| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Jak urządzić poddasze w zależności od kształtu i konstrukcji dachu

Jak urządzić poddasze w zależności od kształtu i konstrukcji dachu

Jak urządzić poddasze? To zależy przede wszystkim od tego, jaki kształ i konstrukcję ma Twój dach. Inne możliwości daje dach dwuspadowy, inne czterospadowy, a jeszcze inne - mansardowy. Oto kilka wskazówek urządzania poddasza w zależności od dachu.

Autor: FAKRO

Bardzo wielu inwestorów decyduje się na budowę domu z poddaszem użytkowym. Najważniejszym argumentem „za” jest możliwość wykorzystania przestrzeni pod dachem i powiększenia powierzchni domu bez budowy pełnej kondygnacji (fot. FAKRO).

Poddasze pod dachem dwuspadowym

Taki dach jest najprostszy pod względem konstrukcyjnym, zwłaszcza gdy ma konstrukcję krokwiową lub krokwiowo-jętkową. Ściany szczytowe dają możliwość umieszczenia w nich zwykłych okien, a nawet drzwi z wyjściem na balkon lub taras. Dzięki oparciu dachu na ściance kolankowej na poddaszu zyskuje się więcej powierzchni użytecznej. Wysokość ścianki kolankowej dobiera projektant, uwzględniając między innnnymi szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu oraz kąt nachylenia połaci.

Autor: A. i M. Sterniccy

Poddasze pod dachem czterospadowym

Uzyskuje się pod nim mniejszą powierzchnię poddasza w porównaniu z dachem dwuspadowym. We wnętrzu jest więcej skosów. Im więcej załamań połaci dachowych, tym mniejsza dowolność rozplanowania pomieszczeń na poddaszu. Zobacz, jak zmienia się poddasze domu, gdy dach dwuspadowy zamienisz na czterospadowy. Jeśli na poddaszu nie byłoby ścianki kolankowej, to aż 65% jego powierzchni byłoby w strefie wysokości mniejszej niż 1,9 m. Gdy dach oprze się na ściance kolankowej wysokości 115 cm, sytuacja znacznie się poprawia.

Autor: A. i M. Sterniccy

Poddasze pod dachem mansardowym

Taki dach ma bardzo skomplikowaną konstrukcję. Pozwala jednak maksymalnie wykorzystać powierzchnię poddasza. W pomieszczeniach niewiele jest niskich przestrzeni. Może się zdarzyć, że w żadnym miejscu wysokość nie będzie mniejsza niż 1,9 m.

Skosy czy sufit?

To ważna decyzja, bo jej konsekwencje będziesz ponosić przez wiele lat – estetyczne i finansowe. Jeśli zostawisz skosy, zyskasz wysokość, większą przestrzeń, ale i większą kubaturę do ogrzania. Trzeba też ocieplić dużą powierzchnię dachu oraz zainstalować okna połaciowe, by dobrze oświetlić wnętrze. Za to sufit może poprawić proporcje wnętrza. Sprawdzi się w małym, ale bardzo wysokim pomieszczeniu. Kiedy zasłonisz konstrukcję dachu, tylko skosy będą świadczyć o tym, że mieszkasz na poddaszu. Urok krokwi, zapach drewna i wspomnienia z babcinego strychu zasłonisz na zawsze.

Z cichym stropem

W domach z poddaszem użytkowym stropy powinnnny stanowić skuteczną barierę dla hałasu. Trzeba więc ułożyć podłogę pływającą. Tłumi ona odgłosy kroków i innnnych dźwięków uderzeniowych dzięki ułożeniu w niej materiału izolacyjnego: styropianu elastycznego, wełny mineralnej, pianki polietylenowej bądź miękkiej płyty pilśniowej. Najważniejszą cechą podłogi pływającej jest to, że wszystkie warstwy ułożone na izolacji akustycznej nie łączą się w żadnym miejscu ani ze stropem, ani ze ścianami.

Aranżacja kuchni na poddaszu. Galeria zdjęć pomysłowych aranżacji kuchni pod skosami

Aranżacja kuchni na poddaszu jest utrudniona, gdyż jego skosy komplikują funkcjonalne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.