Jak urządzić poddasze w zależności od kształtu i konstrukcji dachu

2013-04-09 12:33
Wyższe poddasze
Autor: FAKRO Bardzo wielu inwestorów decyduje się na budowę domu z poddaszem użytkowym. Najważniejszym argumentem „za” jest możliwość wykorzystania przestrzeni pod dachem i powiększenia powierzchni domu bez budowy pełnej kondygnacji (fot. FAKRO).

Jak urządzić poddasze? To zależy przede wszystkim od tego, jaki kształ i konstrukcję ma Twój dach. Inne możliwości daje dach dwuspadowy, inne czterospadowy, a jeszcze inne - mansardowy. Oto kilka wskazówek urządzania poddasza w zależności od dachu.

Poddasze pod dachem dwuspadowym

Taki dach jest najprostszy pod względem konstrukcyjnym, zwłaszcza gdy ma konstrukcję krokwiową lub krokwiowo-jętkową. Ściany szczytowe dają możliwość umieszczenia w nich zwykłych okien, a nawet drzwi z wyjściem na balkon lub taras. Dzięki oparciu dachu na ściance kolankowej na poddaszu zyskuje się więcej powierzchni użytecznej. Wysokość ścianki kolankowej dobiera projektant, uwzględniając między innnnymi szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu oraz kąt nachylenia połaci.

Poddasze użytkowe w domu z dachem dwuspadowym
Autor: A. i M. Sterniccy

Poddasze pod dachem czterospadowym

Uzyskuje się pod nim mniejszą powierzchnię poddasza w porównaniu z dachem dwuspadowym. We wnętrzu jest więcej skosów. Im więcej załamań połaci dachowych, tym mniejsza dowolność rozplanowania pomieszczeń na poddaszu. Zobacz, jak zmienia się poddasze domu, gdy dach dwuspadowy zamienisz na czterospadowy. Jeśli na poddaszu nie byłoby ścianki kolankowej, to aż 65% jego powierzchni byłoby w strefie wysokości mniejszej niż 1,9 m. Gdy dach oprze się na ściance kolankowej wysokości 115 cm, sytuacja znacznie się poprawia.

Poddasze użytkowe w domu z dachem czterospadowym
Autor: A. i M. Sterniccy

Poddasze pod dachem mansardowym

Taki dach ma bardzo skomplikowaną konstrukcję. Pozwala jednak maksymalnie wykorzystać powierzchnię poddasza. W pomieszczeniach niewiele jest niskich przestrzeni. Może się zdarzyć, że w żadnym miejscu wysokość nie będzie mniejsza niż 1,9 m.

Skosy czy sufit?

To ważna decyzja, bo jej konsekwencje będziesz ponosić przez wiele lat – estetyczne i finansowe. Jeśli zostawisz skosy, zyskasz wysokość, większą przestrzeń, ale i większą kubaturę do ogrzania. Trzeba też ocieplić dużą powierzchnię dachu oraz zainstalować okna połaciowe, by dobrze oświetlić wnętrze. Za to sufit może poprawić proporcje wnętrza. Sprawdzi się w małym, ale bardzo wysokim pomieszczeniu. Kiedy zasłonisz konstrukcję dachu, tylko skosy będą świadczyć o tym, że mieszkasz na poddaszu. Urok krokwi, zapach drewna i wspomnienia z babcinego strychu zasłonisz na zawsze.

Z cichym stropem

W domach z poddaszem użytkowym stropy powinny stanowić skuteczną barierę dla hałasu. Trzeba więc ułożyć podłogę pływającą. Tłumi ona odgłosy kroków i innych dźwięków uderzeniowych dzięki ułożeniu w niej materiału izolacyjnego: styropianu elastycznego, wełny mineralnej, pianki polietylenowej bądź miękkiej płyty pilśniowej. Najważniejszą cechą podłogi pływającej jest to, że wszystkie warstwy ułożone na izolacji akustycznej nie łączą się w żadnym miejscu ani ze stropem, ani ze ścianami.

Kilka zasad urządzania wygodnego poddasza użytkowego

Poddasze kojarzy się z miejscem zacisznym, przytulnym i bezpiecznym, sprzyjającym skupieniu. Jednak dobre rozplanowanie przestrzeni i urządzenie wnętrz pod skosami jest trudne. Jeżeli chcesz mieć wygodne mieszkanie pod skosami, trzeba wiedzieć, ile miejsca potrzeba na podstawowe sprzęty.

  • Dobrze usytuowane okno to takie, przez które widać, gdy siedzisz – parapet powinien więc być nie wyżej niż 110 cm nad poziomem podłogi.
  • Ścianka kolankowa na poddaszu mieszkalnym najczęściej ma wysokość 80-110 cm (na tej wysokości znajduje się parapet pod oknem). Można wtedy tak umieścić okno w lukarnie czy okno połaciowe, aby można było z nich wygodnie korzystać.
  • Łóżko można ustawić wzdłuż ściany, gdy ma ona przynajmniej 80 cm wysokości, a kąt nachylenia dachu wynosi co najmniej 45°. Siedzenie na łóżku też jest wygodne, bo na krawędzi łóżka wysokość pokoju ma 170 cm, a około 20 cm od niej wysokość wynosi mniej więcej 190 cm. Gdyby kąt nachylenia połaci dachu był większy, byłoby jeszcze wygodniej. Jeśli zaś kąt nachylenia będzie mniejszy niż 45°, aby było wygodnie, trzeba wybudować wyższą ściankę kolankową.
  • Meble często zajmują tę część pokoju, w której jest nisko, ale dostęp do nich masz w strefie z wygodną wysokością.
  • Stojący człowiek mający 176 cm wzrostu bez problemu sięgnie do górnej krawędzi okna, jeśli będzie ona nie wyżej niż 215 cm nad podłogą.
  • Fotel (kanapa) może znajdować się w takiej części, że siedząc, jesteś w części niskiej, a wstanie z niego nie będzie grozić uderzeniem głową o sufit.
  • Słup czasem wypada w środku pomieszczenia. Nie da się go przestawić w inne miejsce, gdyż podtrzymuje konstrukcję dachu.
Wygodna sypialnia na poddaszu
Autor: FAKRO W sypialni na poddaszu łóżko można ustawić wzdłuż ściany, gdy ma ona przynajmniej 80 cm wysokości, a kąt nachylenia dachu wynosi co najmniej 45° (FAKRO).
Warto wiedzieć

Rady dla urządzających poddasze

  1. Im większy kąt nachylenia dachu, tym bliżej ścianki robi się wyżej. Jeśli na przykład kąt nachylenia dachu wynosi 45° (czyli inaczej mówiąc, dach ma spadek 100%), a ścianka kolankowa ma wysokość 95 cm, sufit osiąga wysokość 190 cm w odległości 95 cm od ścianki. Natomiast jeżeli dach jest bardziej płaski i kąt jego nachylenia wynosi 30° (czyli spadek 60%), niskiej przestrzeni pod skosami będzie więcej. Granica wysokości 190 cm będzie wtedy przebiegała w odległości 165 cm od ścianki kolankowej. Decydując się na dom z poddaszem użytkowym, szczegółowo pytajo wszelkie dane, które pomogą ci się dowiedzieć, ile i jakiej przestrzeni będzie pod skosami.
  2. Przy dachu dwuspadowym w pomieszczeniu jest zazwyczaj jeden spadek, przy dachu czterospadowym mogą być dwa. Najtrudniejsze do zaaranżowania mogą okazać się pomieszczenia pod dachem wielopołaciowym, ponieważ może w nich być nawet kilka skosów o różnym kącie nachylenia. Im mniejsze pomieszczenia będziesz chciał tam wydzielić, tym więcej będzie w n nich skosów i trudnych miejsc.
  3. Słupy podtrzymujące więźbę mogą utrudniać aranżację poddasza. Nie zawsze konstrukcja dachu jest tak zaprojektowana, by wszystkie z nich można było zasłonić np. ścianami działowymi.
  4. Podejmując decyzję o oddzieleniu zbyt niskiej części poddasza przedścianką, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że całą połać dachu trzeba będzie ocieplić tak, jakby cała powierzchnia poddasza była użytkowa. Szczególną uwagę trzeba będzie zwrócić na połączenie ocieplenia dachu z ociepleniem ścian zewnętrznych, by w tych miejscach nie powstawały mostki termiczne.
  5. Latem pod dachem powietrze mocno się nagrzewa i jeśli nie ma wentylacji nieużytkowej części poddasza, niepotrzebnie dodatkowo nagrzewa konstrukcję dachu. Natomiast w sezonie grzewczym na niewentylowanym poddaszu gromadzi się ogrzane i wilgotne powietrze z wnętrza, zwłaszcza gdy w stropie oddzielającym część użytkową domu od poddasza nie ma paroizolacji. Przedostająca się z wnętrza wilgoć gromadzi się w stropie i w konstrukcji dachu. Zawilgocone drewno jest narażone na butwienie i pleśnienie. Część nieużytkowa powinnnna być wentylowana przez otwory nawiewne i wywiewne umieszczone w ścianach zewnętrznych lub połaciach dachowych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają