| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Przytulny dom parterowy - z ogrodem zimowym i tarasem naziemnym

Przytulny dom parterowy - z ogrodem zimowym i tarasem naziemnym

Ten parterowy dom jest idealnie wtopiony w otoczenie. Do ogrodu można przejść przez dwupoziomowy taras naziemny. W chłodne dni do spędzenia wolnych chwil zprasza ogród zimowy.

Właściciele do tej pory mieszkali w domu piętrowym, mieli dość wiecznego biegania po schodach. Szukali domu parterowego, który ładnie wpisałby się w ich działkę i zapewniał dobry kontakt z ogrodem. Chcieli, by miał wygodną i przytulną część dzienną, sprzyjającą spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi, oraz dobrze oddzieloną część prywatną, w której w spokoju można się oddać pracy, hobby lub wypoczynkowi. Te warunki spełniał projekt Z wykuszami – typ II – Murator D24. Spodobały im się dwa skrzydła skutecznie oddzielające działkę od ulicy, tworzące między sobą przytulne ogrodowe zacisze. Urzekła ich prosta bryła budynku urozmaicona dwoma podcieniami i przekryta rozłożystym, czterospadowym dachem oraz stylowy detal – wykusz okienny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Z widokiem na ogród

W tym domu podział na strefę dzienną i prywatną jest bardzo czytelny. Każde skrzydło pełni inną funkcję. Po przekroczeniu progu z reprezentacyjnego holu można iść albo do części dziennej, albo do prywatnej. W części dziennej inwestorzy szukali przestrzeni, ale i... przytulności. Z holu wchodzi się do salonu, w którym króluje zaciszny kącik wypoczynkowy z kominkiem. Salon płynnie przechodzi w jadalnię z efektownym oknem w wykuszu – to od niego wziął nazwę projekt. Centralnym punktem jadalni jest duży stół, przy którym skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Siedzące przy nim osoby mają przepiękny widok na ogród przez duże, podwójne drzwi tarasowe. Jadalnia jest połączona z usytuowaną od frontu kuchnią mającą jednocześnie zalety otwartej i zamkniętej – jest łatwo dostępna, ale ukryta przed wzrokiem gości w salonie.

Zaciszna część prywatna

Drugie skrzydło to część prywatna. Wchodzi się do niej przez długi, zaciszny korytarz. Wejście do niego nie jest widoczne z części dziennej. Są tu cztery pomieszczenia – dwa gabinety właścicieli domu, wygodna sypialnia małżeńska z garderobą oraz duża łazienka. Całość uzupełnia garaż na dwa samochody z wejściem z wiatrołapu oraz dość duże pomieszczenie gospodarcze, w którym mieszczą się kotłownia, pralnia i magazyn środków czystości. Po latach okazało się, że garaż nie wystarcza na potrzeby mieszkańców – oprócz dwóch samochodów musi zmieścić też warsztat pana domu, który ma liczne hobby.

Ogród zimowy - atrakcyjne uzupełnienie projektu

Największą zmianą w projekcie było dodanie ogrodu zimowego. Ocieplony i ogrzewany zimą stanowi bufor cieplny dla domu. Powstał pod przedłużoną połacią dachu. By zachować odpowiednią wysokość pomieszczenia, jego podłoga jest obniżona w stosunku do salonu. Wchodzi się do niego przez szerokie, dwuskrzydłowe drzwi przesuwne, które powstały w miejscu drugiego wykusza w projekcie. Oprócz przeszklonych ścian ogród zimowy doświetlony jest przez cztery zespolenia okien dachowych i kolankowych usytuowane na wprost wejścia z salonu. Dzięki ich zamontowaniu powstała urzekająca linia widokowa od wejścia, przez salon, ogród zimowy, aż do granicy działki. Daje ona wrażenie przestrzeni i oddechu. Od najgorętszej, południowo-zachodniej strony dach przykrywający ogród zimowy pozbawiono przeszkleń, by zapewnić chłód w lecie.

Małe zmiany - duży efekt

Jak przystało na ludzi, którzy cenią sobie przestrzeń, światło i nieskrępowany kontakt z otoczeniem, inwestorzy powiększyli taras przez poszerzenie jego obrysu w kierunku wewnętrznej ściany litery L. Zrezygnowali ze spiżarni, dzięki wiatrołap drzwi dwuskrzydłowe z węższymi świetlikami z obu stron. Drobne zmiany wprowadzili w części prywatnej – przesuwając ścianę w większej łazience, zyskali pojemną szafę-bieliźniarkę od strony łazienki i efektowne podświetlane wnęki od strony korytarza, które przełamują jego monotonny charakter. Ten sam efekt dały luksfery zamontowane w ścianie między korytarzem a sypialnią gospodarzy. czemu zyskali większą kuchnię z miejscem na drugi, mniej oficjalny niż w jadalni stół – kącik śniadaniowy. Od jadalni kącik śniadaniowy oddzielili barkiem, który mieści dodatkowe szafki od strony kuchni i stojak na wino od strony jadalni. Zmienili też drzwi zewnętrzne. Zgodnie z projektem miały być jednoskrzydłowe ze świetlikiem z jednej strony. Uznali, że wygodniejsze będą i lepiej doświetlą przesuwając ścianę w większej łazience, zyskali pojemną szafę-bieliźniarkę od strony łazienki i efektowne podświetlane wnęki od strony korytarza, które przełamują jego monotonny charakter. Ten sam efekt dały luksfery zamontowane w ścianie między korytarzem a sypialnią gospodarzy.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów parterowych z kolekcji MURATORA

Szlachetne wnętrza i elewacje

Kamień, drewno, ceramika królują wewnątrz i na zewnątrz domu. Wprawdzie dach pokryto dachówką cementową, ale jej kształt esówki i czerwony kolor to ukłon w stronę tradycji. Charakter strefy dziennej podkreśla szlachetna posadzka w salonie i holu – jasne płyty z włoskiego marmuru. Także serce domu – kominek – ma kamienną oprawę. Według projektu pani domu zamknięty wkład kominkowy umieszczono w eleganckiej, minimalistycznej obudowie z trawertynu Nocce Nero. Kamień i jasne kafle ceramiczne ułożone w kuchni kontrastują z dębowym fornirem mebli i drewnem meranti, z którego wykonano ramy wszystkich okien i drzwi w strefie dziennej. Parapety z sosnowego drewna także są barwione na kolor egzotycznego meranti. Podłogi w części prywatnej wykończono lakierowanymi deskami z drewna kempas. Dzięki temu, wchodząc do tego skrzydła, ma się wrażenie przekraczania granicy innego – mniej reprezentacyjnego, ale za to bardziej przytulnego świata.

Dom otwarty na ogród

Opowiadając o tym domu, nie można pominąć ogrodu. Jest on integralną częścią tego miejsca – wszystkie zmiany zmierzały do tego, by zatrzeć granice między zewnętrzem i wnętrzem, wpuścić ogród do domu, a punkt ciężkości domowego życia przesunąć jak najbardziej pod gołe niebo. To zamierzenie w pełni się udało. Bujna zieleń otaczająca taras połączony z domem szerokimi drzwiami, pomysłowy ogród zimowy, z którego można korzystać przez cały rok, wypielęgnowany trawnik otoczony sadzonymi konsekwentnie przez lata drzewami i krzewami – to wszystko sprawia, że dom tonie w zieleni, a mieszkańcy mogą w pełni korzystać z uroków działki.

Nie bój się przebudowy domu. Zobacz, jakie metamorfozy przeszły domy kostki

Remont domu nigdy nie był i nie jest przyjemną pracą budowlaną. Dom w stanie: „do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

14 pytań o nowe okna. Co trzeba wiedzieć przed...

Zakup okien to inwestycja na lata. Powinny być funkcjonalne, ciepłe i ładne. Co to oznacza w praktyce? Co...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...