| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Przed zagospodarowaniem strychu. Remont podłogi w starym domu

Przed zagospodarowaniem strychu. Remont podłogi w starym domu

Zagospodarowanie strychu na wygodny składzik trzeba zacząć od remontu podłogi. Pod stropodachami domów z lat 60. są często niskie przestrzenie, które można wykorzystać na pomieszczenia gospodarcze. Warunkiem jest przystosowanie stropu i zbudowanie podłogi.

Autor: Mariusz Sawicki

Przestrzeń strychu ma niecałe 2 m wysokości, więc nie nadaje się na cele mieszkalne. Jednak okna oraz duży metraż zachęcają do urządzenia tu wygodnego składziku

Ułożenie nowych warstw na stropie spowoduje, że zmienią się obciążenia, jakim będzie on poddawany. Trzeba sprawdzić, czy to wytrzyma. O opinię zawsze należy poprosić konstruktora. Wykonanie szacunkowych obliczeń pomoże wstępnie określić, jaką podłogę będzie w stanie przenieść konstrukcja.

Ekspertyza techniczna stropu

W domach, które zmieniały właścicieli, oraz w tych, w których zaginęły oryginalne plany budowlane, prowadzenie prac remontowych jest utrudnione ze względu na brak dostatecznej wiedzy o zastosowanych w nich rozwiązaniach konstrukcyjnych. W takich przypadkach przed remontem odkuwa się fragmenty stropów lub ścian i na tej podstawie określa konstrukcję, zakłada jej wytrzymałość i sprawdza, czy zniesie nowe obciążenia.

Strop Kleina

Konstrukcję starego stropu może stanowić półciężka płyta Kleina, czyli cegły wzmocnione bednarką rozpięte między stalowymi belkami nośnymi. Belki są zazwyczaj rozstawione co 1 m. Konstrukcja stalowa oraz wierzch płyty są pokryte wyprawą cementową. Wykończenie to zabezpiecza belki przed rdzewieniem. Półciężka płyta zbudowana jest z cegieł ułożonych na płask z żebrami na pół cegły zbrojonymi bednarką. W płytach Kleina stosowano zbrojenie z bednarki (stalowego płaskownika) 1 x 15 do 2 x 30 mm lub prętów ø 6 mm, które umieszczano między cegłami, najczęściej w rozstawie co jeden, dwa lub trzy rzędy cegieł. Wypełnieniem płyty była cegła dziurawka albo pełna. Waga stropu zależy więc zarówno od rodzaju zastosowanej płyty, jak i od jej wypełnienia.

Autor: Mariusz Sawicki

Całkowite usunięcie wiórów z wapnem będących izolacją stropu byłoby karkołomnym zadaniem. Przed ułożeniem nowej podłogi trzeba jednak usunąć część śmieci, aby odsłonić belki pokryte wyprawą cementową

Podłoga na strychu

Aby pomieszczenie było użytkowe, powierzchnię stropu trzeba wyrównać, wykonując warstwy podłogowe. Można to zrobić wylewką betonową, budowlanymi płytami wiórowymi przybijanymi do legarów albo płytami suchego jastrychu na podsypce. Ważne jest, aby nowa podłoga nie była zbyt ciężka i nie obciążyła za bardzo konstrukcji. W przeciwnym wypadku na suficie ostatniego piętra mogą się pojawić pęknięcia. Najbardziej obciąży strop wylewka betonowa. Trzeba oszacować, czy strop ją wytrzyma.

Izolacja stropu

Izolacją starych stropów jest czesto warstwa wiórów drewnianych wymieszanych z wapnem. To prymitywna izolacja termiczna, jaką stosowano powszechnie w latach 50. i 60. Jeśli pozyskana przestrzeń gospodarcza ma pozostać nieogrzewana, to robiąc porządki, można się pokusić o docieplenie stropu. Zmniejszy to nieco zapotrzebowanie na ciepło w domu, chociaż bez pogrubienia izolacji na ścianach zewnętrznych oszczędności nie będą duże. Ponieważ wnętrze ma służyć tylko jako magazyn, nowej podłogi nie trzeba izolować akustycznie. Należy się też zastanowić nad oczyszczeniem podłoża z warstwy wiórów i pyłu. Jest to zadanie bardzo uciążliwe. To, co niepotrzebne, trzeba będzie usunąć przez okno lub wynieść przez mieszkanie. Ponieważ wióry są suche i zdrowe, najlepiej oczyścić strop tylko z większych ich fragmentów oraz śmieci, a resztę izolacji pozostawić.

Wentylacja na strychu

Na poddaszu znajdują się przewaznie stare okna, którymi wentyluje się pomieszczenie. Jeżeli w przyszłości będą one wymieniane na bardziej szczelne, należałoby rozważyć zrobienie nawiewników i kratki wywiewnej pomocnych w usuwaniu mogącej się tu pojawić wilgoci. Wentylacja tej przestrzeni jest konieczna.

Małe mieszkanie na poddaszu. METAMORFOZA WNĘTRZA, ZDJĘCIA

Małe mieszkanie w starej kamienicy rozbudowano o poddasze. Dziś ma ono przestronny dwukondygnacyjny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zaproś świat do domu dzięki oknom dachowym...

Kontakt z naturą pomaga w odpoczynku i regeneracji do dalszej aktywności. Montaż okien dachowych balkonowych...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Adaptacja poddasza. Przygotowanie do ocieplania...

Adaptacji poddasza nie wolno przeprowadzić "z marszu". Powinno to być po pierwsze dobrze przemyślane, a po...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.