Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Nowoczesny dom parterowy położony na zalesionej działce. Zdjęcia wyjątkowego domu jednorodzinnego
Dom parterowy na zacienionej działce

Nowoczesny dom parterowy położony na zalesionej działce. Zdjęcia wyjątkowego domu jednorodzinnego

Ten nowoczesny dom jest prosty w formie, energooszczędny, a do tego idealnie wpisuje się w otaczający go krajobraz. Budowa jednorodzinnego domu parterowego na zalesionym terenie wymagała specjalnego podejścia. Inwestor musiał uporać się z problemem doświetlenia wnętrz. Efekt jest naprawdę zaskakujący. Zobacz zdjęcia domu, który powstał na zacienionej działce, a mimo to jest pełen naturalnego światła.

Budowa na zalesionej działce

Podobno potrzebna była duża wyobraźnia, żeby zachwycić się działką tak zarośniętą, że trudno było na nią wejść.

– Przez kilka miesięcy przyjeżdżaliśmy tutaj w weekendy i mąż cierpliwie karczował samosiejki – wspomina właścicielka domu. Chcieli, żeby zostało dużo starych drzew, dlatego wycięli tylko te, które były chore, martwe lub rosły w miejscu, gdzie miał stanąć dom.

Dziś kilkudziesięcioletnim klonom, dębom i sosnom zawdzięcza on swoją niepowtarzalną atmosferę. Wiekowe drzewa oglądane przez duże przeszklenia pomagają domownikom zapomnieć o warszawskim hałasie i pośpiechu.

Dom o tradycyjnej bryle

Właściciele domu, architekci, projektowali dom wspólnie. Oboje czerpią inspirację z architektury Szwajcarii i Skandynawii – są przekonani, że można tanio i w prosty sposób wybudować dom, który będzie ponadczasowy i doskonale wpisze się w krajobraz. Dla dwójki projektantów oczywiste było to, że będzie miał dwuspadowy dach i tradycyjną bryłę. Nie zastanawiali się także nad barwą elewacji – miały być białe, aby rozświetlały las.

Parterowy i pełen naturalnego światła

Długo rozważali natomiast, czy dom powinien być parterowy, czy piętrowy. – Zależało nam na doświetleniu pokoi oknami połaciowymi. Projektując budynek na zalesioną działkę, musieliśmy się uporać z problemem doświetlenia wnętrz. Dlatego dom jest parterowy – ma tylko jedną, ale bardzo wysoką kondygnację, a wnętrze oświetlają okna w dachu. Architekci wymyślili, że będą doświetlać pomieszczenia na parterze i… dziś skutecznie doświetlone są kuchnia, sypialnia gospodarzy i pokój dziecka. 

Dwie bryły przykryte dwuspadowym dachem

Pomysł dwóch brył wziął się z przyczyn ekonomicznych – inwestorzy musieli budować dom etapami. Pierwsza powstała ta ze strefą mieszkaniową i kotłownią. Druga – w której jest dwustanowiskowy garaż i miejsce na przestronną pralnię – dopiero rok później, gdy sprzedali mieszkanie w Warszawie. Dwie proste, tradycyjne bryły przekryte dwuspadowymi dachami zespala nieduży prostopadłościenny łącznik, z którego prowadzą drzwi do garażu i części mieszkalnej. Jego odrębność zaznaczono drewnianą oblicówką pomalowaną na srebrnoszary kolor.

Proste, geometryczne formy

Biel brył na tle lasu, pasy srebrnej blachy układanej na rąbek i rytmiczne ustawienie okien na wszystkich elewacjach podkreślają oszczędny charakter całej kompozycji. Zamiłowanie projektantów do prostych, geometrycznych form widać już po przekroczeniu furtki posesji. Do drzwi wejściowych usytuowanych w prostopadłościennym łączniku prowadzi ścieżka z betonowych płyt, które zdają się nawiązywać do kształtu i barwy jego frontowej ściany.

Formę każdej betonowej płyty podkreślono, obsypując ją żwirem granitowym. Betonowe płyty w lesie? Czemu nie! Otaczający je żwir umiejętnie wpisuje ich nowoczesną formę w leśny pejzaż. Podobną funkcję spełnia kostka granitowa, z której wykonano opaskę otaczającą bryły domu – dzięki niej nawet surowa geometria nabiera w lesie łagodniejszego wyrazu.

Dom jednorodzinny otwarty na las

W czasie projektowania domu gospodarze zadbali o to, by przebywając w środku, mogli się cieszyć z jego pięknego położenia. Już wchodząc do domu, można patrzeć na las przez sięgające podłogi przeszklenie usytuowane vis-à-vis drzwi wejściowych. Osie widokowe otwierające dom na las są bardzo ważne w projekcie.

Duże przeszklenia na ich krańcach pozwalają się cieszyć sąsiedztwem drzew. Ważną funkcję pełni także narożne okno w kuchni – nie tylko oświetla blat kuchenny, lecz także zamienia narożnik domu w piękny obraz z pniami drzew w rolach głównych.

Dom szkieletowy - ciepły i tani w eksploatacji

Architekci zdecydowali się na budowę domu w technologii szkieletu drewnianego. Znali wszystkie jej zalety, ponieważ projektują w niej domy i je odwiedzają. Jednak nie jest to typowy kanadyjczyk, ale dom szwedzki o innych wymiarach konstrukcji drewnianej i innym poszyciu. Profile konstrukcyjne są szersze niż te w kanadyjczyku i mają wymiary 45 x 150 mm (konstrukcja kanadyjczyka ma 38 x 150 mm).

Poza tym wszystkie ściany wewnątrz domu są wykończone nie tylko płytą gipsowo-kartonową. Pod nią jest jeszcze płyta OSB, która usztywnia konstrukcję i poprawia akustykę. Daje to też większe możliwości w aranżowaniu wnętrza, ponieważ nie trzeba uważać na ograniczenia przy wieszaniu ciężkich przedmiotów na ścianach. Dzięki 25-centymetrowej termoizolacji (15 cm wełny między konstrukcją i 10 cm styropianu na zewnątrz) dom jest bardzo ciepły – energooszczędny. Jednocześnie panuje w nim przyjazny mikroklimat – brak wilgoci, bo drewno jako naturalny surowiec zapewnia samoregulację wilgotności w ścianach.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść tej technologii był krótki czas budowy. Płyta fundamentowa została wykonana w sierpniu, wznoszenie ścian zaczęto w październiku, w grudniu skończyły się prace wykończeniowe, a inwestorzy wprowadzili się w marcu. Miało to także swój wymiar ekonomiczny. Wprawdzie koszt budowy domu był porównywalny z technologią murowaną, ale inwestorzy mogli szybciej przeprowadzić się do domu i sprzedać mieszkanie w Warszawie.

Wszystko, co niezbędne do harmonijnego funkcjonowania

Architekci i jednocześnie inwestorzy twierdzą, że starali się zrobić kompaktowy projekt, który gwarantowałby wszystko, co jest potrzebne w następujących po sobie etapach życia – wtedy, gdy dzieci są małe, większe i wtedy, gdy się wyprowadzą. Nie mieli zamiaru budować zbyt dużego domu, który na starość trudno będzie utrzymywać.

Zaprojektowali budynek o powierzchni 150 m2 (z garażem i częścią gospodarczą 200 m2). – To swego rodzaju duży apartament położony w leśnym ogrodzie. To prawda, że nasz dom nie jest bardzo rozbudowany, ale jest tu wszystko, co nam potrzebne – podsumowuje gospodyni.

Podział przestrzeni na dwie strefy mieszkalne – dzienną i nocną

Dla właścicielki bardzo istotny był wyraźny podział przestrzeni na część dzienną oraz nocną. Dlatego są one usytuowane na dwóch przeciwległych krańcach domu i połączone bardzo długim holem.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe nowoczesnych domów z kolekcji MURATORA

Przeczytaj dodatkowo:
Murator C280 Wykwintny. Mały dom na małą działkę

„Wykwintny” to mały dom, który może stanąć na małej działce. Nie jest też drogi w budowie. Ten...

Z duszą i na czasie: dom nowoczesny w tradycyjnej...

Jak znaleźć optymalny styl domu dla współczesnej rodziny? Czy będzie nim tradycyjna wiejska siedziba,...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Remont domu kostki. Bardziej przestronne wnętrze

Poznaj historię remontu domu kostki z lat 50. Budynek wymagał gruntownej modernizacji. Ciasne dotąd...

Przemyślany dom minimalistyczny. Parterowy...

Projektant, pracując nad tym minimalistycznym budynkiem, postanowił połączyć w jedną całość mury, drewniane...

Betonowy dom na działce leśnej. Zobacz, jak...

Łupek dachowy, jasnoszary tynk na ścianach zewnętrznych, ogrodzenie z betonu, widoczne elementy więźby...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.