Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Koszty utrzymania domu. Porównanie wydatków: dom energooszczędny i tradycyjny

Koszty utrzymania domu. Porównanie wydatków: dom energooszczędny i tradycyjny

Sprawdź, jakie wydatki wiążą się z utrzymaniem domu energooszczędnego i tradycyjnego. Podajemy szacunkowe koszty eksploatacji domów o powierzchni 150 mkw. Zobacz, jakie obowiązki wiążą się z mieszkaniem we własnym domu i o czym nie możesz zapomnieć użytkując go.

Koszty eksploatacji domu tradycyjnego

Koszty utrzymania domu ocieplonego w zgodzie z normą, wyposażonego w standardowe okna i drzwi, ogrzewanego nieodnawialnymi paliwami oraz tradycyjnie oświetlanego dochodzi do około 1600 zł miesięcznie.

Ogrzewanie domu

 • Ogrzewanie domu to największy i najbardziej odczuwalny w sezonie grzewczym wydatek związany z utrzymaniem domu. Za przygotowanie ciepłej wody użytkowej płacimy cały rok.
 • Można przyjąć, że za ogrzanie domu najbardziej popularnymi paliwami (gaz, olej opałowy, węgiel typu groszek) trzeba zapłacić 400-600 zł miesięcznie. W sezonie letnim płacimy tylko za podgrzewanie wody – 100-120 zł miesięcznie.
 • Koszt ogrzewania i podgrzewania wody olejem opałowym wyniesie około 6000 zł rocznie.
 • Minimum 4000 zł rocznie będzie nas kosztowało ogrzewanie gazem (razem z podgrzaniem wody użytkowej).
 • Również około 4000 zł będzie wynosił koszt ogrzewania groszkiem węglowym, ale do tej sumy trzeba doliczyć koszt podgrzania wody poza sezonem – około 120 zł miesięcznie.
 • Do kosztów ogrzewania należy doliczyć cenę drewna do kominka, w który najczęściej wyposażamy dom – co najmniej 450 zł. To bardzo wydajne źródło wspomagające ogrzewanie.

Rachunki za prąd

 • Jeśli dom nie jest ogrzewany prądem, opłaty za energię elektryczną, mogą być porównywalne z tymi, jakie ponoszą mieszkańcy lokali w blokach, czyli około 100-150 zł miesięcznie.
 • Opłaty za prąd są znacznie wyższe – sięgają nawet 300 zł miesięcznie – gdy w domu jest znacznie więcej źródeł poboru prądu: wentylacja mechaniczna i rekuperator, brama z napędem, turbina w kominku z dystrybucją gorącego powietrza, pompa do poboru wody z własnej studni, zasilane prądem narzędzia ogrodowe, wiertarka i inne sprzęty często używane w domu. Koszty zużycia prądu podnosi oświetlenie zewnętrzne włączone przez noc. Dużo prądu zużywa się latem na zasilanie instalacji automatycznego podlewania.
Autor: Andrzej Szandomirski

Utrzymanie domu wiąże się nie tylko z podstawowymi rachunkami za prąd, ogrzewanie, wodę i ścieki...

Woda i ścieki

 • Jeśli korzystamy z wody z wodociągu, jednocześnie opłacamy rachunek za odprowadzanie ścieków, które liczone są w takiej samej ilości jak ilość pobranej wody. Woda z wodociągu będzie kosztować około 80-100 zł miesięcznie zimą. Jej zużycie wzrasta latem, gdy podlewa się ogród – jej koszt przekracza nawet 200 zł.
 • Korzystając z własnego ujęcia, będziemy zwolnieni z opłat za wodę. Trzeba jednak wybudować studnię (koszt jej wykonania to w zależności od regionu, warunków geotechnicznych i głębokości studni od 3000 do 8 000 zł). Trzeba też pamiętać o kosztach prądu, który będzie zużywać pompa oraz o wywozie ścieków – jednorazowa wizyta szambiarki to koszt 80-160 zł. Czasami trzeba opróżniać szambo częściej niż raz w miesiącu.

Śmieci

 • Pozbywanie się odpadów z posesji jest ustawowym obowiązkiem właściciela nieruchomości. W razie kontroli organu samorządowego jest on zobowiązany udokumentować umowę z firmą oczyszczającą mającą zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
 • Wywóz śmieci bez segregacji pięcioosobową rodzinę będzie kosztował około 70-100 zł miesięcznie. Są miejsca, gdzie zobowiązani jesteśmy do wywozu śmieci dwa razy w miesiącu.

Bezpieczeństwo

 • Za miesięczny monitoring agencji ochrony zapłacimy około 50-100 zł w zależności od lokalizacji domu i liczby interwencji. Koszt zainstalowania alarmu to około 3000 zł.
 • Cena ubezpieczenia posesji zależy od tego, na jaką łączną kwotę chcemy ubezpieczyć dom – jest to 0,6-1,5% wartości mienia. Dla domu średniej wielkości może ona wynosić od 500 do 1500 zł rocznie.

Podatki

 • Wysokość podatków i opłat płaconych do gminy zależy m.in od kwalifikacji gruntu. Przykład wymiaru podatku: 0,70 zł/m² – za budynki mieszkalne, 0,30 zł/m² – za grunt mający kwalifikację działki budowlanej, za rolną zapłacimy znacznie mniej. Opłata za wieczyste użytkowanie działki jest najwyższa.

Obsługa domu i ogrodu

 • Utrzymanie domu wiąże się z kosztami pielęgnacji ogrodu i otoczenia posesji. Do nich zaliczymy wydatki: środki pielęgnacji roślin, paliwo i olej do kosiarki, farbę do pomalowania ogrodzenia, a także sprzątanie posesji. Mogą one sięgać 100 zł miesięcznie.
 • Budynek wymaga również przeglądów kominiarskich i serwisów kotła oraz drobnych napraw, które trzeba wykonać co jakiś czas. Ich koszt to około 100 zł miesięcznie.

Remonty

 • Z czasem dom zaczyna wymagać poważnego remontu. Często sprawcą usterek są siły natury – wichura czy ulewy. Jeśli trzeba wymienić pokrycie dachowe, ocieplić dodatkowo ściany, odnowić elewację – kwoty idą w dziesiątki tysięcy złotych. To wydatek rozłożony na lata użytkowania domu. Warto dla bezpieczeństwa gromadzić fundusz remontowy: 300-500 zł miesięcznie.

Dojazdy

 • Samochód to coraz wyższa pozycja w kosztach życia poza miastem. Dojazd jednym samochodem na odległość 30 km jeszcze 7 lat temu kosztował 600 zł (gdy paliwo było po 2,50 zł). Dziś to wydatek rzędu 1000 zł. Korzystając z dwóch samochodów, tylko na paliwo wydamy około 2000 zł miesięcznie.

Koszty eksploatacji w domu energooszczędnym

Jeśli wybudujemy dom energooszczędny, zastosujemy nowoczesne rozwiązania w instalacjach, wykończeniu i wyposażeniu, a także wykształcimy odpowiednie nawyki – koszt jego utrzymania możemy zmniejszyć do 1000 zł.

Ogrzewanie domu

 • Obniżenie kosztów ogrzewania przyniesie ponad standardowe ocieplenie przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi na gruncie, oraz ciepłe okna i drzwi. Pozwolą nam zaoszczędzić 30-40% energii potrzebnej do ogrzania domu.
 • Zastosowanie kotła kondensacyjnego przyniesie 20% oszczędności zużywanego gazu.
 • Wentylacji mechaniczna z odzyskiem ciepła może przynieść oszczędności w opłatach za ogrzewanie nawet 1400 zł rocznie.
 • Koszty ogrzewania pompą ciepła współpracującą z ogrzewaniem podłogowym (wraz z podgrzewaniem wody) szacuje się na około 5000 zł (po uwzględnieniu amortyzacji urządzenia). Około 500 zł drożej będzie kosztowało nas ogrzewanie pompą ciepła współpracującą z grzejnikami. Koszt pompy to 35-45 tys. – inwestycja zwraca się po kilkudziesięciu latach.
 • Instalacja solarna pozwala zaoszczędzić około 25% energii niezbędnej do ogrzania domu i 60-70% zużywanej do podgrzania wody. Koszty inwestycji wynoszącej od 8500 zł do 16 000 zł zwrócą się po kilku latach.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów energooszczędnych z kolekcji MURATORA

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu kostki. Bardziej przestronne wnętrze

Poznaj historię remontu domu kostki z lat 50. Budynek wymagał gruntownej modernizacji. Ciasne dotąd...

Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz...

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie...

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Betonowy dom na działce leśnej. Zobacz, jak...

Łupek dachowy, jasnoszary tynk na ścianach zewnętrznych, ogrodzenie z betonu, widoczne elementy więźby...

Z duszą i na czasie: dom nowoczesny w tradycyjnej...

Jak znaleźć optymalny styl domu dla współczesnej rodziny? Czy będzie nim tradycyjna wiejska siedziba,...

Jak budować, aby jednocześnie dbać o środowisko?...

Dom bliźniak w Wielkiej Brytanii to dowód na to, że poszukując sposobów na redukcję emisji CO2,...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.