| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Nowoczesny dom parterowy. Zdjęcia domu niczym podmiejski bungalow

Nowoczesny dom parterowy. Zdjęcia domu niczym podmiejski bungalow

Mogłoby się wydawać, że ten nowoczesny dom parterowy - podmiejski bungalow - jest całkiem zwyczajny. Ma jednak zachwycające jasne wnętrza, liczne duże okna łączące go z ogrodem, a poza tym jest szyty na miarę z materiałów budowlanych dobrej jakości. Zobacz, jak się mieszka w nowoczesnym domu typu bungalow.

Autor: Piotr Mastalerz

Bryła domu od strony południowo-zachodniej. Ściana zachodnia jest jedyną, na której nie ma okien.

Podmiejski parterowy dom dla dwojga zaprojektowany przez Justynę Mitmańską-Prymas z Pracowni Projektowej Chaber. 150 mkw., typu bungalow, na planie zbliżonym do prostokąta. Wyróżnia się symetrią i subtelną kolorystyką. Wieńczy go dach kopertowy o szerokich okapach. W rozłożystym parterowym domu trzy słupy akcentują część centralną – główne wejście prowadzi przez wysunięty portyk. Zaaranżowano tu taras przykryty dachem. Na wyraźnym podkreśleniu wejścia zależało inwestorom. Są ogrodnikami i jeszcze zanim powstał dom, wiedzieli, że wejście i rośliny przy nim muszą być widoczne, że będą odgrywać rolę wizytówki.

Elewacje: klinkier i dekoracyjny tynk silikatowy 

Poza elementami konstrukcji znaczenie środkowej części uwydatnia także cegła klinkierowa na elewacji. Dekoracyjny klinkier w kolorze ciemnego piasku o grubej, nierównej fakturze imituje stare cegły. Doskonale komponuje się z grafitową dachówką oraz ciepłą, złamaną bielą elewacji. Na słupach, kominie i parapetach użyto całych cegieł, a do wykończenia gzymsów i cokołu pocięto je na płytki. Cegła pojawia się też na płocie.

Z elewacją domu współgra szara kostka ułożona na chodnikach okalających dom. Wyglądem nawiązuje do kamienia granitowego. Grafitowy odcień pasuje do stalowoszarych dachówek, co daje całości spójną kolorystycznie klamrę, jest też dobrym, neutralnym tłem dla roślinności. Do całości dopasowano też kremowe obramowania okien. Drzwi wejściowe są czarne, ale mają ościeżnicę dostosowaną do koloru obramowań.

Duże okna

– Wiele osób śmieje się i stwierdza, że w zasadzie zaprojektowałam dom bez okien. W definicji większości nie są to bowiem okna, tylko drzwi balkonowe – opowiada architektka. Wąskie i długie, o wymiarach 70x210 cm, równomiernie rozmieszczone na ścianach nadają rytm i podkreślają symetrię parterowego domu, a także pozwalają wyjść na trawnik z niemal wszystkich pomieszczeń. Rzeczywiście prawie wszystkie okna sięgają do podłogi. Największe z nich jest szklaną rozsuwaną ścianą oddzielającą salon od tarasu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Salon otwarty na front

Salon w domu umieszczono niekonwencjonalnie – od strony ulicy. Jego wielkie okno wychodzi na drugi taras usytuowany obok głównego wejścia i osłonięty przed okiem przechodniów roślinnością. – Działka na szczęście nie znajduje się przy ruchliwej ulicy. Dlatego zaprojektowanie części dziennej i dużego tarasu od strony frontu i wejścia domu nie odbiera tym przestrzeniom prywatności – mówi architektka.

Aranżacja wnętrza w brązach i bieli

Po przekroczeniu progu w oczy rzuca się wszechobecność bieli i światła. Biel jest dominującą barwą. Utrzymane są w niej wszystkie ściany, sufity, drzwi, meble w jadalni, podłoga w kuchni. Słońce odbija się w jasnych płytach z gresu szlifowanego na połysk, który położono na podłodze w holu, jadalni i kuchni. Zabudowa otwartej kuchni jest wykonana z błyszczących płyt MDF.

– Nasze dzieci są już dorosłe, więc mieszkamy z żoną sami, dlatego nie potrzebujemy dużej przestrzeni. Salon i część sypialniana nie są duże – mówi gospodarz. Patrząc na łazienkę w sąsiedztwie sypialni, trudno się z tym zgodzić. To pokój kąpielowy z wolno stojącą wanną, który jest większy od pokoju gościnnego. Jest utrzymany w bieli i jasnym brązie. Ma podłogę z płytek ceramicznych imitujących drewno. Oprócz wanny znalazło się tu miejsce na dużą umywalnię, toaletę z bidetem i kabinę prysznicową. W przeszklonej kabinie zamontowano ogromną deszczownicę. Ma 1,5 m średnicy, jest w kolorze matowej bieli i waży ponad 50 kg.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe nowoczesnych domów z kolekcji MURATORA

Dyskretne oświetlenie

Dom jest jasny również w zimowe i ponure dni oraz wieczorami dzięki sztucznemu światłu, które bardzo dobrze rozmieszczono. W podwieszanych sufitach dyskretnie ukryto oświetlenie ledowe o białej barwie imitujące światło dzienne. Punktowe źródła światła zapewniają podsufitowe lampy. Widoczne i rzucające się w oczy są tylko te, które znajdują się nad stołem w jadalni i nad wanną.

Troska o jakość materiałów i staranność wykończenia oraz dbałość o detale to cechy charakterystyczne tego projektu. Grzejniki w domu są albo dekoracyjne i skrupulatnie dopasowane do wnętrza, jak w łazience, albo obudowane i ukryte, jak w sypialni. Drzwi wejściowe są czarne, więc aby nie kontrastowały zanadto z białymi ścianami, stworzono im szare tło. Pozostałe, na przykład te prowadzące do łazienki lub kryjące szafy w holu, są nowocześnie wtopione w ścianę – wyglądają, jakby je wykrojono nożem w kartonie lub zaznaczono cienką kreską ołówka.

Dom jednorodzinny na małą i narożną działkę. Zobacz zdjęcia stonowanych kolorystycznie wnętrz

Nawet w trudnych warunkach – na ciasnej, narożnej działce – może powstać dom atrakcyjny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...

Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...

Dom w japońskim stylu. Geometryczna bryła budynku...

Bryła budynku złożona z białych i czarnych części, zachodzących na siebie i połączonych przeszkleniami,...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...