| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Palenisko w centrum uwagi. Dom z kominkiem

Palenisko w centrum uwagi. Dom z kominkiem

Życie mieszkańców tego domu koncentruje się wokół paleniska – i to niezależnie od tego, czy przebywają w budynku, czy na zewnątrz. Jest to dom z kominkiem zewnętrznym i wewnętrznym, podłączonymi do jednego przewodu kominowego.

Autor: Piotr Mastalerz

Dwa skrzydła domu tworzą dziedziniec wejściowy nawiązujący do tradycyjnej zabudowy zagrodowej w okolicy. Układ ten pozwolił wprowadzić bardzo czytelny podział funkcjonalny pomieszczeń

Architekci ustawili budynek przy jednym z krańców posesji, w taki sposób, by pokój dzienny z tarasem miał okna oraz wyjście na ogród i rosnące tam dwie spore jabłonki. Fakt, że trzy sąsiednie domy powstały wcześniej, okazał się ułatwieniem – pomógł w podjęciu niektórych decyzji projektowych. Bryła także ma kształt litery L, składa się z dwóch skrzydeł, a jej usytuowanie na działce wyraźnie dzieli teren na dwie strefy – reprezentacyjnego dziedzińca wjazdowego oraz prywatnego ogrodu. Każde ze skrzydeł pełni odmienną funkcję. Część budynku zbliżona do drogi mieści przede wszystkim garaż, kotłownię i pomieszczenia gospodarcze, a drugie skrzydło – strefę dzienną i sypialnie. To klarowne zróżnicowanie nawiązuje do tradycyjnej zabudowy zagrodowej, w której przeważnie występował wyraźny podział na strefę mieszkalną i gospodarczą.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pod dachem z niskim okapem

Gabaryty i wygląd domu także zostały opracowane z poszanowaniem tradycji architektonicznej regionu. Mimo rozbicia na dwie części bryła pozostaje bardzo prosta. Przekryto ją dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45o. Nisko osadzony okap nadaje budynkowi przysadzisty wygląd i mocniej wiąże go z terenem. W zwartej bryle budynku poniżej linii okapu wprowadzono podcięcia zadaszające strefy, które wymagają osłony przed słońcem, deszczem i śniegiem (strefę wejścia, szerokie przeszklenie pokoju dziennego i taras). W pobliżu strefy wejścia i na wyeksponowanej ścianie szczytowej zastosowano małe okienka z luksferami. Przypominają one otwory wentylacyjne, które (w formie szczelin, krzyży lub kwadratów) stanowiły skromną ozdobę i znak rozpoznawczy dawnych budynków gospodarczych.

Autor: Piotr Mastalerz

Jabłonki rosnące na działce zachwyciły inwestorów i architektów od pierwszego wejrzenia oraz zadecydowały o położeniu i układzie domu. Teraz są ozdobą prywatnej części działki

Elewacja z desek, kamienia i cegły

Na wygląd elewacji duży wpływ miały motywy pochodzące z okolicznych zabudowań. Do wykończenia domu zastosowano bejcowane drewno, kamień oraz ręcznie formowaną cegłę (od strony ogrodu). Połacie pokryto grafitową dachówką ceramiczną, której odcień ma się kojarzyć ze stosowanym w tym regionie łupkiem, a płaski oszczędny wzór sprawia, że spadzisty dach nie wydaje się zanadto przytłaczający. Ściany zewnętrzne zaskakują połączeniami kolorystycznymi. Stonowane barwy w iększości wybranych materiałów zestawiono z ceglastopomarańczowym tynkiem. Efekt kontrastu powoduje, że budynek nawiązujący do tradycyjnej architektury wygląda bardzo nowocześnie.

Kominek zewnętrzny z grillem

Nieznaczne wyniesienie ponad poziom gruntu zapewnia domownikom piękne widoki nie tylko na własną działkę, ale także na najbliższą okolicę. Przed spojrzeniami sąsiadów zaś chronią drzewa oraz przylegająca z boku do podestu ściana utworzona z drewnianych żaluzji. Jest ona przedłużeniem ściany szczytowej domu oblicowanej deskami świerkowymi. Ażurową przegrodę tarasu i ścianę szczytową łączy ruchoma drewniana żaluzja. W zależności od potrzeb może ona przesłaniać albo okno kuchenne, albo sąsiadujący z nim otwór wykonany w przepierzeniu tarasu. Centralne miejsce z tej strony budynku zajmuje okazały grill wbudowany w ścianę kominową, którą wykończono efektowną ręcznie formowaną cegłą.

Palenisko w centrum domu

Kominek stanowi ona serce strefy dziennej, a nawet wychodzi na taras, gdzie w jej ścianę wbudowano ruszt grilla. Rozbudowany kominek jest współczesnym odpowiednikiem pieca połączonego z kuchnią, wokół których koncentrowało się życie mieszkańców dawnych wiejskich domów. Centralne miejsce i symboliczne znaczenie prostopadłościennej bryły z paleniskami stają się tym bardziej widoczne, że po otwarciu obu przeszkleń można ją z łatwością obejść dookoła. Kominek sąsiaduje bezpośrednio ze stołem jadalnianym, który znajduje się pośrodku jednoprzestrzennej strefy dziennej. Na lewo zaplanowano otwartą kuchnię, gdzie dostęp światła naturalnego zapewniają dwa okna: narożne oraz wychodzące na dziedziniec wjazdowy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...