| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz wizualizacje projektu „Domu Skoczni”

Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz wizualizacje projektu „Domu Skoczni”

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie odmiennym rozwiązaniem górlaskiego domu. Nowoczesny, minimalistyczny styl domu może zmienić oblicze typowej, góralskiej chaty.

Poza tradycyjnymi rozwiązaniami domów jednorodzinnych w górach, coraz częściej można spotkać budynki nowoczesne, w stylu minimalistycznym. Aby podtrzymać ten trend architekci z warszawskiej pracowni 81.waw.pl zaprojektowali „Dom Skocznię” o powierzchni użytkowej 230 m2.

„Dom Skocznia” – minimalistyczna bryła domu w górach

Zaprojektowany przez 81.waw.pl nowoczesny dom to przede wszystkim minimalistyczna bryła. Dominuje tu wiele przeszkleń. Dzięki tym cechom idealnie komponuje się z górskim otoczeniem, gdzie powstanie. W projekcie „Domu Skoczni” użyto stonowanych materiałów, w naturalnych barwach. Dzięki temu wyróżnia się spośród typowej góralskiej zabudowy i dodatkowo komponuje z otoczeniem.

Od strony ulicy zaprojektowano podcień, który ma podkreślić jego niepowtarzalna formę, a dodatkowo, dzięki temu dom nabiera lekkości. Dolna część zabudowy wygląda, jakby była podporą dla góry i trzymała piętro. Udało się to uzyskać projektując uskok, w którym sprytnie ukryto schody.

Koncepcja „Domu Skoczni” podzieliła go na dwa kolory – czarny i biały

Do bryły domu jednorodzinnego wchodzi się w rogu budynku. Wejście schowano w podcieniu, które tworzy zadaszenie zewnętrznej strefy wejściowej. W tym samym ciągu, bardziej w centrum, znalazł się garaż. Bramę garażową zlicowano ze ścianą zewnętrznej części budynki w taki sposób, że stała się praktycznie niewidoczna – nie odcina się od spójnej całości frontu. Element ten tworzy idealnie gładką powierzchnię. Udało się to uzyskać dzięki podkreśleniu tej części bryły, czarnym tynkiem położonym na płyty ze spieku szklanego.

W dalszej części elewacji frontowej znalazło się również okno gabinetu. Oddzielono jest od garażu wyciągniętą ścianą. Pozwoliło to zachować większą intymność i spokój w pomieszczeniu.

Po stronie zachodniej widać skośne podkreślenie elewacji. Pojawiło się ono dzięki lokalizacji schodów. Od strony południowej widać duże przeszklenia, które zapewniają wnętrzu bardzo dobre doświetlenie światłem naturalnym, a dodatkowo łączą budynek z otoczeniem. Od strony północnej znalazło się tylko jedno okno. Pełna elewacja pozwoli zminimalizować straty ciepła. Takie rozwiązanie bryłowe pozwoliło podzielić dom jednorodzinny na dwie strefy: kolor czarny to przestrzeń bez okien, natomiast kolor biały pozwolił otworzyć bryłę na otoczenie.

Rozmieszczenie i rozwiązania stref w „Domu Skoczni”

Przy strefie garażowej znalazło się miejsce na kotłownię oraz pomieszczenie techniczne. Połączono je wiatrołapem. Warto zauważyć, że z części gospodarczej zaplanowano bezpośrednie przejście do strefy dziennej. Strefę tę tworzą salon, jadalnia i częściowo zamknięta kuchnia. Z jadalni możemy przejść także do gabinetu – jako jedyne pomieszczenie w domu ma okno na podjazd.

Zgodnie z zasadami projektowania, strefa dzienna to najlepiej doświetlona część domu. Zaprojektowano tu przeszklenia na całą wysokość elewacji. Wychodzą one na taras i ogród. Z salonu możemy przejść na klatkę schodową. Na pierwszym piętrze znalazło się miejsce dla na dwie sypialnie dziecięce z łazienką oraz sypialnię główną, która posiada własną łazienkę i niezależną garderobę. Znalazło się także miejsce na niewielki balkon.

Dom na wodzie we Wrocławiu Zobacz, jak się mieszka w nietypowym domu

Zastanawiasz się, gdzie wybudować dom jednorodzinny? Krzysztof Zaremba postawił we Wrocławiu dom na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego...

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora....

Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz...

Ten dom bliźniak może być wybudowany nawet na bardzo wąskiej działce. Pozwala na to niewielka szerokość...

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.