| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Palenisko w centrum uwagi. Dom z kominkiem

Palenisko w centrum uwagi. Dom z kominkiem

Życie mieszkańców tego domu koncentruje się wokół paleniska – i to niezależnie od tego, czy przebywają w budynku, czy na zewnątrz. Jest to dom z kominkiem zewnętrznym i wewnętrznym, podłączonymi do jednego przewodu kominowego.

Autor: Piotr Mastalerz

Dwa skrzydła domu tworzą dziedziniec wejściowy nawiązujący do tradycyjnej zabudowy zagrodowej w okolicy. Układ ten pozwolił wprowadzić bardzo czytelny podział funkcjonalny pomieszczeń

Architekci ustawili budynek przy jednym z krańców posesji, w taki sposób, by pokój dzienny z tarasem miał okna oraz wyjście na ogród i rosnące tam dwie spore jabłonki. Fakt, że trzy sąsiednie domy powstały wcześniej, okazał się ułatwieniem – pomógł w podjęciu niektórych decyzji projektowych. Bryła także ma kształt litery L, składa się z dwóch skrzydeł, a jej usytuowanie na działce wyraźnie dzieli teren na dwie strefy – reprezentacyjnego dziedzińca wjazdowego oraz prywatnego ogrodu. Każde ze skrzydeł pełni odmienną funkcję. Część budynku zbliżona do drogi mieści przede wszystkim garaż, kotłownię i pomieszczenia gospodarcze, a drugie skrzydło – strefę dzienną i sypialnie. To klarowne zróżnicowanie nawiązuje do tradycyjnej zabudowy zagrodowej, w której przeważnie występował wyraźny podział na strefę mieszkalną i gospodarczą.

Pod dachem z niskim okapem

Gabaryty i wygląd domu także zostały opracowane z poszanowaniem tradycji architektonicznej regionu. Mimo rozbicia na dwie części bryła pozostaje bardzo prosta. Przekryto ją dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45o. Nisko osadzony okap nadaje budynkowi przysadzisty wygląd i mocniej wiąże go z terenem. W zwartej bryle budynku poniżej linii okapu wprowadzono podcięcia zadaszające strefy, które wymagają osłony przed słońcem, deszczem i śniegiem (strefę wejścia, szerokie przeszklenie pokoju dziennego i taras). W pobliżu strefy wejścia i na wyeksponowanej ścianie szczytowej zastosowano małe okienka z luksferami. Przypominają one otwory wentylacyjne, które (w formie szczelin, krzyży lub kwadratów) stanowiły skromną ozdobę i znak rozpoznawczy dawnych budynków gospodarczych.

Autor: Piotr Mastalerz

Jabłonki rosnące na działce zachwyciły inwestorów i architektów od pierwszego wejrzenia oraz zadecydowały o położeniu i układzie domu. Teraz są ozdobą prywatnej części działki

Elewacja z desek, kamienia i cegły

Na wygląd elewacji duży wpływ miały motywy pochodzące z okolicznych zabudowań. Do wykończenia domu zastosowano bejcowane drewno, kamień oraz ręcznie formowaną cegłę (od strony ogrodu). Połacie pokryto grafitową dachówką ceramiczną, której odcień ma się kojarzyć ze stosowanym w tym regionie łupkiem, a płaski oszczędny wzór sprawia, że spadzisty dach nie wydaje się zanadto przytłaczający. Ściany zewnętrzne zaskakują połączeniami kolorystycznymi. Stonowane barwy w iększości wybranych materiałów zestawiono z ceglastopomarańczowym tynkiem. Efekt kontrastu powoduje, że budynek nawiązujący do tradycyjnej architektury wygląda bardzo nowocześnie.

Kominek zewnętrzny z grillem

Nieznaczne wyniesienie ponad poziom gruntu zapewnia domownikom piękne widoki nie tylko na własną działkę, ale także na najbliższą okolicę. Przed spojrzeniami sąsiadów zaś chronią drzewa oraz przylegająca z boku do podestu ściana utworzona z drewnianych żaluzji. Jest ona przedłużeniem ściany szczytowej domu oblicowanej deskami świerkowymi. Ażurową przegrodę tarasu i ścianę szczytową łączy ruchoma drewniana żaluzja. W zależności od potrzeb może ona przesłaniać albo okno kuchenne, albo sąsiadujący z nim otwór wykonany w przepierzeniu tarasu. Centralne miejsce z tej strony budynku zajmuje okazały grill wbudowany w ścianę kominową, którą wykończono efektowną ręcznie formowaną cegłą.

Palenisko w centrum domu

Kominek stanowi ona serce strefy dziennej, a nawet wychodzi na taras, gdzie w jej ścianę wbudowano ruszt grilla. Rozbudowany kominek jest współczesnym odpowiednikiem pieca połączonego z kuchnią, wokół których koncentrowało się życie mieszkańców dawnych wiejskich domów. Centralne miejsce i symboliczne znaczenie prostopadłościennej bryły z paleniskami stają się tym bardziej widoczne, że po otwarciu obu przeszkleń można ją z łatwością obejść dookoła. Kominek sąsiaduje bezpośrednio ze stołem jadalnianym, który znajduje się pośrodku jednoprzestrzennej strefy dziennej. Na lewo zaplanowano otwartą kuchnię, gdzie dostęp światła naturalnego zapewniają dwa okna: narożne oraz wychodzące na dziedziniec wjazdowy.

Dom wielopokoleniowy. Dwudpadowy dach i pomysłowa aranżacja poddasza

Inwestorzy chcieli, by ich dom miał prostą bryłę (minimalizującą straty energii) i był przekryty...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego...

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora....

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Dom pasywny izolowany wełną mineralną. Jak się go...

Wiele osób chciałoby mieć dom pasywny, lecz obawia się go zbudować. Przerażają też ewentualne koszty,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.