Z czego zrobić ściany działowe na poddaszu i od czego zależy ich ustawienie

2017-11-12 14:08

Rodzaj i układ ścian działowych na poddaszu zależy od specyfiki stropu i więźby dachowej. Ściany działowe na poddaszu muszą być zaplanowane przez projektanta. Z nim także należy konsultować wszelkie decyzje związane ze zmianą układu ścian, czy materiałów, z których mają być wykonane. Dzieląc poddasze powinno się brać pod uwagę możliwości konstrukcyjne stropu. Sprawdź, czy na poddaszu można wykonać ciężkie ściany działowe murowane czy jedynie lekkie ściany działowe szkieletowe.

Ściany działowe na poddaszu. Jakimi ścianami można podzielić poddasze?
Autor: Andrzej Szandomirski

Wśród budujących panuje przekonanie, że modyfikacje projektu wymagają konsultacji z konstruktorem tylko wtedy, kiedy dotyczą elementów nośnych (np. ścian nośnych), a przy podziale wnętrza domu panuje całkowita dowolność. Nie do końca jest to prawdą.

Rzeczywiście, ściany działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, ale swoim ciężarem oddziałują na podłoże. Na parterze nie ma to znaczenia, ale na poddaszu podłożem jest strop, który w zależności od przyłożonego obciążenia zmienia swój układ statyczny.

Z czego można zrobić ściany na poddaszu

Planując ściany działowe na poddaszu mamy do wyboru są dwa typy konstrukcji – przegrody murowane i przegrody szkieletowe.

Ciężkie ściany murowane wznosi się jeszcze na etapie stanu surowego budynku z bloczków betonowych, silikatowych, keramzytobetonowych lub pustaków ceramicznych o grubości od 6,5 do 18 cm. Ponieważ ściany działowe murowane stanowią niemałe obciążenie dla stropu, ich bezpieczne usytuowanie musi określić projektant.

Ściany szkieletowe są lekkie, zbudowane ze stalowego (rzadziej z drewnianego) rusztu obłożonego obustronnie płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub drewnopochodnymi. Wypełnienie stanowi wełna mineralna. Ściany działowe szkieletowe wykonuje się na etapie wykończeniowym, po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku.

Ściany działowe szkieletowe są niezastąpione podczas adaptacji czy remontu poddasza. Ściany szkieletowe można stawiać na dowolnym typie stropu bez obaw o jego nośność, a dzięki temu, że nie wymagają prac mokrych, budowa szybko się posuwa i pozostaje po niej mniejszy bałagan. Szybkość i wygoda montażu to również mniejszy też dyskomfort dla mieszkańców.

Kiedy stawiać ściany działowe na poddaszu

Ściany działowe murowane na poddaszu wznosi się na etapie stanu surowego budynku, często jeszcze zanim położy się dach. Ściany działowe szkieletowe stawia się podczas wykańczania pomieszczeń, przed montowaniem okładziny na skosach poddasza.

Jak rodzaj stropu wpływa na ustawienie ścian działowych

To, czy ściana działowa może bez obaw stanąć w dowolnym miejscu stropu, czy też trzeba zawczasu zaprojektować w nim odpowiednie wzmocnienia, zależy przede wszystkim od jej ciężaru – lekkie ściany działowe szkieletowe można stawiać wszędzie, ściany działowe murowane często muruje się tylko w ściśle określonych, stabilnych miejscach.

Najbardziej uniwersalne są stropy z płyt kanałowych, stropy z płyt sprężonych oraz stropy monolityczne, zarówno wykonywane na budowie, jak i stropy typu filigran. Żelbetowa płyta stropu ma na całej powierzchni porównywalną wytrzymałość, można zatem obciążać ją liniowo w dowolnym miejscu, wzdłuż, w poprzek i ukośnie. Na stropach monolitycznych ściana działowe murowana może stanąć w dowolnym kierunku w każdym miejscu stropu. Ściana działowa szkieletowa również może stanąć w dowolnym miejscu stropu.

Ściany działowe na poddaszu - ściany działowe na stropie monolitycznym
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Ściany działowe murowane i ściany działowe szkieletowe na stropie monolitycznym

W stropach gęstożebrowych wytrzymałość jest zróżnicowana – wzdłuż nośnych belek stropowych większa, a nad nieprzenoszącymi obciążeń pustakami mniejsza. Gdyby ściana stanęła nad rzędem pustaków, strop prawdopodobnie zawaliłby się. Dlatego pod ścianami ustawianymi równolegle albo pod ostrym kątem w stosunku do belek stropowych należy wykonywać wzmocnienia. Mogą to być dwie lub trzy belki stropowe ustawione obok siebie albo fragment zbrojonej żelbetowej płyty. Jeżeli ściana ma stać prostopadle do rozpiętości stropu, nie trzeba wzmacniać stropu, ciężar rozkłada się bowiem na kilka sąsiadujących belek.

Na stropie gęstożebrowym ściana działowa murowana ustawiona prostopadle do belek stropowych może stać w dowolnym miejscu (ciężar ściany rozkłada się liniowo na kilka belek), w przypadku ścianek murowanych ustawionych równolegle do belek stropowych - ściana musi znajdować się nad wzmocnieniem stropu.

Lekka ściana działowa szkieletowa może stanąć w dowolnym miejscu stropu gęstożebrowyego.

Ściany działowe na poddaszu - ściany działowe na stropie gęstożebrowym
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Ściany działowe murowane i ściany działowe szkieletowe na stropie gęstożebrowym

Na stropach drewnianych z założenia nie stawia się ścian działowych murowanych, głównie ze względu na konieczność wykonywania ich w technologii mokrej, która przy konstrukcjach z drewna jest niewskazana. Tak więc ściany działowe szkieletowe to jedyne możliwe rozwiązanie przegród na stropie drewnianym; ściany mogą stać w dowolnym miejscu.

Ściany działowe na poddaszu - ściany działowe na stropie drewnianym
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Ściany działowe szkieletowe na stropie drewnianym
A co z oknami dachowymi? Jak wybrać najlepsze?
VELUX

Autor: VELUX

Zbuduj piękne, komfortowe i pełne światła poddasze. Pobierz ekspercki poradnik i poznaj sposoby na dobrze zaprojektowane poddasze.

Dowiedz się:

- jak wybrać okna dachowe?

- na jakiej wysokości je zamontować?

- jaki system otwierania wybrać?

To tylko niektóre z pytań, na które pomożemy Ci odpowiedzieć!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.