Jeden projekt domu - 4 różne realizacje. Która z nich podoba ci się najbardziej?

2012-01-17 14:51

Pokazujemy 4 realizacje tego samego projektu Muratora. Dom ma 130 mkw. i ma użytkowe poddasze. Największą zaletą projektu jest możliwość stworzenia różnych wnętrz. I faktycznie - w każdym z 3 przypadków inwestorzy stworzyli niepowtarzalne i wyjątkowe wnętrza, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Projekt domu
Autor: Piotr Mastalerz W górzystym krajobrazie osiedle jednakowych domów wg projektu Muratora stanowi miły widok dla oka

W okolicy Bielska-Białej znajduje się osiedle domów jednorodzinnych wybudowanych na podstawie różnych wariantów tego samego projektu (Murator C201 Wszechstronny).

Deweloper narzucił przyszłym mieszkańcom bryłę oraz wykończenie elewacji domu, ale projekt wnętrza pozostawiono do uzgodnienia z inwestorami. Przyszli właściciele mieli do wyboru aż 12 różnych kombinacji rozplanowania wnętrz, które mogli dowolnie zmieniać.

Inwestorzy mogli zmodyfikować bieg schodów, plan funkcjonalny pomieszczeń, a także rozmieszczenie ścianek działowych. Do inicjatywy mieszkańców należały również wykończenie wnętrz oraz wybór materiałów.

Sprawdź:

Jaki jest projekt Muratora C201 Wszechstronny

Dom nr 1 - dla amatorów tradycji

Ten dom to kwintesencja tradycji, spokoju i harmonii. Wnętrza są jasne i przytulne, w odcieniach beżu i brązu.

Wymiary działki wymagały wybudowania domu według projektu w wersji lustrzanego odbicia. W pierwotnym projekcie kuchnia znalazła się po stronie południowej, a salon – północnej. Z tego względu właściciele zdecydowali się zamienić miejscami kuchnię oraz salon. Dzięki temu strefa kuchenna nie będzie się przegrzewała, a do salonu będzie długo zaglądało słońce.

Kolejnym krokiem było otwarcie klatki schodowej. Pełne schody przewidziane w projekcie inwestorzy zastąpili ażurowymi bez podstopnic. Stopnie wykonano z dębu na indywidualne zamówienie. Właściciele zmienili również przeznaczenie jednego z pomieszczeń na parterze – pokój gościnny zastąpili pomieszczeniem gospodarczym. Poddasze domu składa się z dwóch sypialni, gabinetu oraz przestronnej, jasnej łazienki.

To wyróżnia ten dom:

  • rozległy parter, który podkreślają jednorodne materiały w jasnych kolorach
  • ściany pokryte tynkiem w kolorze jasnego beżu
  • na posadzkach płytki gresowe o barwie kawy z mlekiem, które dobrze współgrają z wyposażeniem wnętrza
Projekt domu Wszechstronny
Autor: Piotr Mastalerz Dom nr I - tradycyjny i stonowany

Dom nr 2 dla lubiących styl nowoczesny

Drugi dom został zbudowany według projektu zbliżonego do wersji podstawowej. Właściciele pozostawili na poddaszu pokój gościnny ze względu na częste wizyty rodziny i znajomych. Powiększyli też strefę dzienną, otwierając klatkę schodową. Zastosowali ażurowe schody, których stopnie oraz balustradę wykonano z drewna bukowego.

Funkcje parteru zostały pośrednio wyznaczone przez posadzkę, która składa się trzech części. Kuchnię wyróżniają płytki gresowe o miodowej fakturze. Kolejny pas gresu o barwie kawy z mlekiem ułożono między przedsionkiem a oknem tarasowym. Część wypoczynkowa jest wyłożona drewnem.

Z jasną podłogą w kuchni kontrastują meble z ciemnego drewna. Ścianę nad blatem wykończono tymi samymi płytkami co podłogę, z kolei blat z białego corianu nawiązuje do mlecznych frontów niektórych szafek wiszących. Niewielki fragment kuchni został przysłonięty ścianką mającą na celu ukrycie brudnej części, z płytą grzewczą i zlewem. Tuż pod oknem tarasowym stoi duży stół jadalniany, który oddziela część wypoczynkową od kuchennej.

Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka.

To wyróżnia ten dom

  • 3 różne posadzki na parterze
  • ściany na parterze to unikalna kompozycja bieli, beżu oraz jasnego brązu
  • narożny kominek o prostym wykończeniu z marmurową opaską
  • minimalistyczne meble, halogenowe oświetlenie oraz dekoracyjne dodatki, które tworzą nowoczesne, przyjazne wnętrze
Projekt domu Wszechstronny
Autor: Piotr Mastalerz Dom nr 2 - ten dom należy do młodego małżeństwa, co odzwierciedlają nowocześnie urządzone wnętrza

Dom nr 3 dla lubiących kontrasty

Dom powstał na podstawie wariantu V w wersji lustrzanego odbicia.

Kuchnia jest przestronna i zostało w niej więcej miejsca na szafki kuchenne. Meble w kuchni to kompozycja mocnego różu pompejańskiego, mlecznego szkła frontów szafek oraz grafitu blatu kuchennego.

Funkcje strefy dziennej wydziela rodzaj posadzki – w kuchni zastosowano beżowy gres, a w salonie drewniane panele w kolorze ciemnej czekolady. Część wypoczynkowa jest wyposażona w wygodne skórzane sofy w kolorze głębokiego szkarłatu.

Pozostałe elementy dekoracji to kombinacja odcieni szarości, które współgrają z mocną kolorystyką ścian obejmujących czerwień, biel i grafit.

Strefę wejściową parteru pomalowano w kolorze żywej, wiosennej zieleni, który kontrastuje z intensywnymi barwami salonu, ale nie przytłacza go. Ściany klatki schodowej wykończono groszkową okładziną.  Schody, balustradę oraz posadzkę piętra wykonano z drewna bukowego.

Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka – wszystkie zaaranżowano w intensywnych barwach lub ich kombinacjach.

To wyróżnia ten dom:

  • wnętrza w różnych kolorach
  • odważne, żywe barwy
  • wystrój wnętrza na zasadzie kontrastu
Projekt domu Wszechstronny
Autor: Piotr Mastalerz Dom nr III - to propozycja dla lubiących wyrazistość. Każde wnętrze jest w innym kolorze

Dom nr 4 dla lubiących przestrzeń

Właściciele tego domu zdecydowali się tylko na drobne zmiany projektu. W strefie wejściowej zrezygnowali z szafy wnękowej i wstawili tam skośną ściankę działową, powiększając tym samym przedsionek. Korytarz stał się przez to większy i bardziej przestronny niż w pozostałych realizacjach. Ze względu na obecność w domu małego dziecka pozostawili klatkę schodową. Pod schodami jest niewielki schowek.

Przestrzeń parteru podkreśla posadzka, która na całej powierzchni została wykonana z paneli w różnych odcieniach brązu – od jasnego beżu do ciemnej czekolady. Ściany parteru są śnieżnobiałe. Wyjątek stanowi wykończenie kominka, którego okładzinę pokryto jasnobrązową farbą. Poszczególne funkcje strefy dziennej zostały wydzielone za pomocą mebli.

W kuchni są białe szafki z błyszczącymi, intensywnie pomarańczowymi frontami. Strefę kuchenną od wypoczynkowej oddziela drewniany stół jadalniany. W rogu salonu króluje pokaźnej wielkości narożna sofa o miękkim obiciu z pluszu zachęcająca do odpoczynku.

Stopnie schodów oraz posadzkę na piętrze wyłożono jesionowymi panelami. Na poddaszu znajdują się rozległa łazienka oraz dwie sypialnie, trzecią właściciele przeznaczyli na gabinet.

To wyróżnia ten dom:

  • powiększony przedsionek
  • klatka schodowa
  • jeden rodzaj posadzki na parterze
  • śnieżnobiałe ściany
  • duże przeszklenia i brak firanek
Projekt domu Wszechstronny
Autor: Piotr Mastalerz Dom nr 4 - we wnętrzach zastosowano spokojne kolory, dzięki czemu wydają się bardziej przestronne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.