| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Ścianka kolankowa na poddaszu użytkowym. Jaka powinna mieć wysokość?

Ścianka kolankowa na poddaszu użytkowym. Jaka powinna mieć wysokość?

Wysokość scianki kolankowej na poddaszu użytkowym z reguły przesądza o jego wygodzie. Dlatego architekt zaprojektował w swoim domu taką, która ma aż 106 cm.

Autor: Drajewicz Wojciech

Zespolenie kolankowe umożliwia bardzo dobre doświetlenie wnętrza oraz gwarantuje dobre widoki

Ustawiona na wieńcu podnosi połacie dachu i w ten sposób decyduje o tym, jaka będzie przestrzeń poddasza. Zasada jest prosta – im wyższa ścianka kolankowa, tym więcej przestrzeni pod skosami. Właśnie dlatego budujący domy według projektów gotowych często ulegają pokusie jej podnoszenia. Jednak z reguły wywołuje to komplikacje. Zmienia się powierzchnia domu i jego proporcje, zwiększa koszt budowy. Dom, który w zamyśle miał dach nisko schodzący, nabierze karykaturalnych proporcji. Dążenie do wyższego poddasza często trudno pogodzić z tradycyjną estetyką. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem dla osób chcących mieć przestronne poddasza użytkowe jest projekt, w którym architekt od razu przewidział wysoką ściankę kolankową.

Optymalna wysokość ścianki kolankowej

106-centymetrowa ścianka kolankowa, dwie ściany szczytowe i kąt nachylenia połaci 45o sprawiły, że na poddaszu o powierzchni całkowitej 74,8 m2 aż 60,6 m2 ma wysokość przekraczającą 1,9 m. Na takiej przestrzeni zmieściły się trzy wygodne sypialnie (od 10,9 do 12,3 m2), łazienka (7,1 m2), pralnia (3,4 m2) i wspólna otwarta strefa rodzinna połączona z korytarzem (15 m2). Ścianka mierzona we wnętrzu będzie niższa o grubość warstw podłogi, ale wyższa o murłatę i grubość warstw dachu – w sumie połacie zaczynają się 110 cm nad podłogą. Zaprojektowanie ich na takiej wysokości nie tylko odegrało główną rolę w zwiększeniu powierzchni użytkowej poddasza, lecz także ułatwiło wygodne urządzenie pomieszczeń. 

Wanna pod oknem dachowym

Przy ściance kolankowej w łazience stanęła także wanna. Usytuowano ją pod oknem dachowym, aby można było z niej wygodnie korzystać, bez obawy o uderzenie się w głowę. Poza tym wannę odsunięto od ściany o 20 cm, robiąc półkę. To wystarczyło, by znacznie poprawić komfort kąpiących się osób, ponieważ przy kącie nachylenia dachu 45o wraz ze wzrostem odległości od ścianki kolankowej szybko wzrasta wysokość połaci nad podłogą. Sposób wykorzystania miejsca przy ściance kolankowej w tym domu przekonuje, że jej wysokość może przesądzać o tym, jak będzie wyglądało poddasze, gdy zapełnią je niezbędne urządzenia i sprzęty.

Autor: Drajewicz Wojciech

Łazienka ma aż 8,7 m2 powierzchni całkowitej (7,1 m2 powierzchni użytkowej). Zmieściły się w niej wanna, kabina prysznicowa, WC, bidet i dwie umywalki. Doświetlają ją dwa okna – pionowe w ścianie szczytowej i połaciowe – oraz światło odbijające się w lustrze umieszczonym vis-à-vis jednego z nich

Poddasze użytkowe w domu energooszczędnym

Jak przystało na poddasze domu energooszczędnego, podział jego przestrzeni jest podporządkowany zasadom pozwalającym oszczędzać ciepło. Od strony południowej są usytuowane sypialnie, a od północnej – pomieszczenia mogące odgrywać rolę bufora: choćby pralnia czy wspólna otwarta przestrzeń zmieniająca się (zależnie od potrzeb domowników) w czytelnię, pokój telewizyjny albo bawialnię dla dzieci. Przestrzeń pod połaciami była na tyle duża, że architekt postanowił podzielić ją także w poziomie. I tak nad poddaszem mającym 2,5 m wysokości jest jeszcze strych o powierzchni 46 m2, który od podłogi do kalenicy ma 2,7 m. Musiał być wysoki, bo mieści się na nim kotłownia.

Autor: Drajewicz Wojciech

Wysoka ścianka kolankowa pozwala na aranżacyjną wolność – zmieści okna pionowe lub staną przy niej szafki, komody z kwiatami albo wezgłowie łóżka

Okna dachowe

Niemal wszystkie pomieszczenia poddasza (z wyjątkiem bawialni) są doświetlone przez okna dachowe. Przymocowane do nich na prowadnicach rolety pozwalają regulować dopływ światła wpadającego do pomieszczeń. Architekt zadbał nie tylko o optymalne doświetlenie poddasza oknami połaciowymi, ale także o dobre widoki. W dwóch sypialniach, strefie otwartej i łazience zapewniają je pionowe okna, natomiast w sypialni gospodarzy – połączenie okien połaciowych z zamontowanymi w ściance kolankowej. Wprawdzie zespolenie takich okien można wykonać za pomocą rozwiązań systemowych oferowanych przez producenta, jednak architekt zdecydował się na rozwiązanie autorskie. Między oknami usunięto krokiew i zamontowano wymian – belkę w kształcie kija hokejowego.

Autor: Drajewicz Wojciech

Zależnie od potrzeb domowników zmienia ona funkcję – raz jest czytelnią, a raz bawialnią dzieci. Przy wysokiej ściance można było ustawić standardowe komody z Ikei

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.

Zaproś świat do domu dzięki oknom dachowym...

Kontakt z naturą pomaga w odpoczynku i regeneracji do dalszej aktywności. Montaż okien dachowych balkonowych...