| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej. Dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku?

Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej. Dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku?

Zastanawiasz się nad tym, czy warto zamieszkać w nowoczesnym domu bliźniaku? Poznaj historię inwestorów z Wrocławia, którzy zdecydowali się na takie właśnie rozwiązanie. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z mieszkania w zabudowie bliźniaczej?

W podwrocławskich Komorowicach powstała enklawa nowoczesnej architektury – Osada Gencz. Tu, w otoczeniu kameralnych apartamentów i eleganckich domów jedno- oraz dwurodzinnych, osiedlili się państwo Joanna i Łukasz wraz z synem Miłoszem. Męczący wielkomiejski zgiełk i intensywnie ćwiczącego pianistę za ścianą zamienili na spokój w bliźniaku oraz krzepiące towarzystwo sąsiadów.

Korzyści z mieszkania w bliźniaku

Dwa przylegające do siebie budynki w zabudowie bliźniaczej, pozwalają efektywnie wykorzystać nawet nieduże czy wąskie działki oraz zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Ponadto takie budynki będą kosztować mniej niż dom wolno stojący o porównywalnej powierzchni.

Dla państwa Joanny i Łukasza cena niezależności w domu jednorodzinnym, z dala od cywilizacji była zbyt wysoka, dlatego w 2008 r. zdecydowali się kupić bliźniak ze sprawdzonymi znajomymi. Jak przyznają, w takim domu wybór sąsiadów ma pierwszorzędne znaczenie. Zgodnie z zasadą, że lepiej zamieszkać choćby z wrogiem, ale takim, którego się zna, niż z tym, kogo nie zna się wcale. Wśród powodów, dla których warto zamieszkać w bliźniaku, pani Joanna wymienia przede wszystkim uspokajającą świadomość, że ktoś jest obok: Bałabym się mieszkać na odludziu. Bliźniak zaś z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej – możliwość obcowania z przyrodą: w słoneczne dni z tarasu rozciąga się imponujący widok na pełną tajemnic górę Ślężę. Mamy tu wszystko, czego nam potrzeba. Nasze stosunki z sąsiadami układają się różnie – jak to w życiu. Czasem nie widujemy się po kilka tygodni, bo nasze codzienne zajęcia na to nie pozwalają. Plusem jest jednak to, że zawsze jest ktoś, do kogo można zapukać i poprosić o pomoc.

Nowoczesny dom w zabudowie bliźniaczej

Państwu Joannie i Łukaszowi marzył się dom nowoczesny, dlatego modernistyczna kostka od razu przypadła im do gustu. Osią symetrii budynku jest granica działki. Bliźniak – składający się z dwóch samodzielnych segmentów (o powierzchni 160 m2 każdy) ulokowanych na sąsiednich parcelach – tworzy jednorodną, symetryczną bryłę. Staranne, jednolite wykończenie nadaje mu wygląd okazałej willi dotrzymującej kroku rezydencjom. Dwukondygnacyjny dom składa się z kombinacji zachodzących na siebie brył. Wyróżnia go kontrast białego tynku i ciemnej drewnianej okładziny. Wejście ukryto za wysuniętą ścianą obłożoną beżowymi płytkami imitującymi kamienne.

Kolejny znak rozpoznawczy to powiązanie domu z ogrodem. Odpowiadają za nie rozległy taras oraz duże przeszklenia (zajmujące większą część elewacji ogrodowej), które jednocześnie zapewniają dostęp światła bez ograniczeń. Dzięki nim dzielona z sąsiadem ściana pozbawiona okien nie stanowiła problemu podczas aranżacji przestrzeni. Aby zachować czystość formy, rynny poprowadzono wewnątrz budynku. Początkowo małżonkowie dziwili się temu rozwiązaniu i obawiali o jego funkcjonalność, szybko okazało się jednak, że doskonale się ono sprawdza.

Autor: Mariusz Bykowski

Budowa bliźniaka to często ratunek dla właścicieli wąskich działek, a przy tym oszczędność kosztów

WARTO WIEDZIEĆ

Zanim zdecydujesz się na mieszkanie w domu bliźniaku

Jeśli to możliwe, warto uważnie wybrać sąsiadów, z którymi zamieszka się w jednym domu. W zabudowie bliźniaczej ma to o wiele większe znaczenie niż w budynku wolno stojącym ze względu na konieczność częstszych kontaktów. Jeśli dobrze się trafi, można się dzielić z sąsiadem częścią obowiązków, na przykład na zmianę przywozić dzieci ze szkoły.

Decydując się na mieszkanie w bliźniaku, zadbajmy o dobrą izolację akustyczną ściany, którą będziemy dzielić z sąsiadem. Dzięki temu nie będziemy mimowolnymi świadkami licznych odgłosów życia sąsiadów. Jeżeli jednak staliśmy się właścicielami już wybudowanego bliźniaka i nie mamy wpływu na materiały wykorzystane do budowy, przy ścianie dzielonej z sąsiadem warto ustawić meble, by nieco wygłuszyć dochodzące stamtąd odgłosy.

W najbliższym czasie zamierzamy postawić ogrodzenie, by w ogrodzie zapewnić sobie intymność i niezależność od sąsiadów. Od posesji obok można się też oddzielić kameralnymi zielonymi przesłonami, na przykład szpalerem drzew.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz...

Ten dom bliźniak może być wybudowany nawet na bardzo wąskiej działce. Pozwala na to niewielka szerokość...

Budynek wzniesiony systemem gospodarczym. Jak...

Dom zbudowany samodzielnie, systemem gospodarczym, to powód do dumy. To również swietny pomysł...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.