Płyty, granulat i maty z wełny mineralnej. Materiały do ocieplenia poddasza i domu

2012-08-09 16:13

Szklana lub skalna wełna mineralna ma dobrą izolacyjność cieplną, jest paroprzepuszczalna i sprężysta. Nie straszny jej ogień ani chemikalia. Bardzo dobrze pochłania dźwięki. Dzięki temu wykonane z niej ocieplenie poddasza pełni również funkcję izolacji akustycznej.

Ocieplenie domu
Autor: Isover Zmiana rodzaju materiału termoizolacyjnego nie zawsze wymaga zmiany projektu


Z wełny mineralnej produkuje się między innymi:

  • płyty z wełny mineralnej skalnej i szklanej– najczęściej mają wymiary 600 x 1200 cm i grubość 50-250 mm. Często fabrycznie nasącza się je specjalnym impregnatem, dzięki czemu są odporniejsze na wodę. Mogą być sprzedawane w tradycyjnej formie płyt lub w postaci zrolowanej. Możemy kupić płyty standardowe – od 15 do 120 kg/m3 i twarde – od 120 do 180 kg/m3. Twarde płyty mają gorszą izolacyjność termiczną za to mają lepsze parametry mechaniczne. Są również wąskie płyty lamelowe. Ich włókna nie są zaburzone rozproszone, tylko ułożone prostopadle do powierzchni płyty. Izolacyjność termiczna takich płyt jest nieco mniejsza niż pozostałych (0,041-0,042 W/(m.K)), ale za to wyróżniają się lepszą elastycznością. Można więc nimi wygodnie ocieplać powierzchnie łukowe. Płyty lamelowe mają również kilkakrotnie większą wytrzymałość na rozrywanie niż tradycyjne. Specjalistycznym produktem są płyty z welonem szklanym przeznaczone do ocieplania ścian domu metodą lekką suchą i do wykonywania warstwy termoizolacyjnej w ścianach trójwarstwowych. Welon szklany usztywnia ją i zabezpiecza przed wywiewaniem pojedynczych włókien oraz wywiewaniem ciepła z płyty
  • maty z wełny mineralnej – ich gęstość rzadko przekracza 26 kg/m3. Sprzedaje się je zwinięte w bele szerokości od 20 do 125 cm. Mają długość od 2 do 18 m. Po odpakowaniu i rozwinięciu muszą się przez kilka minut rozprężać, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta grubość – od 5 do 25 cm. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła przez maty wynosi od 0,033 do 0,042 W/(m.K). Kupić można również maty laminowane welonem z włókna szklanego;
  • granulat – ma on postać wełnianych strzępków nasączonych impregnatem zlepiającym i hydrofobizujacym (olej mineralny). Sprzedawany jest w workach o pojemności 7,5 lub 20 kg. Służy do wykonywania termoizolacji nadmuchowej. Jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,034 do 0,043 W/(m.K). Ciężar granulatu waha się między 30-140 kg/m3.
Ocieplenie domu płytami lamelowymi z wełny mineralnej
Autor: Mariusz Bykowski Ocieplenie domu płytami lamelowymi z wełny mineralnej.
Warto wiedzieć

W przypadku materiału izolacyjnego oprócz jego własności izolacyjnych, ważna jest też trwałość, czyli niezmienność jego cech w czasie. Warto zapytać wcześniej czy współczynnik przewodzenia ciepła, wymiary np. grubość nie będą się „starzeć” czyli pogarszać wraz z upływem czasu.

Ekspert firmy Isover

Czy można zmieniać materiał zaproponowany przez projektanta?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować inny rodzaj materiałów termoizolacyjnych niż zaproponowane w projekcie, o niegorszych właściwościach. Muszą one jednak nadawać się do danego miejsca. Zmiana rodzaju materiału termoizolacyjnego nie wymaga adaptacji projektu, jeśli nie jest to związane ze zmianami konstrukcji lub obrysu domu (poszerzanie krokwi, nowa grubość ścian).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.