| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Adaptacja poddasza - co zrobić ze skosami?

Adaptacja poddasza - co zrobić ze skosami?

Planujesz adaptację poddasza na cele mieszkalne? Stawiasz sobie zapewne pytanie: czy lepsza mniejsza powierzchnia, którą w całości wykorzystasz, czy większa, w której jest dużo niskich fragmentów pod skosami? Dowiedz się, jak właściwie zaplanować przestrzeń poddasza użytkowego.

Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie wszystkich skosów, wnętrze poddasza będzie się wydawało bardziej przestronne, ale tylko część powierzchni uda się wygodnie urządzić. Na dodatek będziesz miał większą kubaturę do ogrzewania. Jeśli natomiast niską część skosów odetniesz ściankami i sufitem, pomieszczenia wygospodarowane na poddaszu będą mniejsze, ale za to w pełni funkcjonalne i oszczędzisz na ich ogrzewaniu. Decyzja wpłynie na sposób ocieplenia podddasza. Generalna zasada mówi, że warstwa termoizolacyjna musi być ułożona po zewnętrznej, zimnej stronie ściany. Gdy więc będziesz korzystać z przestrzeni całego poddasza, materiały ociepleniowe muszą być umieszczone we wszystkich przegrodach zewnętrznych. Kiedy będziesz odcinać pewne fragmenty, ocieplenie trzeba ułożyć wokół części użytkowej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy warto „odciąć się” od skosów?

Przy wyznaczaniu sposobu zabudowy poddasza ptrzeba dążyć do minimalizacji powierzchni przegród zewnętrznych, czyli tych z warstwą izolacji. Powierzchnia całych połaci dachu będzie zawsze mniejsza niż suma części połaci, przedścianki i stropu. Jednak jeśli przestrzeń nieużytkowa nisko pod skosami jest duża, lepiej jest ją odciąć przedścianką. Trzeba wtedy dobrze zaizolować strop i przedściankę, dbając o zachowanie ciągłości izolacji oraz eliminację mostków cieplnych w miejscach trudnych do uszczelnienia, czyli przy murłacie i styku przedścianki z połacią. Przy małym spadku dachu znaczna część poddasza może nie mieć wysokości, na której można się wyprostować. Szkoda płacić za jej wykończenie w takim samym standardzie jak mieszkanie, a jeszcze bardziej szkoda płacić za jej ogrzewanie. Przyjmuje się, że w pokojach nie są użyteczne powierzchnie o wysokości poniżej 90 cm (przy średnim spadku dachu), poniżej 1,8 m (przy bardzo małym – do około 35°) i poniżej 50 cm (przy dużym – powyżej 50-60°). Jeśli chcesz mieć pod skosem stół lub biurko, to ścianka przed nim nie powinna być niższa niż 1,5 m, a jeśli blat kuchenny, to nawet wyższa. W dachach kopertowych i takich o skomplikowanym planie w miejscach styków dwóch sąsiadujących połaci z reguły jest niska przestrzeń ograniczona dwoma zbiegającymi się skosami i często oddzielona od wnętrza narożnym słupem. Nie warto tego wykańczać, bo powierzchnia izolacji i koszt jej wykonania będą duże, a powstaną pomieszczenia ciemne i niewygodne. Chyba że dach ma średni lub duży spadek. Wtedy można tę przestrzeń wykorzystać na schowki.

Skosy u góry

Do wygodnego życia wystarczy wysokość około 2,4 m. Jeśli strych jest bardzo wysoki, przestrzeń o trójkątnym przekroju ponad poziomymi elementami więźby (jętkami lub kleszczami) można wykorzystać jako antresolę. Jeżeli nie zależy na szczególnym efekcie przestrzennym, lepiej ten fragment oddzielić od części ogrzewanej, budując tam dobrze zaizolowany sufit. Opłaca się to robić zwłaszcza na rozległych poddaszach z dachem o małym spadku. Taki nieogrzewany strych będzie miał bardzo dobry wpływ na stabilizację cieplną wnętrz. Trzeba tylko zrobić w nim właściwą wentylację (wloty powietrza z zewnątrz u dołu, wyloty przy kalenicy). Latem strych będzie przejmował i oddawał do wentylacji nadmiar ciepła, a zimą będzie „poduszką powietrzną” osłaniającą poddasze przed wychłodzeniem. Gdy jętki są za nisko, potrzebny będzie projekt zmiany konstrukcji, który pozwoli przenieść je wyżej lub usunąć i w inny sposób usztywnić więźbę. Termoizolację układa się w warstwach konstrukcji zabudowy sufitu w taki sposób, aby łączyła się z ociepleniem połaci poniżej. Ponad nim skosy dachu i jego szczyt można pozostawić nieocieplone.

Skosy na dole

Na niezbyt wysokich, niedużych poddaszach zwykle ociepla się i wykańcza całą połać dachu aż do podłogi lub ścianki kolankowej. Gdy poddasze jest bardzo duże i szerokie, krokwie położone na murłacie lub niskiej ściance kolankowej, a kąt nachylenia dachu mały, na styku stropu i dachu jest niska przestrzeń, z której i tak nie będziesz korzystać. Te fragmenty można odciąć przedściankami. Najprościej zbudować je w lekkiej konstrukcji szkieletowej, bo można ją stawiać na każdym standardowym stropie. Buduje się ją na profilach stalowych lub drewnianych i obudowuje płytami. Wypełnienie ściany szkieletowej zawsze stanowi materiał termoizolacyjny, zwykle wełna mineralna, więc od razu jest rozwiązany problem termoizolacji tego fragmentu poddasza. Położenie warstw styropianu lub wełny mineralnej na stropie za przedścianką pozwala zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania. Niezwykle istotne jest, żeby warstwy wełny mineralnej czy innego materiału układane w połaci zostały połączone w okolicy murłaty z warstwami ocieplenia elewacji. Warstwy termoizolacyjne na elewacji i pod dachem muszą być ciągłe.

Autor: Robert Szarapka

Na dużym, rozległym poddaszu część przestrzeni pod dachem warto wyłączyć z przestrzeni ogrzewanej

Wykończenie poddasza użytkowego 

Skosy można obłożyć płytami lub otynkować je. Oferta płyt jest bardzo duża. Najpopularniejsze są łatwe w użyciu płyty gipsowo-kartonowe. W większości pomieszczeń można używać zwykłych szarych. Do pomieszczeń wilgotnych stosuje się płyty zielone. W holu lub pokoju dziecięcym można zastosować płyty gipsowo-włóknowe, które mają większą odporność na wgniecenia. Płyty cementowo-włóknowe można wykorzystać do zabudowy łazienki, włącznie z wodoszczelną podbudową kabiny prysznicowej. Do wyboru masz także twarde i sztywne płyty drewnopochodne: OSB, MFP, sklejkę lub panele boazeryjne. Zabudowę montuje się bezpośrednio na krokwiach lub na stelażu z profili stalowych bądź drewnianych. Połączenia między płytami należy starannie wypełnić materiałami systemowymi. Wszystkie materiały płytowe są doskonałą bazą do wykonania okładzin z płytek ceramicznych. Niektóre materiały drewnopochodne można pozostawić odkryte jako w łaściwa warstwa wykończeniowa. Jeśli chcesz mieć na poddaszu tynki tradycyjne lub gipsowe, warto wykorzystać jako spodnią warstwę ocieplenia płyty drzewno-magnezytowe. Mają one szorstką powierzchnię, do której łatwo przywiera tynk. Płyty przykręca się do krokwi, a szczeliny między nimi wypełnia klejem dostarczanym przez producenta. Można także kupić płyty ze styropianu XPS ze żłobieniami ułatwiającymi tynkowanie. Inną opcją jest nośnik tynku – metalowa siatka połączona z kartonem, którą mocuje się do konstrukcji.

3 pomysły na adaptację poddasza. Poddasza użytkowe po gruntownym remoncie

Pokazujemy, jak na poddaszu zrobić pokój do nauki dla dziecka, salon z pięknymi widokami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

Kuchnia na poddaszu - jak urządzić jasną kuchnię...

Wielu miłośników skosów dachowych i klimatycznej drewnianej więźby zastanawia się, jak urządzić...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Wybieramy okna połaciowe. Na co warto zwrócić...

Wybór okien dachowych rozważa każdy inwestor, planujący budowę domu z dachem skośnym lub jego remont....