| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Jak urządzić poddasze w zależności od kształtu i konstrukcji dachu

Jak urządzić poddasze w zależności od kształtu i konstrukcji dachu

Jak urządzić poddasze? To zależy przede wszystkim od tego, jaki kształ i konstrukcję ma Twój dach. Inne możliwości daje dach dwuspadowy, inne czterospadowy, a jeszcze inne - mansardowy. Oto kilka wskazówek urządzania poddasza w zależności od dachu.

Autor: FAKRO

Bardzo wielu inwestorów decyduje się na budowę domu z poddaszem użytkowym. Najważniejszym argumentem „za” jest możliwość wykorzystania przestrzeni pod dachem i powiększenia powierzchni domu bez budowy pełnej kondygnacji (fot. FAKRO).

Poddasze pod dachem dwuspadowym

Taki dach jest najprostszy pod względem konstrukcyjnym, zwłaszcza gdy ma konstrukcję krokwiową lub krokwiowo-jętkową. Ściany szczytowe dają możliwość umieszczenia w nich zwykłych okien, a nawet drzwi z wyjściem na balkon lub taras. Dzięki oparciu dachu na ściance kolankowej na poddaszu zyskuje się więcej powierzchni użytecznej. Wysokość ścianki kolankowej dobiera projektant, uwzględniając między innnnymi szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu oraz kąt nachylenia połaci.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: A. i M. Sterniccy

Poddasze pod dachem czterospadowym

Uzyskuje się pod nim mniejszą powierzchnię poddasza w porównaniu z dachem dwuspadowym. We wnętrzu jest więcej skosów. Im więcej załamań połaci dachowych, tym mniejsza dowolność rozplanowania pomieszczeń na poddaszu. Zobacz, jak zmienia się poddasze domu, gdy dach dwuspadowy zamienisz na czterospadowy. Jeśli na poddaszu nie byłoby ścianki kolankowej, to aż 65% jego powierzchni byłoby w strefie wysokości mniejszej niż 1,9 m. Gdy dach oprze się na ściance kolankowej wysokości 115 cm, sytuacja znacznie się poprawia.

Autor: A. i M. Sterniccy

Poddasze pod dachem mansardowym

Taki dach ma bardzo skomplikowaną konstrukcję. Pozwala jednak maksymalnie wykorzystać powierzchnię poddasza. W pomieszczeniach niewiele jest niskich przestrzeni. Może się zdarzyć, że w żadnym miejscu wysokość nie będzie mniejsza niż 1,9 m.

Skosy czy sufit?

To ważna decyzja, bo jej konsekwencje będziesz ponosić przez wiele lat – estetyczne i finansowe. Jeśli zostawisz skosy, zyskasz wysokość, większą przestrzeń, ale i większą kubaturę do ogrzania. Trzeba też ocieplić dużą powierzchnię dachu oraz zainstalować okna połaciowe, by dobrze oświetlić wnętrze. Za to sufit może poprawić proporcje wnętrza. Sprawdzi się w małym, ale bardzo wysokim pomieszczeniu. Kiedy zasłonisz konstrukcję dachu, tylko skosy będą świadczyć o tym, że mieszkasz na poddaszu. Urok krokwi, zapach drewna i wspomnienia z babcinego strychu zasłonisz na zawsze.

Z cichym stropem

W domach z poddaszem użytkowym stropy powinnnny stanowić skuteczną barierę dla hałasu. Trzeba więc ułożyć podłogę pływającą. Tłumi ona odgłosy kroków i innnnych dźwięków uderzeniowych dzięki ułożeniu w niej materiału izolacyjnego: styropianu elastycznego, wełny mineralnej, pianki polietylenowej bądź miękkiej płyty pilśniowej. Najważniejszą cechą podłogi pływającej jest to, że wszystkie warstwy ułożone na izolacji akustycznej nie łączą się w żadnym miejscu ani ze stropem, ani ze ścianami.

Kilka zasad urządzania wygodnego poddasza użytkowego

Poddasze kojarzy się z miejscem zacisznym, przytulnym i bezpiecznym, sprzyjającym skupieniu. Jednak dobre rozplanowanie przestrzeni i urządzenie wnętrz pod skosami jest trudne. Jeżeli chcesz mieć wygodne mieszkanie pod skosami, trzeba wiedzieć, ile miejsca potrzeba na podstawowe sprzęty.

  • Dobrze usytuowane okno to takie, przez które widać, gdy siedzisz – parapet powinien więc być nie wyżej niż 110 cm nad poziomem podłogi.
  • Ścianka kolankowa na poddaszu mieszkalnym najczęściej ma wysokość 80-110 cm (na tej wysokości znajduje się parapet pod oknem). Można wtedy tak umieścić okno w lukarnie czy okno połaciowe, aby można było z nich wygodnie korzystać.
  • Łóżko można ustawić wzdłuż ściany, gdy ma ona przynajmniej 80 cm wysokości, a kąt nachylenia dachu wynosi co najmniej 45°. Siedzenie na łóżku też jest wygodne, bo na krawędzi łóżka wysokość pokoju ma 170 cm, a około 20 cm od niej wysokość wynosi mniej więcej 190 cm. Gdyby kąt nachylenia połaci dachu był większy, byłoby jeszcze wygodniej. Jeśli zaś kąt nachylenia będzie mniejszy niż 45°, aby było wygodnie, trzeba wybudować wyższą ściankę kolankową.
  • Meble często zajmują tę część pokoju, w której jest nisko, ale dostęp do nich masz w strefie z wygodną wysokością.
  • Stojący człowiek mający 176 cm wzrostu bez problemu sięgnie do górnej krawędzi okna, jeśli będzie ona nie wyżej niż 215 cm nad podłogą.
  • Fotel (kanapa) może znajdować się w takiej części, że siedząc, jesteś w części niskiej, a wstanie z niego nie będzie grozić uderzeniem głową o sufit.
  • Słup czasem wypada w środku pomieszczenia. Nie da się go przestawić w inne miejsce, gdyż podtrzymuje konstrukcję dachu.
Autor: FAKRO

W sypialni na poddaszu łóżko można ustawić wzdłuż ściany, gdy ma ona przynajmniej 80 cm wysokości, a kąt nachylenia dachu wynosi co najmniej 45° (FAKRO).

Aranżacja kuchni na poddaszu. Galeria zdjęć pomysłowych aranżacji kuchni pod skosami

Aranżacja kuchni na poddaszu jest utrudniona, gdyż jego skosy komplikują funkcjonalne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Komfortowe poddasze

Akcja poradnikowa o tym, jak dobrze wykończyć i urządzić poddasze, by zapewniało komfortowe warunki do...

Przytulny pokój na poddaszu: wnętrza pod skosami

Jak urządzić pokój na poddaszu? Co zrobić, aby pod skosami mieszkało się nam jak najlepiej? Poznaj...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Celuloza, jako ocieplenie domu, sprawdziła się już w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od lat...