| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Tylko parterowy! Przestronny D08

Tylko parterowy! Przestronny D08

Bożena i Rafał wybrali projekt D08 "Przestronny" z kolekcji MURATORA, bo był to dom parterowy z nieużytkowym poddaszem...

Bożena i Rafał Cygielscy spod Warszawy wybrali projekt D08 „Przestronny” z kolekcji projektów gotowych MURATORA. Wybrali go, bo był to dom parterowy z nieużytkowym poddaszem; dom o powierzchni netto 167,5 m2, w technologii murowej (ściany z pustaków ceramicznych, ocieplone styropianem), dach z dźwigarów deskowych, kryty blachą dachówkową. Wybrali projekt, który stylem nawiązywał do amerykańskich bungalowów. Pan Rafał był w Ameryce przez dłuższy czas, więc taki dom był mu szczególnie miły. – „Przestronny” to była miłość od pierwszego wejrzenia. Jest parterowy, a my nie chcemy schodów – tłumaczyli. – Mieszkamy na piętrze domu, kuchnię mamy na dole. Ciągłe bieganie w górę i w dół skutecznie wyleczyło nas z myśli o domu z piętrem.

Wybór jak strzał w dziesiątkę, a jednak Bożena i Rafał co do jednego mieli wątpliwości. Stwierdzili: – Dom jest parterowy, ale ma spore poddasze. Można by coś tam zrobić...

Możliwość zagospodarowania góry kusiła: Bo rodzina jest czteroosobowa, najstarszy syn już planuje małżeństwo; córka Dorotka ma dopiero osiem lat, może kiedyś, gdy założy rodzinę, pozostanie w domu, a wtedy przydałoby się poddasze użytkowe. Tak oto przed stwierdzeniem: – Chcemy mieszkać w domu parterowym – trzeba było dodać słowo-wytrych: w zasadzie chcemy. W zasadzie, bo z myślą o przyszłych potrzebach rodziny Bożena i Rafał zaczęli zmieniać projekt.

Poddasze na przyszłość

Kiedy budowali dom, ciągle słyszeli opinie znajomych, wykonawców, gapiów: – Szkoda tak ładnego poddasza. Ktoś radził: – Podnieście dach, zróbcie balkon i lukarny. Albo: – Dodajcie dwie warstwy pustaków na strychu, a na górze będzie można zrobić kilka pomieszczeń. Część z tych argumentów przemówiła do Bożeny i Rafała, bo zdecydowali, że poddasze nadal pozostanie nieużytkowe, ale... przygotowane do zagospodarowania.

Jak to osiągnęli? Dokonali dwóch istotnych zmian. Po pierwsze, zmienili konstrukcję dachu – dźwigary deskowe zastąpili krokwiami, zgodzili się też na wykonanie wyższego dachu przez wyostrzenie kąta nachylenia połaci dachu. Wykonawcy gorąco namawiali do podwyższenia dachu, bo z takiego śnieg będzie szybciej spadał. Wysokość poddasza w projekcie wynosiła 2,2 m, teraz 3 m.

Rezygnacja z dźwigarów deskowych wiązała się z koniecznością wykonania stropu. Elementem dźwigarów jest lekki strop z desek. Skoro dźwigarów miało nie być, trzeba było strop doprojektować. Inwestorzy zdecydowali się na ciężki strop gęstożebrowy. Jak mówił murarz: – Taki strop dociśnie ściany i wzmocni budynek. Poza tym Bożena i Rafał nie ufali dachowi z dźwigarów. – Chcieliśmy mieć coś solidnego – mówią.

Po tych zmianach mieli poddasze z solidną podłogą, trochę wyższe, ale nie na tyle, by planować tam pomieszczenia. Za to w przyszłości... Kiedyś, gdy zajdzie potrzeba, zdemontujemy dach i podniesiemy wysokość poddasza, zbudujemy ścianki kolankowe i z powrotem zamontujemy dach.

Na przyszłość odłożyli też ból głowy, gdzie na parterze znaleźć miejsce na schody. W przyszłości będą potrzebne. Dzisiaj nie pasowałyby ani w salonie, ani w korytarzu, ani w żadnym innym miejscu.

Skoro jest miejsce na górze

Problem wejścia na poddasze rozwiązano tymczasowo, montując schody składane na końcu korytarza w części nocnej domu. A skoro była już duża przestrzeń i jakieś schody, narodził się pomysł na wykorzystanie poddasza już dzisiaj. – Możemy górę przeznaczyć na rekreację – mówią inwestorzy. Wstawimy stół bilardowy (to nasza ulubiona rodzinna gra), lodówkę na napoje, rowerek stacjonarny do ćwiczeń.

Tak oto nieużytkowe poddasze coraz bardziej stawało się użytkowe. Nie było kłopotu z doprowadzeniem instalacji. Na potrzeby bilardu i piwa w lodówce poprowadzono na górę prąd, a dodatkowo wodę i kanalizację pod umywalkę oraz dwie nitki z kotła grzewczego do podłączenia grzejników. Kocioł w tym domu będzie oczywiście miał moc odpowiednio zwiększoną, by ogrzać parter i ewentualnie poddasze. Dodatkowo poddasze będzie ogrzewane ciepłym powietrzem z kominka na parterze.

Problem będzie z transportem stołu bilardowego – jak wtaszczyć go przez otwór na składane schody? Pomysł jest taki, by wciągnąć stół od zewnątrz domu przez otwór w dachu.

Co z tego wyniknęło...

Powiedziało się A, trzeba powiedzieć i B. Pierwsza decyzja w sprawie poddasza – zmiana konstrukcji dachu – wymusiła kolejne prace i wydatki. W wersji nieużytkowej na podłodze poddasza układa się ocieplenie, zwykle wełnę mineralną. W wersji półużytkowej, jak w domu Bożeny i Rafała, na posadzce zostaną ułożone deski podłogowe albo panele. Ocieplić więc trzeba dach – wełną grubości 15 cm. Różnica jest taka: zamiast 120 m2 stropu 250 m2 dachu.

W następnej kolejności krokwie z ociepleniem i foliami należy zabudować płytami gipsowo-kartonowymi. Trzeba też będzie wykonać ścianki boczne z płyt i zamontować umywalkę. Inne wydatki związane z poddaszem to podwyższenie kominów. By oświetlić poddasze – zamontować trzy okna połaciowe.

Przyszła pora na podsumowanie. Od pierwszej zmiany na poddaszu trzeba było ponosić kolejne wydatki. Strop, ocieplenia i folie, posadzka na poddaszu, ściany z płyt gipsowo-kartonowych, instalacje i armatura, okna dachowe – inwestorzy oceniają, że trzeba będzie wydać połowę tego, ile kosztowałoby mieszkalne poddasze – z pokojami i schodami. Przyznają, że te dodatkowe koszty trochę ich zaskoczyły.

Bożena i Rafał nadal są przekonani, że poddasze absolutnie nie jest nam potrzebne. Wszystko, co zrobiliśmy na górze, to opcja na przyszłość. Dodają, że jak znają życie, na 95% poddasze pozostanie (prawie) nieużytkowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...