| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Ścianka kolankowa: plusy i minusy podniesienia ścianki o 2 bloczki

Ścianka kolankowa: plusy i minusy podniesienia ścianki o 2 bloczki

Dlaczego podniesienie ścianki kolankowej tak bardzo irytuje architektów? Bo przez to dom z poddaszem użytkowym ma inne proporcje. Większość inwestorów jednak to robi. Zobacz na konkretnym przykładzie, co zyskali właściciele domu zbudowanego na bazie projektu gotowego Muratora, podnosząc ścianę kolankową o dwa bloczki.

Autor: Marcin Czechowicz

Niewielkie podniesienie scianki kolankowej nie zepsuło proporcji tego domu

Dom według projektu Murator M03 Moje Miejsce

Dom stoi w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i jest drugim domem właścicieli. Przyjeżdżają tu prawie w każdy weekend i zamierzają osiedlić się na stałe na emeryturze. Do tego czasu część pomieszczeń ma być wynajmowana turystom.

Takie założenia wymagały adaptacji projektu. Parter domu został podzielony na dwie części. Salon z kuchnią na parterze oraz poddasze miały stanowić jedną całość z osobnym wejściem oddzieloną od reszty domu masywnymi drzwiami. Ta część jest przeznaczona dla gości. Gospodarze na razie zarezerwowali dla siebie pozostałą część parteru i garaż zaadaptowany na salon z aneksem kuchennym.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przekrój według oryginalnego projektu

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przekrój po zmianach

Podniesienie ścianki kolankowej o dwa bloczki

W pierwotnym projekcie dwuspadowy dach jest oparty na murłacie. Ścianki kolankowej nie ma. Poddasze obejmuje dwie sypialnie z garderobami, łazienkę i korytarz z wnęką na biurko. Najniższe fragmenty poddasza są odcięte wysoką na 155 cm przedścianką. Dla wielu inwestorów jest to jednak strata powierzchni. Dlatego wolą wykorzystać ją i zamiast odcinać część pomieszczenia przedścianką, podnoszą ścianę kolankową o dwa bloczki.

Korzyści z podniesienia ścianki kolankowej

Dzięki podniesieniu ścianki kolankowej sypialnie stały się obszerniejsze. Powierzchnia podłogi każdej z nich zwiększa się o ponad 6 m2 z 15,7 do około 22 m2. Zwiększyła się także powierzchnia dostępna dla stojącego człowieka (wysokość ponad 1,9 m). W projekcie pierwotnym jest to 11,6 m2, podnosząc dach bez zmiany jego nachylenia (około 45 stopni), inwestorzy otrzymali prawie 15 m2.

Pomieszczenia na poddaszach mają także tę wadę, że niewielka jest powierzchnia ścian, przy których można postawić wysokie meble, takie jak szafy czy regały, albo powiesić obrazy czy zdjęcia. Tym bardziej że najwyższe miejsca przepierzeń zazwyczaj zajmują drzwi. Dzięki podniesieniu o pół metra dachu miejsca jest więcej.

Wyższe ściany kolankowe mają też tę zaletę, że może się na nich zmieścić grzejnik. W opisywanym przez nas wypadku nie miało to jednak znaczenia, bo dom korzysta z powietrza ogrzewanego przez kominek (tak zwanego DGP).

Minusy podniesienia ścianki kolankowej

Konsekwencją wyższych ścian kolankowych jest zmiana usytuowania okien dachowych. Gdyby okna pozostały w tym samym miejscu, po podniesieniu dachu znalazłyby się za wysoko, dlatego zawsze zbliża się je do krawędzi dachu. Zbyt wysokie podniesienie ścianki może spowodować, że nawet po przesunięciu okien do krawędzi nie będzie można przez nie wyjrzeć.

Prawidłowo osadzone okno ma dolną krawędź na wysokości 90-110 cm, a górną na poziomie 170-190 cm. Pozwala to na swobodne wyglądanie przez okno zarówno w sytuacji, gdy osoba korzystająca z okna siedzi, jak i wtedy, gdy stoi.

W tym wypadku zastosowano okna uchylno-obrotowe firmy Fakro, które można zainstalować stosunkowo nisko, gdyż oś obrotu otwieranego okna znajduje się na jego górnej krawędzi. Okna innej konstrukcji (na przykład obrotowe) muszą się znajdować wyżej, tak żeby otwierane okno nie uderzało otwierającej go osoby

Większa łazienka

Wysoko położone okna połaciowe znajdują się także w łazience sąsiadującej z sypialniami. W pierwotnym projekcie łazienka na piętrze miała zaledwie 2,5 m2 powierzchni (liczonej w miejscu, gdzie wysokość przekraczała 1,9 m) i 4,1 m2 liczone po podłodze. Utrudniało to takie zagospodarowanie jej, żeby zaspokajała potrzeby ewentualnych gości.

Właściciele zdecydowali się na powiększenie łazienki kosztem wnęki w korytarzu. Podwoiło to powierzchnię podłogi tego pomieszczenia, a zwiększona dzięki podniesieniu ścianki kolankowej wysokość ułatwiła jego zagospodarowanie.

Jedyną wadą powiększenia łazienki jest ciemny korytarz na poddaszu.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy podniesienie ścianki kolankowej się nie opłaca

Podniesienie ściany kolankowej wyżej, niż zakłada projektant, nie w każdym pomieszczeniu ma sens. Na przykład w sąsiadujących z sypialniami garderobach usuwanie przedścianki nic nie daje. Żeby dobrze wykorzystać to miejsce, i tak trzeba w miejscu ścianki postawić regał na ubrania odcinający część pomieszczenia. Dlatego warto takie zmiany przemyśleć.

Masz małą działkę? Ten dom może ci się spodobać (ZDJĘCIA z realizacji)

Dużymi atutami domu Murator D07 – Praktyczny jest prosta, zwarta bryła oraz dwuspadowy dach....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne okna dachowe. Jak urządzić komfortowe,...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Nowa przestrzeń użytkowa. Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej, gdy...

Zaproś świat do domu dzięki oknom dachowym...

Kontakt z naturą pomaga w odpoczynku i regeneracji do dalszej aktywności. Montaż okien dachowych balkonowych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.