| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz wizualizacje projektu „Domu Skoczni”

Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz wizualizacje projektu „Domu Skoczni”

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie odmiennym rozwiązaniem górlaskiego domu. Nowoczesny, minimalistyczny styl domu może zmienić oblicze typowej, góralskiej chaty.

Poza tradycyjnymi rozwiązaniami domów jednorodzinnych w górach, coraz częściej można spotkać budynki nowoczesne, w stylu minimalistycznym. Aby podtrzymać ten trend architekci z warszawskiej pracowni 81.waw.pl zaprojektowali „Dom Skocznię” o powierzchni użytkowej 230 m2.

„Dom Skocznia” – minimalistyczna bryła domu w górach

Zaprojektowany przez 81.waw.pl nowoczesny dom to przede wszystkim minimalistyczna bryła. Dominuje tu wiele przeszkleń. Dzięki tym cechom idealnie komponuje się z górskim otoczeniem, gdzie powstanie. W projekcie „Domu Skoczni” użyto stonowanych materiałów, w naturalnych barwach. Dzięki temu wyróżnia się spośród typowej góralskiej zabudowy i dodatkowo komponuje z otoczeniem.

Od strony ulicy zaprojektowano podcień, który ma podkreślić jego niepowtarzalna formę, a dodatkowo, dzięki temu dom nabiera lekkości. Dolna część zabudowy wygląda, jakby była podporą dla góry i trzymała piętro. Udało się to uzyskać projektując uskok, w którym sprytnie ukryto schody.

Koncepcja „Domu Skoczni” podzieliła go na dwa kolory – czarny i biały

Do bryły domu jednorodzinnego wchodzi się w rogu budynku. Wejście schowano w podcieniu, które tworzy zadaszenie zewnętrznej strefy wejściowej. W tym samym ciągu, bardziej w centrum, znalazł się garaż. Bramę garażową zlicowano ze ścianą zewnętrznej części budynki w taki sposób, że stała się praktycznie niewidoczna – nie odcina się od spójnej całości frontu. Element ten tworzy idealnie gładką powierzchnię. Udało się to uzyskać dzięki podkreśleniu tej części bryły, czarnym tynkiem położonym na płyty ze spieku szklanego.

W dalszej części elewacji frontowej znalazło się również okno gabinetu. Oddzielono jest od garażu wyciągniętą ścianą. Pozwoliło to zachować większą intymność i spokój w pomieszczeniu.

Po stronie zachodniej widać skośne podkreślenie elewacji. Pojawiło się ono dzięki lokalizacji schodów. Od strony południowej widać duże przeszklenia, które zapewniają wnętrzu bardzo dobre doświetlenie światłem naturalnym, a dodatkowo łączą budynek z otoczeniem. Od strony północnej znalazło się tylko jedno okno. Pełna elewacja pozwoli zminimalizować straty ciepła. Takie rozwiązanie bryłowe pozwoliło podzielić dom jednorodzinny na dwie strefy: kolor czarny to przestrzeń bez okien, natomiast kolor biały pozwolił otworzyć bryłę na otoczenie.

Rozmieszczenie i rozwiązania stref w „Domu Skoczni”

Przy strefie garażowej znalazło się miejsce na kotłownię oraz pomieszczenie techniczne. Połączono je wiatrołapem. Warto zauważyć, że z części gospodarczej zaplanowano bezpośrednie przejście do strefy dziennej. Strefę tę tworzą salon, jadalnia i częściowo zamknięta kuchnia. Z jadalni możemy przejść także do gabinetu – jako jedyne pomieszczenie w domu ma okno na podjazd.

Zgodnie z zasadami projektowania, strefa dzienna to najlepiej doświetlona część domu. Zaprojektowano tu przeszklenia na całą wysokość elewacji. Wychodzą one na taras i ogród. Z salonu możemy przejść na klatkę schodową. Na pierwszym piętrze znalazło się miejsce dla na dwie sypialnie dziecięce z łazienką oraz sypialnię główną, która posiada własną łazienkę i niezależną garderobę. Znalazło się także miejsce na niewielki balkon.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Dom pasywny izolowany wełną mineralną. Jak się go...

Wiele osób chciałoby mieć dom pasywny, lecz obawia się go zbudować. Przerażają też ewentualne koszty,...

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.