| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz wizualizacje projektu „Domu Skoczni”

Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz wizualizacje projektu „Domu Skoczni”

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie odmiennym rozwiązaniem górlaskiego domu. Nowoczesny, minimalistyczny styl domu może zmienić oblicze typowej, góralskiej chaty.

Poza tradycyjnymi rozwiązaniami domów jednorodzinnych w górach, coraz częściej można spotkać budynki nowoczesne, w stylu minimalistycznym. Aby podtrzymać ten trend architekci z warszawskiej pracowni 81.waw.pl zaprojektowali „Dom Skocznię” o powierzchni użytkowej 230 m2.

„Dom Skocznia” – minimalistyczna bryła domu w górach

Zaprojektowany przez 81.waw.pl nowoczesny dom to przede wszystkim minimalistyczna bryła. Dominuje tu wiele przeszkleń. Dzięki tym cechom idealnie komponuje się z górskim otoczeniem, gdzie powstanie. W projekcie „Domu Skoczni” użyto stonowanych materiałów, w naturalnych barwach. Dzięki temu wyróżnia się spośród typowej góralskiej zabudowy i dodatkowo komponuje z otoczeniem.

Od strony ulicy zaprojektowano podcień, który ma podkreślić jego niepowtarzalna formę, a dodatkowo, dzięki temu dom nabiera lekkości. Dolna część zabudowy wygląda, jakby była podporą dla góry i trzymała piętro. Udało się to uzyskać projektując uskok, w którym sprytnie ukryto schody.

Koncepcja „Domu Skoczni” podzieliła go na dwa kolory – czarny i biały

Do bryły domu jednorodzinnego wchodzi się w rogu budynku. Wejście schowano w podcieniu, które tworzy zadaszenie zewnętrznej strefy wejściowej. W tym samym ciągu, bardziej w centrum, znalazł się garaż. Bramę garażową zlicowano ze ścianą zewnętrznej części budynki w taki sposób, że stała się praktycznie niewidoczna – nie odcina się od spójnej całości frontu. Element ten tworzy idealnie gładką powierzchnię. Udało się to uzyskać dzięki podkreśleniu tej części bryły, czarnym tynkiem położonym na płyty ze spieku szklanego.

W dalszej części elewacji frontowej znalazło się również okno gabinetu. Oddzielono jest od garażu wyciągniętą ścianą. Pozwoliło to zachować większą intymność i spokój w pomieszczeniu.

Po stronie zachodniej widać skośne podkreślenie elewacji. Pojawiło się ono dzięki lokalizacji schodów. Od strony południowej widać duże przeszklenia, które zapewniają wnętrzu bardzo dobre doświetlenie światłem naturalnym, a dodatkowo łączą budynek z otoczeniem. Od strony północnej znalazło się tylko jedno okno. Pełna elewacja pozwoli zminimalizować straty ciepła. Takie rozwiązanie bryłowe pozwoliło podzielić dom jednorodzinny na dwie strefy: kolor czarny to przestrzeń bez okien, natomiast kolor biały pozwolił otworzyć bryłę na otoczenie.

Rozmieszczenie i rozwiązania stref w „Domu Skoczni”

Przy strefie garażowej znalazło się miejsce na kotłownię oraz pomieszczenie techniczne. Połączono je wiatrołapem. Warto zauważyć, że z części gospodarczej zaplanowano bezpośrednie przejście do strefy dziennej. Strefę tę tworzą salon, jadalnia i częściowo zamknięta kuchnia. Z jadalni możemy przejść także do gabinetu – jako jedyne pomieszczenie w domu ma okno na podjazd.

Zgodnie z zasadami projektowania, strefa dzienna to najlepiej doświetlona część domu. Zaprojektowano tu przeszklenia na całą wysokość elewacji. Wychodzą one na taras i ogród. Z salonu możemy przejść na klatkę schodową. Na pierwszym piętrze znalazło się miejsce dla na dwie sypialnie dziecięce z łazienką oraz sypialnię główną, która posiada własną łazienkę i niezależną garderobę. Znalazło się także miejsce na niewielki balkon.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...