Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Koszty utrzymania domu. Porównanie wydatków: dom energooszczędny i tradycyjny

Koszty utrzymania domu. Porównanie wydatków: dom energooszczędny i tradycyjny

Sprawdź, jakie wydatki wiążą się z utrzymaniem domu energooszczędnego i tradycyjnego. Podajemy szacunkowe koszty eksploatacji domów o powierzchni 150 mkw. Zobacz, jakie obowiązki wiążą się z mieszkaniem we własnym domu i o czym nie możesz zapomnieć użytkując go.

Koszty eksploatacji domu tradycyjnego

Koszty utrzymania domu ocieplonego w zgodzie z normą, wyposażonego w standardowe okna i drzwi, ogrzewanego nieodnawialnymi paliwami oraz tradycyjnie oświetlanego dochodzi do około 1600 zł miesięcznie.

Ogrzewanie domu

 • Ogrzewanie domu to największy i najbardziej odczuwalny w sezonie grzewczym wydatek związany z utrzymaniem domu. Za przygotowanie ciepłej wody użytkowej płacimy cały rok.
 • Można przyjąć, że za ogrzanie domu najbardziej popularnymi paliwami (gaz, olej opałowy, węgiel typu groszek) trzeba zapłacić 400-600 zł miesięcznie. W sezonie letnim płacimy tylko za podgrzewanie wody – 100-120 zł miesięcznie.
 • Koszt ogrzewania i podgrzewania wody olejem opałowym wyniesie około 6000 zł rocznie.
 • Minimum 4000 zł rocznie będzie nas kosztowało ogrzewanie gazem (razem z podgrzaniem wody użytkowej).
 • Również około 4000 zł będzie wynosił koszt ogrzewania groszkiem węglowym, ale do tej sumy trzeba doliczyć koszt podgrzania wody poza sezonem – około 120 zł miesięcznie.
 • Do kosztów ogrzewania należy doliczyć cenę drewna do kominka, w który najczęściej wyposażamy dom – co najmniej 450 zł. To bardzo wydajne źródło wspomagające ogrzewanie.

Rachunki za prąd

 • Jeśli dom nie jest ogrzewany prądem, opłaty za energię elektryczną, mogą być porównywalne z tymi, jakie ponoszą mieszkańcy lokali w blokach, czyli około 100-150 zł miesięcznie.
 • Opłaty za prąd są znacznie wyższe – sięgają nawet 300 zł miesięcznie – gdy w domu jest znacznie więcej źródeł poboru prądu: wentylacja mechaniczna i rekuperator, brama z napędem, turbina w kominku z dystrybucją gorącego powietrza, pompa do poboru wody z własnej studni, zasilane prądem narzędzia ogrodowe, wiertarka i inne sprzęty często używane w domu. Koszty zużycia prądu podnosi oświetlenie zewnętrzne włączone przez noc. Dużo prądu zużywa się latem na zasilanie instalacji automatycznego podlewania.
Autor: Andrzej Szandomirski

Utrzymanie domu wiąże się nie tylko z podstawowymi rachunkami za prąd, ogrzewanie, wodę i ścieki...

Woda i ścieki

 • Jeśli korzystamy z wody z wodociągu, jednocześnie opłacamy rachunek za odprowadzanie ścieków, które liczone są w takiej samej ilości jak ilość pobranej wody. Woda z wodociągu będzie kosztować około 80-100 zł miesięcznie zimą. Jej zużycie wzrasta latem, gdy podlewa się ogród – jej koszt przekracza nawet 200 zł.
 • Korzystając z własnego ujęcia, będziemy zwolnieni z opłat za wodę. Trzeba jednak wybudować studnię (koszt jej wykonania to w zależności od regionu, warunków geotechnicznych i głębokości studni od 3000 do 8 000 zł). Trzeba też pamiętać o kosztach prądu, który będzie zużywać pompa oraz o wywozie ścieków – jednorazowa wizyta szambiarki to koszt 80-160 zł. Czasami trzeba opróżniać szambo częściej niż raz w miesiącu.

Śmieci

 • Pozbywanie się odpadów z posesji jest ustawowym obowiązkiem właściciela nieruchomości. W razie kontroli organu samorządowego jest on zobowiązany udokumentować umowę z firmą oczyszczającą mającą zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
 • Wywóz śmieci bez segregacji pięcioosobową rodzinę będzie kosztował około 70-100 zł miesięcznie. Są miejsca, gdzie zobowiązani jesteśmy do wywozu śmieci dwa razy w miesiącu.

Bezpieczeństwo

 • Za miesięczny monitoring agencji ochrony zapłacimy około 50-100 zł w zależności od lokalizacji domu i liczby interwencji. Koszt zainstalowania alarmu to około 3000 zł.
 • Cena ubezpieczenia posesji zależy od tego, na jaką łączną kwotę chcemy ubezpieczyć dom – jest to 0,6-1,5% wartości mienia. Dla domu średniej wielkości może ona wynosić od 500 do 1500 zł rocznie.

Podatki

 • Wysokość podatków i opłat płaconych do gminy zależy m.in od kwalifikacji gruntu. Przykład wymiaru podatku: 0,70 zł/m² – za budynki mieszkalne, 0,30 zł/m² – za grunt mający kwalifikację działki budowlanej, za rolną zapłacimy znacznie mniej. Opłata za wieczyste użytkowanie działki jest najwyższa.

Obsługa domu i ogrodu

 • Utrzymanie domu wiąże się z kosztami pielęgnacji ogrodu i otoczenia posesji. Do nich zaliczymy wydatki: środki pielęgnacji roślin, paliwo i olej do kosiarki, farbę do pomalowania ogrodzenia, a także sprzątanie posesji. Mogą one sięgać 100 zł miesięcznie.
 • Budynek wymaga również przeglądów kominiarskich i serwisów kotła oraz drobnych napraw, które trzeba wykonać co jakiś czas. Ich koszt to około 100 zł miesięcznie.

Remonty

 • Z czasem dom zaczyna wymagać poważnego remontu. Często sprawcą usterek są siły natury – wichura czy ulewy. Jeśli trzeba wymienić pokrycie dachowe, ocieplić dodatkowo ściany, odnowić elewację – kwoty idą w dziesiątki tysięcy złotych. To wydatek rozłożony na lata użytkowania domu. Warto dla bezpieczeństwa gromadzić fundusz remontowy: 300-500 zł miesięcznie.

Dojazdy

 • Samochód to coraz wyższa pozycja w kosztach życia poza miastem. Dojazd jednym samochodem na odległość 30 km jeszcze 7 lat temu kosztował 600 zł (gdy paliwo było po 2,50 zł). Dziś to wydatek rzędu 1000 zł. Korzystając z dwóch samochodów, tylko na paliwo wydamy około 2000 zł miesięcznie.

Koszty eksploatacji w domu energooszczędnym

Jeśli wybudujemy dom energooszczędny, zastosujemy nowoczesne rozwiązania w instalacjach, wykończeniu i wyposażeniu, a także wykształcimy odpowiednie nawyki – koszt jego utrzymania możemy zmniejszyć do 1000 zł.

Ogrzewanie domu

 • Obniżenie kosztów ogrzewania przyniesie ponad standardowe ocieplenie przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi na gruncie, oraz ciepłe okna i drzwi. Pozwolą nam zaoszczędzić 30-40% energii potrzebnej do ogrzania domu.
 • Zastosowanie kotła kondensacyjnego przyniesie 20% oszczędności zużywanego gazu.
 • Wentylacji mechaniczna z odzyskiem ciepła może przynieść oszczędności w opłatach za ogrzewanie nawet 1400 zł rocznie.
 • Koszty ogrzewania pompą ciepła współpracującą z ogrzewaniem podłogowym (wraz z podgrzewaniem wody) szacuje się na około 5000 zł (po uwzględnieniu amortyzacji urządzenia). Około 500 zł drożej będzie kosztowało nas ogrzewanie pompą ciepła współpracującą z grzejnikami. Koszt pompy to 35-45 tys. – inwestycja zwraca się po kilkudziesięciu latach.
 • Instalacja solarna pozwala zaoszczędzić około 25% energii niezbędnej do ogrzania domu i 60-70% zużywanej do podgrzania wody. Koszty inwestycji wynoszącej od 8500 zł do 16 000 zł zwrócą się po kilku latach.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów energooszczędnych z kolekcji MURATORA

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak budować, aby jednocześnie dbać o środowisko?...

Dom bliźniak w Wielkiej Brytanii to dowód na to, że poszukując sposobów na redukcję emisji CO2,...

Remont domu kostki. Bardziej przestronne wnętrze

Poznaj historię remontu domu kostki z lat 50. Budynek wymagał gruntownej modernizacji. Ciasne dotąd...

Nietypowy dom bliźniak. Dobudowa domu kostki do...

Przedwojenny dom bliźniak i dobudowany do niego minimalistyczny dom kostka tworzą funkcjonalną i interesującą...

Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz...

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie...

Dom pod sosnami. Luksusowy budynek na wyjątkowej...

W miejskim pejzażu dom pod sosnami to rzadkość. Ten luksusowy budynek stanął na wyjątkowej posesji. Inwestor...

Murator C280 Wykwintny. Mały dom na małą działkę

„Wykwintny” to mały dom, który może stanąć na małej działce. Nie jest też drogi w budowie. Ten...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.