| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Funkcjonalne poddasze użytkowe, a wielkość, kształt i konstrukcja dachu

Funkcjonalne poddasze użytkowe, a wielkość, kształt i konstrukcja dachu

Zanim poddasze użytkowe stanie się domowym azylem, idealnym miejscem do pracy i wypoczynku, trzeba poznać możliwości i ograniczenia wpisane w tę przestrzeń. O tym, ile będzie miejsca na poddaszu, decydują między innymi kształt, wysokość i konstrukcja dachu.

Kształt dachu a funkcjonalność poddasza

Jaki dach, takie możliwości aranżacji poddasza. Powierzchnia użytkowa pod skosami jest inna niż pomieszczenia pełnej wysokości o takiej samej powierzchni podłogi. Porównaj zatem, ile powierzchni do zagospodarowania możesz zyskać w zależności od tego, czy dach jest dwuspadowy, czterospadowy (kopertowy), wielospadowy – wszystkie o kącie nachylenia 35°-45° – czy mansardowy. Przyjmując, że powierzchnia pod skośnym dachem wynosi około 100 m², a dach oparty jest bezpośrednio na stropie.

  • Dach dwuspadowy - w przypadku dachu dwuspadowego o kącie nachylenia 45° będziesz miał około 62 m² o wysokości ponad 190 cm (tak zwanej powierzchni użytkowej). Dach dwuspadowy stwarza największe możliwości aranżacji poddasza ze względu na regularny układ skosów. Strategiczne miejsce to ściany szczytowe (zewnętrzne ściany konstrukcyjne), przy których można ustawić wysoki mebel.
  • Dach czterospadowy - inaczej wygląda sytuacja, gdy masz poddasze pod dachem czterospadowym. Przy kącie nachylenia 45° i powierzchni podłogi 100 m² przestrzeń do wykorzystania to około 38 m². Taki dach, w większym stopniu niż dwuspadowy, zmniejsza przestrzeń użytkową poddasza, ponieważ z każdej strony jesteś ograniczony skosami.
  • Dach mansardowy - może być dwu- lub czterospadowy, w którym połacie załamująsię pod innym kątem nachylenia (w zależności od typu dachu dolna część ma 60° spadku, a górna 30°). Dobra wiadomość! Powierzchnia 100 m² umożliwia optymalne jej wykorzystanie, gdyż przy takim załamaniu połaci zwiększa się wysokość poddasza.

Wysokość poddasza a funkcjonalność

Jeśli poddasze w najwyższym miejscu ma wysokość 220 cm, to zapewne da się je wygodnie urządzić. Z użytkowego punktu widzenia istotna jest wysokość 140 cm, przy której można swobodnie usiąść pod sufitem. Za funkcjonalne minimum uznaje się 75 cm, odpowiadające wysokości standardowej szafki. Dlatego często niższe partie pod skosami oddziela się tak zwaną przedścianką. Zmniejsza to faktyczną powierzchnię poddasza, ale tylko o fragmenty, które i tak trudno wykorzystać. Poddasza niestandardowo wysokie, na przykład w starych kamienicach, takie, które mają około 440 cm w najwyższym miejscu, można zaadaptować na dwupoziomowe mieszkanie. Możesz też wykorzystać najwyższy fragment poddasza, urządzając tam antresolę do spania.

Wysokość ścianki kolankowej

Chcąc powiększyć powierzchnię użytkową poddasza, inwestorzy często decydują się na podwyższenie ścianki kolankowej. To zewnętrzna ściana konstrukcyjna znajdująca się nad stropem najwyższej pełnej kondygnacji budynku, stanowiąca podparcie dla konstrukcji więźby dachowej. Im wyższa ścianka kolankowa, tym większa powierzchnia do zagospodarowania. Pod względem funkcjonalnym najlepiej sprawdzają się ścianki o wysokości od 65 do 100 cm. Wartość ta odpowiada wysokości parapetu okiennego, a to oznacza wygodny dostęp do okna i możliwość niczym nieskrępowanej aranżacji przestrzeni. Komfortowym rozwiązaniem są także ścianki kolankowe wysokości od 140 do 150 cm. W odległości 50 cm od nich można swobodnie przechodzić bez pochylania głowy. Jeśli jednak zdecydujesz się podnieść ściankę, należy liczyć się z konsekwencjami estetycznymi i prawnymi. Wyższa ścianka wyraźnie podnosi wysokość kalenicyi zwiększa kąt nachylenia dachu. Podniesienie ścianki kolankowej może wpływać na konstrukcję dachu. Decyzja o zmianie konstrukcji dachu zawsze wymaga nowego projektu.

Więźba dachowa a możliwości wykorzystania poddasza

Największe możliwości wykorzystania poddasza daje więźba dachowa o konstrukcji krokwiowej. Można ją stosować przy stosunkowo niedużej odległości między ścianami zewnętrznymi (do 6 m) i spadku dachu powyżej 40°. Innym dogodnym rozwiązaniem jest konstrukcja krokwiowo-jętkowa wykorzystywana przy rozpiętości dachu do 8,5 m i kącie nachylenia 40°. Są to konstrukcje, w których nie ma elementów mogących być przeszkodą w aranżacji poddasza. Najczęściej spotykanym rodzajem więźby jest konstrukcja płatwiowo-kleszczowa stosowana przy dużych rozpiętościach (12-16 m). Choć ze względu na pojawiające się słupy jest mniej korzystna niż konstrukcja krokwiowa, umożliwia zaadaptowanie wygodnej przestrzeni pod dachem. Słupy mogą przeszkadzać w aranżacji poddasza. Zazwyczaj jednak stoją w pewnej odległości od ściany. Jako elementy wolno stojące mogą umownie wydzielać poszczególne strefy użytkowe poddasza, a także stać się jego ozdobą.

Sprawana wentylacja na poddaszu: wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach pod skosami

Na poddaszu szczególnie trudno o wydajną wentylację grawitacyjną. Tej kwestii nie można...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Nowa przestrzeń użytkowa. Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej, gdy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.