| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej. Dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku?

Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej. Dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku?

Zastanawiasz się nad tym, czy warto zamieszkać w nowoczesnym domu bliźniaku? Poznaj historię inwestorów z Wrocławia, którzy zdecydowali się na takie właśnie rozwiązanie. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z mieszkania w zabudowie bliźniaczej?

W podwrocławskich Komorowicach powstała enklawa nowoczesnej architektury – Osada Gencz. Tu, w otoczeniu kameralnych apartamentów i eleganckich domów jedno- oraz dwurodzinnych, osiedlili się państwo Joanna i Łukasz wraz z synem Miłoszem. Męczący wielkomiejski zgiełk i intensywnie ćwiczącego pianistę za ścianą zamienili na spokój w bliźniaku oraz krzepiące towarzystwo sąsiadów.

Korzyści z mieszkania w bliźniaku

Dwa przylegające do siebie budynki w zabudowie bliźniaczej, pozwalają efektywnie wykorzystać nawet nieduże czy wąskie działki oraz zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Ponadto takie budynki będą kosztować mniej niż dom wolno stojący o porównywalnej powierzchni.

Dla państwa Joanny i Łukasza cena niezależności w domu jednorodzinnym, z dala od cywilizacji była zbyt wysoka, dlatego w 2008 r. zdecydowali się kupić bliźniak ze sprawdzonymi znajomymi. Jak przyznają, w takim domu wybór sąsiadów ma pierwszorzędne znaczenie. Zgodnie z zasadą, że lepiej zamieszkać choćby z wrogiem, ale takim, którego się zna, niż z tym, kogo nie zna się wcale. Wśród powodów, dla których warto zamieszkać w bliźniaku, pani Joanna wymienia przede wszystkim uspokajającą świadomość, że ktoś jest obok: Bałabym się mieszkać na odludziu. Bliźniak zaś z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej – możliwość obcowania z przyrodą: w słoneczne dni z tarasu rozciąga się imponujący widok na pełną tajemnic górę Ślężę. Mamy tu wszystko, czego nam potrzeba. Nasze stosunki z sąsiadami układają się różnie – jak to w życiu. Czasem nie widujemy się po kilka tygodni, bo nasze codzienne zajęcia na to nie pozwalają. Plusem jest jednak to, że zawsze jest ktoś, do kogo można zapukać i poprosić o pomoc.

Nowoczesny dom w zabudowie bliźniaczej

Państwu Joannie i Łukaszowi marzył się dom nowoczesny, dlatego modernistyczna kostka od razu przypadła im do gustu. Osią symetrii budynku jest granica działki. Bliźniak – składający się z dwóch samodzielnych segmentów (o powierzchni 160 m2 każdy) ulokowanych na sąsiednich parcelach – tworzy jednorodną, symetryczną bryłę. Staranne, jednolite wykończenie nadaje mu wygląd okazałej willi dotrzymującej kroku rezydencjom. Dwukondygnacyjny dom składa się z kombinacji zachodzących na siebie brył. Wyróżnia go kontrast białego tynku i ciemnej drewnianej okładziny. Wejście ukryto za wysuniętą ścianą obłożoną beżowymi płytkami imitującymi kamienne.

Kolejny znak rozpoznawczy to powiązanie domu z ogrodem. Odpowiadają za nie rozległy taras oraz duże przeszklenia (zajmujące większą część elewacji ogrodowej), które jednocześnie zapewniają dostęp światła bez ograniczeń. Dzięki nim dzielona z sąsiadem ściana pozbawiona okien nie stanowiła problemu podczas aranżacji przestrzeni. Aby zachować czystość formy, rynny poprowadzono wewnątrz budynku. Początkowo małżonkowie dziwili się temu rozwiązaniu i obawiali o jego funkcjonalność, szybko okazało się jednak, że doskonale się ono sprawdza.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Budowa bliźniaka to często ratunek dla właścicieli wąskich działek, a przy tym oszczędność kosztów

WARTO WIEDZIEĆ

Zanim zdecydujesz się na mieszkanie w domu bliźniaku

Jeśli to możliwe, warto uważnie wybrać sąsiadów, z którymi zamieszka się w jednym domu. W zabudowie bliźniaczej ma to o wiele większe znaczenie niż w budynku wolno stojącym ze względu na konieczność częstszych kontaktów. Jeśli dobrze się trafi, można się dzielić z sąsiadem częścią obowiązków, na przykład na zmianę przywozić dzieci ze szkoły.

Decydując się na mieszkanie w bliźniaku, zadbajmy o dobrą izolację akustyczną ściany, którą będziemy dzielić z sąsiadem. Dzięki temu nie będziemy mimowolnymi świadkami licznych odgłosów życia sąsiadów. Jeżeli jednak staliśmy się właścicielami już wybudowanego bliźniaka i nie mamy wpływu na materiały wykorzystane do budowy, przy ścianie dzielonej z sąsiadem warto ustawić meble, by nieco wygłuszyć dochodzące stamtąd odgłosy.

W najbliższym czasie zamierzamy postawić ogrodzenie, by w ogrodzie zapewnić sobie intymność i niezależność od sąsiadów. Od posesji obok można się też oddzielić kameralnymi zielonymi przesłonami, na przykład szpalerem drzew.

Dom otwarty na otoczenie. Z dużymi przeszkleniami i tarasami

Ten dom na skarpie został stworzony dla widoków, które rozciągają się z jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...