| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Projekt poddasza, czyli sposób na wygodne wnętrze pod skosami

Projekt poddasza, czyli sposób na wygodne wnętrze pod skosami

Poddasze trzeba urządzać z głową, aby nie groziło jej bolesne zetknięcie ze zbyt niskim pułapem. Aby to osiągnąć, warto zadbać o dobry projekt poddasza. Dzięki niemu rozkład pomieszczeń spełni nasze oczekiwania. Podpowiadamy, jak poprawić komfort korzystania z pomieszczeń pod skosami i jakie elementy konstrukcji dachu ukryć, a jakie wyeksponować.

Projekt poddasza - układ pomieszczeń

Najważniejszą sprawą dla właściwego zaaranżowania przestrzeni pod skośnym dachem jest dopasowanie układu pomieszczeń do układu połaci. Tylko w ten sposób można optymalnie wykorzystać powierzchnię i estetyczne walory poddasza.

Dach jest zazwyczaj bryłą w miarę symetryczną, ukształtowaną przez dwustronne lub czterostronne spadki. Podziały pomieszczeń trzeba tej symetrii podporządkować. Pomieszczenia wydzielone niezależnie od kształtu dachu będą miały nieuporządkowane sufity składające się z wielu płaszczyzn, które załamują się i przenikają pod najróżniejszymi kątami. Konsekwencją będzie wrażenie przypadku, bałaganu.

Autor: Norbert Banaszyk/DADA

Sypialnia na poddaszu

Jeżeli ściana dzieląca pokoje stoi wzdłuż linii kalenicy, oba będą tej samej wielkości, jednakowo wykorzystają przestrzeń i będą miały uporządkowane sufity. Dla wnętrz na poddaszu korzystne jest, gdy ściany wypadają w liniach załamań płaszczyzn dachu, a nie przecinają skosów w przypadkowym miejscu. Starajmy się więc, aby podziały były symetryczne, a pokoje miały proporcjonalne kształty. Im pomieszczenie bardziej regularne, tym mniejszy chaos na suficie.

Konstrukcja dachu i jej wpływ na wygląd wnętrz na poddaszu

Elementy dachu już w trakcie budowy należy rozplanować z myślą o wnętrzu. Słupy na przykład powinnny być ukryte w ścianach lub usytuowane tak, aby nie przeszkadzały w aranżacji poddasza.

Konstrukcję warto czasem wyeksponować, bo może stanowić wspaniałą dekorację wnętrza. Jeżeli jednak chcemy pokazać na poddaszu prawdziwe jętki, kleszcze i słupki, musimy wcześniej zadbać o to, aby były estetyczne.

Przede wszystkim musi być uporządkowany układ krokwi, muszą być one umieszczone w odpowiednich, równych odstępach. Układ elementów konstrukcyjnych możemy w pewnym zakresie poprawiać, na przykład obudowując szerzej niektóre belki lub dokładając brakujące elementy, tak aby „złapać” właściwy rytm. Nie zawsze jednak widoczne elementy konstrukcji są ozdobą. Często widać tylko fragment jętki, która znika w ścianie w przypadkowym miejscu. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z ich widoku i zabudować wyższe fragmenty płaskim sufitem.

Podwieszony sufit pozwala uporządkować układ połaci i ukryć przypadkowo rozmieszczone jętki, kleszcze, belki i niepożądane załamania. Gdy jętki biegną na tyle nisko, że takie obniżenie pomieszczenia nie jest możliwe, najlepiej wykończyć je tak jak powierzchnię skosów. Obudowane i pomalowane jak sufity staną się mniej widoczne i można udawać, że ich nie ma.

Przeczytaj dodatkowo:
Ciepłe poddasze: sposoby izolowania skosów

Poddasze przeznaczone na funkcje mieszkalne można ocieplić na wiele sposobów. Jakie mamy możliwości?...

Nowoczesne okna dachowe. Jak urządzić komfortowe,...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.