poprawnie zbudować wygodne schody wejściowe do domu. Poznaj tajniki wykonywania schodów...

Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze...

Duże płytki są obecnie u szczytu popularności. Zobacz zatem, jak przebiega układanie płytek wielkoformatowych...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.