| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Poddasze użytkowe. Z czego zbudować ścianki kolankowe?

Poddasze użytkowe. Z czego zbudować ścianki kolankowe?

Choć ścianki kolankowe są przedłużeniem zewnętrznych ścian niższej kondygnacji, pracują nieco inaczej niż one. Zobacz, jak się je muruje z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i silikatów.

Ścianki kolankowe

Na nich spoczywa murłata stanowiąca oparcie dla krokwi. Muszą zatem być na tyle mocne, żeby udźwignęły ciężar więźby dachowej, a także aby nie uległy rozepchnięciu na zewnątrz na skutek jej parcia. Większość murów jest zbyt słaba, aby poradzić sobie z tym bez dodatkowych wzmocnień. Najczęściej spina się je wieńcem i dodatkowo wzmacnia żelbetowymi słupkami. Wymagają tego nawet ściany z najmocniejszych bloczków silikatowych, choć niekiedy projektanci dopuszczają stawianie takich ścian bez żelbetowych filarków.

Żelbetowe słupki

Słupki w ściance kolankowej mają zazwyczaj przekrój kwadratowy. Ich rozstaw zależy od indywidualnych obciążeń, najczęściej wykonuje się je co 2-4 m. Należy pamiętać, aby podczas betonowania stropu w miejscach przewidzianych pod słupki wypuścić z wieńca startery, czyli pręty, do których dowiąże się zbrojenie. Zbrojenie słupków z kolei musi być na tyle długie, żeby można je było później zakotwić w wieńcu. Gdy wzmacniana ściana ma budowę dwuwarstwową, słupki są dopasowane do grubości muru – 24-25 cm. W cieńszych ścianach silikatowych (18 cm) mają one przekrój prostokątny, na przykład 24 x 18 cm, tak by zmieściły się w grubości muru.

Z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej

W ścianach jednowarstwowych z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej słupki żelbetowe muszą być ocieplone, aby nie stanowiły mostków termicznych. Od zewnątrz są dodatkowo obmurowane elementami osłonowymi, dzięki czemu powierzchnia ściany jest jednorodna. Płytki osłonowe z betonu komórkowego mają grubość 6, 8, 10 oraz 12 cm i klasę gęstości 600 (te najgrubsze także 500 i 700). Niektóre są połączone z materiałem termoizolacyjnym, inne wymagają ułożenia dociętego na wymiar styropianu lub twardej wełny mineralnej. Płytki z ceramiki poryzowanej mają grubość 8 i 11,5 cm. Ponieważ są dłuższe niż szerokość słupka, trzeba je dociąć. Wstawiając je w mur, należy je połączyć z sąsiednimi pustakami zaprawą. Między płytką a żelbetowym słupkiem koniecznie trzeba umieścić izolację termiczną.

Kształtki U jako szalunek słupków

W systemach z betonu komórkowego podczas wykonywania słupków można też skorzystać z kształtek U. Mają taką samą grubość jak bloczki, a zestawia się je parami, tak aby utworzyły formę żelbetowego słupka. Wewnątrz między cienkimi ściankami jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić żelbetowy rdzeń o grubości 20 cm i 6-centymetrową warstwę ocieplenia przy ściance zewnętrznej. Kształtki w parach łączy się zaprawą i dodatkowo spaja je metalowymi łącznikami. Pierwsze elementy muszą stanąć na grubej warstwie zaprawy (podobnie jak pierwsza warstwa muru), która umożliwi ich prawidłowe wypoziomowanie. Kolejne warstwy muruje się na cienką spoinę. Materiał termoizolacyjny trzeba przykleić całą powierzchnią do kształtek.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Ściankę kolankową obciąża głównie dach. Wieniec i słupki pomagają przenieść jego ciężar oraz rozpychanie. Rozstaw słupków i ich przekrój zależą więc od konstrukcji dachu, a także strefy klimatycznej, w której jest budowany dom

WIDEO: Ścianki kolankowe, ściany szczytowe, ściany działowe - z betonu komórkowego

Robert Janiak, ekspert z firmy H+H omawia na tym filmie zasady budowania ścian z betonu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Celuloza, jako ocieplenie domu, sprawdziła się już w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od lat...

Alternatywa dla okna dachowego. Lukarny - jak...

Lukarny – charakterystyczne przeszklenia, zakończone w górnej części trójkątem lub...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...