| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Zaplanuj oświetlenie poddasza użytkowego. Lukarny czy okna połaciowe?

Zaplanuj oświetlenie poddasza użytkowego. Lukarny czy okna połaciowe?

Oświetlenie poddasza użytkowego swiatłem słonecznym musi być dobrze przemyślane. Do dyspozycji masz okna połaciowe albo pionowe okna montowane w lukarnach lub ścianach szczytowych. Wielkość i układ okien trzeba dostosować do przeznaczenia pomieszczeń, które będą doświetlały.

Okna w lukarnach i ścianach szczytowych

Jeśli nad poddaszem użytkowym jest dach dwuspadowy, okna umieszcza się w ścianach szczytowych. Zazwyczaj ich powierzchnia jest niewystarczająca, więc na poddaszu buduje się lukarny lub wykusze i w ich ściany wstawia się okna. Rozmiar tych przeszkleń limituje powierzchnia ściany. Zewnętrzne ściany poddasza są inaczej obciążone niż te na niższych kondygnacjach – bezpośrednio na nie są przekazywane obciążenia z więźby dachowej. Dlatego nadproża nad otworami okiennymi muszą przenieść większy ciężar niż tylko muru znajdującego się nad nimi. Są one zazwyczaj fragmentem wieńca spinającego ściany poddasza. Aby je połączyć z wieńcem na ściankach kolankowych, po bokach otworów okiennych robi się słupki żelbetowe. W ten sposób powstaje żelbetowa rama usztywniająca ściany ostatniej kondygnacji.

Ile okien?

Wielkość i liczbę okien dobiera się tak, aby powierzchnia przeszklona stanowiła nie mniej niż 12% powierzchni doświetlanego nimi pomieszczenia mieszkalnego. Parapet wewnętrzny powinien się znajdować co najmniej 85 cm nad podłogą. Jeżeli chcesz, by okno schodziło niżej, a nie ma za nim balkonu lub tarasu, to za otwieralnymi skrzydłami powinna się znaleźć balustrada zabezpieczająca otwór do tej wysokości. Innym rozwiązaniem jest wbudowanie okna z takim podziałem, aby ta najniższa część była nieotwieralna.

Okna dachowe

Im niżej się zaczną, tym zapewnią lepszy kontakt z otoczeniem. Jeśli poddasze nie ma ścianki kolankowej, okna mogą się zaczynać nad podłogą. Górna krawędź okna dachowego nie powinna się znajdować niżej niż 170 cm nad podłogą. Dlatego w tym wypadku w połać można wstawić zestaw okien połączonych w pionie, okno dwukwaterowe lub balkon dachowy składający się z dwóch skrzydeł. Jeżeli ze względów funkcjonalnych skosy poddasza są odcięte przedścianką, okna umieszcza się nad nią.

Okna na odpowiednim poziomie

Kontakt wzrokowy z otoczeniem i wygodne korzystanie z okna uzyskasz wtedy, gdy dolna krawędź okna znajdzie się nie wyżej niż 90 cm nad podłogą, a górna nie wyżej niż 200 cm. Jeśli okna znajdują się wyżej, do ich otwierania trzeba będzie używać drążka lub sterować nimi elektrycznie. Najniższe fragmenty przeszkleń dachowych – poniżej 85 cm nad podłogą – ze względów bezpieczeństwa powinny być nieotwierane lub mieć blokady chroniące przed otwarciem (zwolnienie blokady umożliwia otwarcie okna do mycia). Jeżeli nad poddaszem nie ma sufitu i skosy dochodzą do kalenicy, również do kalenicy możesz doprowadzić zestawy okien dachowych na przeciwległych połaciach dachowych.

Przeczytaj dodatkowo:
Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...