| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Zabudowa poddasza bez błędów: czy płyty g-k pozwolą uniknąć niedoróbek?

Zabudowa poddasza bez błędów: czy płyty g-k pozwolą uniknąć niedoróbek?

Przy budowie okładziny - oraz robieniu konstrukcji z płyt g-k - na poddaszu nie będzie błędów ukrytych. Każda fuszerka rzutuje tu na wygląd i widać ją od razu. Nie spieszmy się więc podczas odbioru prac, wszystko dokładnie obejrzyjmy. No, chyba że wykańczaliśmy sami. Zobacz, jak wystrzegać się błędów podczas zabudowy poddasza.

Jak stworzyć jasne i chłodne poddasze?

Podczas montażu okładziny można popełnić sporo błędów. Na szczęście nie będą one bardzo groźne, jednak niekorzystnie wpłyną na estetykę pomieszczeń pod dachem. Najczęstszym grzechem jest złe wypoziomowanie okładziny. Wiele też można popsuć przy spoinowaniu płyt g-k.

Trudny ruszt do płyt g-k

Przed rozpoczęciem robót ekipa powinna dokładnie wymierzyć pomieszczenie i kupić potrzebną liczbę listew lub profili oraz łączników. Czynnością poprzedzającą montaż jest rozplanowanie punktów, w których zostaną zaczepione wieszaki rusztu stalowego, lub wyznaczenie punktów mocowania listew drewnianych. Powinny one przebiegać wzdłuż równoległych linii (wytyczonych w rozstawie co 40-50 cm). Między punktami w jednej linii powinien być zachowany odstęp 70-90 cm. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wykonawcy trzymali się tych wytycznych. Uchwyty ES lub wieszaki powinny zostać tak rozmieszczone, by odstęp między profilami nie przekraczał 50 cm. W przeciwnym razie okładzina nie będzie wystarczająco sztywna. Pamiętajmy, że ramię każdego wieszaka powinno się stykać z bokiem krokwi na długości minimum 3 cm. Zanim ekipa zabierze się do płyt gipsowo-kartonowych, ruszt musi być dokładnie wypoziomowany. Jeśli stwierdzimy odchyłki, wieszaki trzeba odkręcić i przykręcić ponownie, regulując przy tym ich położenie względem poziomu. Przy uchwytach ES odkręca się profile i podnosi wyżej lub opuszcza w stosunku do płaskich ramion uchwytów.

Przeczytaj także: 

Najbardziej „błędoodporna” jest okładzina z desek lub paneli boazeryjnych

Profili rusztu stalowego nie przykręca się do profili bocznych U

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Płyta do płyty, deska do deski

Montaż płyt gipsowych zawsze powinien się zaczynać od sufitu (chyba że projektant go nie przewidział). Dopilnujmy więc, aby kolejność ta nie została zmieniona. Dopiero po suficie powinno się mocować płyty na ściankach kolankowych lub przedściankach, a na końcu wykańczać skosy. Błędem jest przykręcanie bezpośrednio do krokwi cienkich płyt g-k, g-w lub innych elementów więźby dachowej. Są wtedy narażone na pęknięcia. Dobrzy wykonawcy rozpoczynają montaż płyt od dołu skosu. W trakcie trwania tej pracy zwracajmy uwagę, czy ich krótsze boki będą przesunięte względem siebie o mniej więcej 40 cm. Fachowców można też poznać po tym, że przykręcanie prowadzą od środka płyty w kierunku jej krawędzi lub narożników. Montaż płyt drewnopochodnych jest bardzo prosty i trudno tu popełnić błąd. Trzeba tylko uważać, żeby okładzina trzymała poziom i ewentualnie między płyty a konstrukcję podkładać kliny dystansowe. Wkręty lub inne łączniki mocujące płyty nie powinny być rozmieszczane zbyt rzadko (najlepiej co 15-20 cm). Uważajmy, żeby deski lub panele z wpustami i wypustami przy montażu poziomym miały wypusty skierowane do góry. Jeśli przybijamy je do konstrukcji przez wpust, uważajmy, żeby nie został on zablokowany łebkiem gwoździa.

Zaszpachlować trzeba nie tylko styki między płytami, ale też łebki wkrętów

Płyty g-k powinno się przykręcać z wyczuciem, żeby łebki wkrętów nie przebiły kartonu

Niewidzialne spoiny między płytami g-k

Dobrze wykonane spoiny między płytami gipsowymi nie powinny być widoczne, gdy spojrzy się na pomalowaną ścianę lub sufit pod kątem. Powinniśmy na to zwrócić uwagę podczas odbioru. W trakcie wykańczania okładzin pilnujmy:

  • żeby przed wypełnianiem spoin między płytami g-k zostały one zagruntowane odpowiednim środkiem;
  • czy rezygnując z taśmy lub siatki zbrojącej, która ma chronić gotową spoinę przed pęknięciami, wykonawca używa specjalnej masy szpachlowej do wykańczania spoin bez zbrojenia;
  • aby nakładanie każdej kolejnej warstwy masy następowało dopiero wtedy, kiedy poprzednia warstwa zwiąże, ale nie zdąży całkowicie wyschnąć;
  • by spoiny były szlifowane po całkowitym wyschnięciu masy szpachlowej.

Pilnujmy też, żeby płyty drewnopochodne o prostych krawędziach nie były mocowane na styk. Muszą pozostawać między nimi kilkumilimetrowe szczeliny – wypełnione (w przypadku płyt drzewno-magnezytowych) – lub puste (w przypadku sklejki i płyt OSB).

WARTO WIEDZIEĆ

Pogodzić się z pęknięciami?

W przypadku płyt g-k poziome pęknięcia na styku ściany i sufitu pojawiają się bardzo często, nawet wtedy, gdy tylko jedna z tych powierzchni jest wykończona płytami. Są istną zmorą, bo wyglądają fatalnie i trudno się ich pozbyć. Przyczyna ich powstawania jest prosta – tworzą się w rezultacie naprężeń między płytą a płytą lub między płytą a innym elementem. Naprężenia są spowodowane niewielkimi ruchami konstrukcji domu. Wielu wykonawców jest zdania, że pęknięcia te trzeba po prostu polubić. Inni, do spółki z producentami płyt, szukają sposobów na ich wyeliminowanie. Stosunkowo najlepszym pomysłem jest robienie tak zwanego połączenia ślizgowego – bardzo wytrzymałego na wszelkie odkształcenia. Gwarantuje ono, że nawet gdy pęknięcie się pojawi, będzie bardzo wąskie i równe (tak zwana rysa kontrolowana), a zatem mało widoczne.

Lukarna, okno dachowe, balkon dachowy - co lepsze na poddasze użytkowe?

Jak oświetlić poddasze słońcem, żeby wnętrze wyglądało atrakcyjnie. Czy wybrać w tym celu okno...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Wybieramy okna połaciowe. Na co warto zwrócić...

Wybór okien dachowych rozważa każdy inwestor, planujący budowę domu z dachem skośnym lub jego remont....

Jasny salon pod dachem. Pomysł na wnętrze z...

Na poddaszu użytkowym z powodzeniem zaaranżujemy jasny i funkcjonalny salon. Wystarczy trzymać się kilku...