| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Poddasze użytkowe. Z czego zbudować ścianki kolankowe?

Poddasze użytkowe. Z czego zbudować ścianki kolankowe?

Choć ścianki kolankowe są przedłużeniem zewnętrznych ścian niższej kondygnacji, pracują nieco inaczej niż one. Zobacz, jak się je muruje z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i silikatów.

Ścianki kolankowe

Na nich spoczywa murłata stanowiąca oparcie dla krokwi. Muszą zatem być na tyle mocne, żeby udźwignęły ciężar więźby dachowej, a także aby nie uległy rozepchnięciu na zewnątrz na skutek jej parcia. Większość murów jest zbyt słaba, aby poradzić sobie z tym bez dodatkowych wzmocnień. Najczęściej spina się je wieńcem i dodatkowo wzmacnia żelbetowymi słupkami. Wymagają tego nawet ściany z najmocniejszych bloczków silikatowych, choć niekiedy projektanci dopuszczają stawianie takich ścian bez żelbetowych filarków.

Żelbetowe słupki

Słupki w ściance kolankowej mają zazwyczaj przekrój kwadratowy. Ich rozstaw zależy od indywidualnych obciążeń, najczęściej wykonuje się je co 2-4 m. Należy pamiętać, aby podczas betonowania stropu w miejscach przewidzianych pod słupki wypuścić z wieńca startery, czyli pręty, do których dowiąże się zbrojenie. Zbrojenie słupków z kolei musi być na tyle długie, żeby można je było później zakotwić w wieńcu. Gdy wzmacniana ściana ma budowę dwuwarstwową, słupki są dopasowane do grubości muru – 24-25 cm. W cieńszych ścianach silikatowych (18 cm) mają one przekrój prostokątny, na przykład 24 x 18 cm, tak by zmieściły się w grubości muru.

Z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej

W ścianach jednowarstwowych z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej słupki żelbetowe muszą być ocieplone, aby nie stanowiły mostków termicznych. Od zewnątrz są dodatkowo obmurowane elementami osłonowymi, dzięki czemu powierzchnia ściany jest jednorodna. Płytki osłonowe z betonu komórkowego mają grubość 6, 8, 10 oraz 12 cm i klasę gęstości 600 (te najgrubsze także 500 i 700). Niektóre są połączone z materiałem termoizolacyjnym, inne wymagają ułożenia dociętego na wymiar styropianu lub twardej wełny mineralnej. Płytki z ceramiki poryzowanej mają grubość 8 i 11,5 cm. Ponieważ są dłuższe niż szerokość słupka, trzeba je dociąć. Wstawiając je w mur, należy je połączyć z sąsiednimi pustakami zaprawą. Między płytką a żelbetowym słupkiem koniecznie trzeba umieścić izolację termiczną.

Kształtki U jako szalunek słupków

W systemach z betonu komórkowego podczas wykonywania słupków można też skorzystać z kształtek U. Mają taką samą grubość jak bloczki, a zestawia się je parami, tak aby utworzyły formę żelbetowego słupka. Wewnątrz między cienkimi ściankami jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić żelbetowy rdzeń o grubości 20 cm i 6-centymetrową warstwę ocieplenia przy ściance zewnętrznej. Kształtki w parach łączy się zaprawą i dodatkowo spaja je metalowymi łącznikami. Pierwsze elementy muszą stanąć na grubej warstwie zaprawy (podobnie jak pierwsza warstwa muru), która umożliwi ich prawidłowe wypoziomowanie. Kolejne warstwy muruje się na cienką spoinę. Materiał termoizolacyjny trzeba przykleić całą powierzchnią do kształtek.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ściankę kolankową obciąża głównie dach. Wieniec i słupki pomagają przenieść jego ciężar oraz rozpychanie. Rozstaw słupków i ich przekrój zależą więc od konstrukcji dachu, a także strefy klimatycznej, w której jest budowany dom

Przeczytaj dodatkowo:
Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Przesłony słoneczne - na zewnątrz czy wewnątrz?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Skąd...

Aranżacja poddasza. Kolorystyczne kontrasty czy...

Markizy i rolety okienne projektowane dla okien dachowych z powodzeniem zastępują firany i zasłony. Bogactwo...

Wielofunkcyjne okna dachowe o nowoczesnym designie

Czy przy wyborze okien dachowych interesują cię innowacyjne rozwiązania, produkty najwyższej jakości,...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.