| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Ocieplenie ścian działowych na poddaszu użytkowym
Jak prawidłowo ocieplić ściany działowe?

Ocieplenie ścian działowych na poddaszu użytkowym

Aby oddzielić poddasze użytkowe od strefy nieużytkowej, między nimi buduje się zazwyczaj lekkie ścianki działowe. Każdą z nich należy starannie ocieplić, co pozwoli zachować w pomieszczeniach komfort zarówno cieplny, jak i akustyczny.

Stawiamy ściany działowe na poddaszu użytkowym

Niemal na każdym poddaszu użytkowym znajdzie się przestrzeń, której się nie ogrzewa lub która może być chłodniejsza niż pomieszczenia mieszkalne (ogrzewana poniżej 16oC). Wymagania stawiane ścianom dzielącym te przestrzenie nie są zbyt wygórowane, wystarczy, by ich współczynnik U nie przekraczał 1 W/(m2K). Oznacza to, że wybierając rodzaj i grubość izolacji termicznej, powinniśmy w uproszczeniu przyjąć jako wytyczną właśnie tę wartość. Większość ścian budowanych na poddaszach to bowiem ściany szkieletowe, które wypełnia się wełną. Coraz częściej wymagania są podawane w postaci oporu cieplnego R, który w tym wypadku nie może być mniejszy niż 1 (m2K)/W.

Ścianka działowa oddzielająca najniższe fragmenty poddasza

Taką przedścianką często odcina się przestrzeń nieogrzewaną na poddaszu, gdzie połacie dachu schodzą do podłogi lub wspierają się na bardzo niskiej ściance kolankowej.

Dodatkowo ułatwia ona organizację pomieszczenia. Stawiając ją, zmniejszamy co prawda powierzchnię podłogi, ale jednocześnie ograniczamy kubaturę ogrzewaną do pomieszczeń, z których naprawdę się korzysta. Aby uzyskać oszczędności, połacie dachu ociepla się na skosach pomieszczeń ogrzewanych, na stropie nad poddaszem oraz w przedściance. W wielu wypadkach zapomina się o dociepleniu podłogi w nieogrzewanej przestrzeni za przedścianką. To błąd, bo pod nią zazwyczaj znajdują się pomieszczenia ogrzewane. Na tym fragmencie powstaje duży mostek termiczny, który powoduje znaczne straty ciepła.

Grubość izolacji termicznej w przedściance zależy od tego, czy połać dachu za nią jest ocieplona, czy nie. Gdy w dachu brak jest ocieplenia, powinno się ją zaizolować termicznie podobnie jak skosy poddasza. Jeśli w połaci jest ocieplenie, to i tak warto ocieplić przedściankę. Aby niepotrzebnie nie ogrzewać odciętej nią i niewykorzystywanej kubatury.

Ściana między mieszkaniem a schowkiem

W każdej ścianie szkieletowej na poddaszu warto umieścić izolację termiczną, bo stanowi ona jednocześnie barierę dla przenikających przez nią dźwięków. Jeśli za ścianą działową będzie pomieszczenie, w którym utrzymuje się temperaturę niższą niż 16°C, lecz wyższą niż 8°C, ocieplenie trzeba osłonić paroizolacją. Układa się ją po cieplejszej stronie przegrody, aby stanowiła barierę dla pary wodnej przedostającej się razem z ciepłym powietrzem do pomieszczenia o niższej temperaturze.

W przestrzeni słabiej ogrzewanej powinno się zaizolować podłogę. Aby móc swobodnie korzystać z pomieszczenia, wykorzystując je na przykład jako schowek czy lamus, ocieplenie warto ułożyć między legarami, a od góry osłonić płytą wiórową OSB lub MFP. Na stropie pod ociepleniem należy umieścić paroizolację, aby uniemożliwić przenikanie pary wodnej z niższej kondygnacji. W tej strefie poddasza konieczne jest też ocieplenie połaci dachu. W wielu starych domach ścianą dzielącą część mieszkalną od przestrzeni gospodarczej jest zabudowana ściana stolcowa, czyli drewniana konstrukcja podpierająca więźbę dachową, którą tworzą słupy oraz miecze (ukośne elementy łączące słup z płatwią). Ze względów estetycznych przestrzeń między elementami drewnianej konstrukcji często wypełnia się cegłą. Ale takie rozwiązanie nie pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w części mieszkalnej. Taką ścianę także trzeba ocieplić, tworząc konstrukcję warstwową.

Łazienka na poddaszu

Jeśli łazienka na poddaszu jest skrajnym pomieszczeniem ogrzewanym, które sąsiaduje ze strefą nieogrzewaną. Bardzo ważne jest dobre zaizolowanie ścian, a zwłaszcza tej, w której biegną instalacje sanitarne. Wszystkie ściany muszą mieć izolację termiczną chroniącą przed stratami ciepła i paroizolację uniemożliwiającą wydostawanie się pary wodnej przez ściany. Od strony łazienki powinny być osłonięte podwójną warstwą impregnowanych płyt gipsowo- kartonowych.

Warto wybrać takie rozwiązanie, które zapewni komfort nie tylko cieplny, ale także akustyczny. Układając ocieplenie, warto odpowiednio izolować rury z ciepłą wodą i przede wszystkim odizolować się od uciążliwych, krępujących odgłosów korzystania z urządzeń sanitarnych. Jeżeli instalacje sanitarne chcemy poprowadzić w ścianie, powinna ona mieć inną budowę. W systemach suchej zabudowy oferowane są podwójne ściany instalacyjne. Takie rozwiązanie zapewnia ułożenie izolacji zarówno od strony łazienki, jak i poddasza nieużytkowego. Do zachowania komfortu akustycznego konieczne jest właściwe połączenie ściany ze stropem. Pod poziomymi profilami ściennymi umieszcza się taśmę akustyczną.

Z czego i jak wykonać ścianę działową na poddaszu

Aby wydzielić na poddaszu strefy użytkowe i nieużytkowe, między nimi buduje się zazwyczaj lekkie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Nowa przestrzeń użytkowa. Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej, gdy...

Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Nowoczesne okna kolankowe

Okna kolankowe pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrza tak trudnego, jakim jest poddasze. W połączeniu...