| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Słupy na poddaszu - ozdoba czy przeszkoda w urządzaniu poddasza?
Aranżacja poddasza

Słupy na poddaszu - ozdoba czy przeszkoda w urządzaniu poddasza?

Słupy na poddaszu powinny być tak rozmieszczone, aby nie przeszkadzały w aranżacji wnętrz. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego, zanim wybierzesz projekt, dokładnie przyjrzyj się rzutom poddasza. Oto kilka podpowiedzi, co zrobić by słupy przestały być przeszkodą jeszcze na etapie projektu.

Słupy na poddaszu mogą utrudniać aranżację wnętrz

Zagospodarowanie przestrzeni poddasza mogą utrudniać słupy. Zdarza się, że projekt więźby jest przygotowany bez wyobraźni i ich rozmieszczenie nie uwzględnia potrzeb aranżacji wnętrz.

Przeglądając projekty domów, zwróćmy więc uwagę szczególnie na to, gdzie stoją słupy. Powinien do tego wystarczyć rysunek rzutu poddasza. Bardziej szczegółowe informacje o konstrukcji dachu znajdziemy na rzucie więźby dachowej.

Jak rozpoznać, że słupy na poddaszu są źle rozmieszczone?

Oglądając rzut poddasza, sprawdzajmy, czy słup nie stoi pośrodku niedużego pomieszczenia. Niewygodne, a nawet niebezpieczne są słupy zawalidrogi stojące w świetle drzwi, w niewielkiej odległości od nich.

Trudno będzie też mieszkać ze słupem na wprost okna – w pomieszczeniach na poddaszu nic nie powinno ograniczać dostępu światła.

Najczęściej jednak słupy na poddaszu stoją nie pośrodku, ale w pewnej odległości od ściany. Ważne, czy jest to odległość, która pozwoli wykorzystać przestrzeń pomiędzy słupem a ścianą (aby ustawić tam jednoosobowe łóżko, potrzeba 100 cm, a na szafę – 60 cm).

Słup stojący blisko narożnika może wydzielać kąt pokoju, który staje się przez to zupełnie nieużyteczny.

Co zrobić, by słupy na poddaszu przestały być przeszkodą?

Warto wraz z projektantem (najlepiej autorem projektu lub architektem adaptującym gotowy projekt) zastanowić się nad wprowadzeniem takich zmian w projekcie, aby słupy przestały być przeszkodą.

Czasem sytuację może uratować przestawienie ścian wewnętrznych. Słupy można wkomponować tak, aby stały się fragmentem wnęki – szafy czy schowka.

Radykalnym rozwiązaniem jest przeprojektowanie konstrukcji dachu w taki sposób, by słupy zostały przesunięte w inne miejsca, a niektóre nawet zlikwidowane.

Jak skomponować słup i ścianę?

Z reguły łatwiej wykończyć pomieszczenie, jeśli słup nie jest wtopiony w ścianę. Ściany działowe murowane (z cegły lub bloczków betonu komórkowego) mają zwykle grubość 12 cm lub są jeszcze cieńsze. Słup w takiej ścianie to kłopot – zwykle ma przekrój 14 x 14 cm,  więc jeśli z jednej strony umieszczony jest w licu ściany, to z drugiej wystaje. Taką ścianę trzeba wykończyć płytą gipsowo-kartonową, bo tynk po pewnym czasie zacząłby pękać na styku muru z drewnem.

Warto się zastanowić, w którym z pomieszczeń słup będzie mniej przeszkadzał, i postawić go tam przy ścianie. Ścianę można będzie otynkować, a słup stanie się pożyteczną podporą półek.

Można również pozostawić w ścianie widoczne słupy. Otrzymamy wtedy efekt muru pruskiego. To jednak determinuje koncepcję wykończenia całego wnętrza, a taki styl nie każdemu odpowiada.

Słupy na poddaszu = ozdoba wnętrza

Jeśli budujemy dom z poddaszem użytkowym i chcemy, żeby elementy więźby dachowej były jego ozdobą, dopilnujmy, aby widoczne słupki oraz belki zostały wykonane z ładnego drewna. Zwróćmy na to szczególną uwagę przed zamówieniem więźby dachowej.

Jeżeli o tym zapomnimy, może się okazać, że mało estetyczne elementy konstrukcji będziemy musieli obudować płytą gipsową.

PAMIĘTAJ

Jeśli jakiś drewniany element konstrukcji dachu znajduje się w pomieszczeniu wilgotnym (łazience lub suszarni), trzeba go zabezpieczyć.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Nowa przestrzeń użytkowa. Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej, gdy...

Nowoczesne okna kolankowe

Okna kolankowe pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrza tak trudnego, jakim jest poddasze. W połączeniu...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Nowoczesne okna dachowe. Jak urządzić komfortowe,...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.