| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Nowoczesny dom jednorodzinny z dużymi oknami i drewnianymi tarasami. ZDJĘCIA

Nowoczesny dom jednorodzinny z dużymi oknami i drewnianymi tarasami. ZDJĘCIA

Oto prezentacja projektu, w którym niemal wszystkie trakty części dziennej kończą się dużymi oknami z widokiem na ogród, a rozległe drewniane tarasy łączą nowoczesny dom z otoczeniem. Zobacz, jak się mieszka w nowoczesnym domu o rozłożystej bryle.

Dla wszystkich oczywiste było, że nowoczesny dom powinien być jej integralną częścią. Architektom udało się tak zaprojektować nowoczesny dom, by wpisywał się w otoczenie. Rozległe drewniane tarasy zacierają granicę między domem i ogrodem, a przez duże okna można oglądać piękne widoki. Pomyśleli nawet o wykorzystaniu gry światła na elewacjach. Tę najbardziej oszczędną, pozbawioną dekoracyjnych materiałów ożywiają cienie drzew, które sprawiają, że nie jest nudna.

Nowoczesny dom zamiast starego

Przebudowa byłaby za droga więc powstał zupełnie nowy dom. Jedyna pozostałość po dawnych zabudowaniach to wolno stojący garaż. Dziś w niewielkim stopniu przypomina poprzednika – jego bryła i elewacja zostały tak zmodyfikowane, by tworzył spójną architektoniczną całość z nowym domem. Daszek dobudowany z jednej strony garażu nie tylko wprost nawiązuje do okapów domu, ale także pozwala przejść suchą stopą z garażu do części gospodarczej domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czarne gzymsy i szeroki okap dachowy

Wkomponowany w otoczenie, zespolony z naturą nowoczesny dom był inspirowany projektami amerykańskiego architekta Franka Lloyda Wrighta. Rozłożystość bryły podkreślają horyzontalne podziały zaznaczone przez poziome czarne gzymsy i wysunięte tarasy. Typowo whrightowskie są szerokie okapy i stykające się z nimi okna. Na taki wybór miały wpływ ustalenia miejscowego planu, który wymagał, by dach był skośny, ale dopuszczał mały spadek połaci. Taki dach wydawał się inwestorom optymalny – nie chcieli mieć skosów na poddaszu, lecz obawiali się, że przy płaskim dachu mógłby być problem z odśnieżaniem.

Duże okna od południa, wschodu i zachodu

Architekci zaprojektowali wnętrza nowoczesnego domu tak, by w pełni wykorzystać walory działki. Od strony północnej są pomieszczenia gospodarcze i wolno stojący garaż, a od południa salon i jadalnia. Zdroworozsądkowe podejście nakazało im zaprojektować północną elewację jako niemal zamkniętą. Na wszystkich pozostałych są duże okna. Było to możliwe, ponieważ wykorzystano okna trójszybowe – dwukomorowe, które ograniczają ucieczkę ciepła.

Przemyślane doświetlenie wnętrza

Dzięki przeszkleniom rozmieszczonym nie tylko na elewacji południowej, ale także wschodniej i zachodniej życie w domu może się toczyć naturalnym rytmem wyznaczanym przez słońce. Okna w jadalni wychodzą na wschód, więc domownicy jedzą śniadanie, ciesząc się słońcem. Po śniadaniu przechodzą do sąsiednich pomieszczeń, a słoneczny rytm wciąż gwarantuje im maksymalnie dużo naturalnego światła.

Osie widokowe

Bardzo ważne w projekcie są osie widokowe otwierające dom na piękną działkę. Jedna z nich prowadzi od wejścia do jadalni. Dwie pozostałe są do niej prostopadłe. Duże okna na ich krańcach pozwalają podziwiać przyrodę wychodzącym z gabinetu i z kuchni. Granica między tym, co na zewnątrz, a wnętrzem zaciera się za sprawą dużych okien oraz tarasów – dostępnych niemal z każdego pomieszczenia. Oto ich lista: taras kuchenny, taras przed jadalnią i przy salonie a także taras przy sypialni gospodarzy.

Otwarta strefa dzienna

Usytuowanie w centrum parteru schodów pozwoliło skutecznie oddzielić część gospodarczą od mieszkalnej. Architekci, projektując strefę dzienną, chcieli uzyskać jak najbardziej otwarte pomieszczenia, jednak w taki sposób, aby funkcje poszczególnych stref wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Na parterze nie ma typowych drzwi – hol, jadalnia, kuchnia układają się w labirynt połączony szerokimi przejściami. Również na piętrze udało się uzyskać wrażenie przestronności. Okno nad klatką schodową otwiera komunikacyjną część piętra na duży taras. Poza tym dzięki zaprojektowaniu balustrady tarasowej z przezroczystego szkła można podziwiać z korytarza drzewa rosnące w ogrodzie.

WARTO WIEDZIEĆ

Materiały i kolory

Do wykończenia nowoczesnego domu, który z założenia ma wtapiać się w otaczającą przyrodę, architekci użyli naturalnych materiałów.

  • Rozległe tarasy wykonano z drewna ipe (lapacho). Na elewacjach także pojawia się drewno – panele modrzewiowe. Towarzyszą mu piaskowiec i tynk w dwóch kolorach – białym i czarnym.
  • Wnętrza są znacznie bardziej oszczędne kolorystycznie. W strefie dziennej dominują biel i brąz. Białe są ściany, sufity, drzwi i meble kuchenne. Pięknie prezentują się przy nich brązowe schody, podłogi z drewna orzecha i ceramicznych płyt oraz wykończenie kominka z naturalnego forniru z drewna palisandru.

Przeczytaj dodatkowo:
Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...