| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Jeden budynek - dwie bryły. Dom z dachem skośnym i z dachem płaskim

Jeden budynek - dwie bryły. Dom z dachem skośnym i z dachem płaskim

Dwuspadowy dach naśladujący dachy z sąsiedztwa odwraca uwagę od złożonej natury tego domu. Druga bryła wygląda już zdecydowanie nowocześniej i ma dach płaski.

Autor: Piotr Mastalerz

Złożenie bryły z dwóch części (jednej przekrytej dwuspadowym dachem, a drugiej płaskim), masywne nadwieszenie „lewitujące” nad tarasem i duże przeszklenia

O ostatecznym kształcie bryły przesądziły ograniczenia, z którymi trzeba się było zmierzyć – dopuszczalne rozwiązania wyznaczone przez warunki planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego i oczekiwania właścicieli. Zgodnie z lokalnymi przepisami dom musiał mieć skośny dach, a wielkość obrysu bryły ograniczona była przez niedużą działkę, która mogła być przeznaczona pod zabudowę twardą jedynie w 30%. Należało to pogodzić z wymaganiami inwestorów, którzy chcieli, by ich dom był duży (ponad 300 m2), ale jednocześnie swoją wielkością nie wyróżniał się na tle domów z sąsiedztwa. W optycznym zmniejszeniu bryły pomogło zróżnicowanie dachu – część przekrywa dwuspadowy, część płaski, który pełni funkcję tarasu.

Dom z tarasem na dachu

Złożenie domu z dwóch dopełniających się brył pogodziło również wiejsko-miejskie kontrasty wynikające z lokalizacji. Bryła na rzucie prostokąta pod dwuspadowym dachem to ukłon w stronę tradycji oraz domów sąsiadów. Przylegająca do niej część zwieńczona tarasem to już całkowicie nowoczesna forma pasująca do miejskich klimatów. Od strony ogrodu znaczną część domu stanowi nadwieszenie poddasza nad tarasem. Ciekawe rozwiązanie architektoniczne ma swoje praktyczne źródło. Inwestorzy chcieli mieć zadaszony taras – lewitujący podcień piętra okazał się najlepszą pod względem kompozycyjnym odpowiedzią na ich oczekiwania.

Autor: Piotr Mastalerz

Bryła została tak ukształtowana, by domownicy mogli się cieszyć przebywaniem na dwóch różnych tarasach – zadaszonym i niezadaszonym

Trzy kondygnacje z podpiwniczeniem

Kolejnym sposobem na to, by duży dom z zewnątrz nie epatował wielkością, było zaprojektowanie trzech kondygnacji – piwnicy, parteru i poddasza. Niestety podpiwniczenie domu wymusiło wyniesienie budynku ponad poziom terenu. Okazało się to konieczne dopiero podczas wykopów pod piwnicę, wyniki wcześniejszych badań geotechnicznych na to nie wskazywały. Gdy były robione, poziom wód gruntowych był stosunkowo niski, jedynie na dołączonej skali zaznaczony został najwyższy podczas ostatnich pięćdziesięciu lat. I taki właśnie był, gdy rozpoczęto prace. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem było zmniejszenie poziomu posadowienia dzięki obniżeniu wysokości piwnicy i wyniesieniu domu. Poziom kalenicy został podniesiony o 30 cm – tyle, ile nie wymagało zgłoszenia w urzędzie i przerywania robót. Od frontu zaprojektowano wejście tarasowe, które już od furtki płynnie prowadzi po rozłożystych stopniach do wejściowego podcienia.

Projekt wnetrz

Inwestorzy chcieli, by na parterze była otwarta strefa dzienna, wspólna dla wszystkich domowników, do której przylegają dwa tarasy – zadaszony i niezadaszony. Natomiast na uboczu – ich master bedroom – sypialnia połączona z łazienką i garderobą. Na poddasze, będące strefą przeznaczoną dla dzieci, miały prowadzić proste jednobiegowe schody. Tu oprócz pokoi dzieci powinna być ich wspólna strefa zabawy. Piwnica miała pełnić nie tylko funkcje gospodarcze, lecz także mieszkalne. Tutaj gospodarze chcieli mieć pokój ćwiczeń, saunę z łazienką i przestronną bawialnię z niedużym aneksem kuchennym.

Dodatkowa kuchnia

Kolejne funkcjonalne rozwiązanie to „brudna kuchnia”. Minikuchenka, umywalka i kilka szafek pozwalają na wykonywanie niektórych prac z dala od strefy dziennej, na przykład patroszenia i smażenia ryb. Usytuowanie dodatkowej kuchni między garażem a głównym holem parteru chroni salon i jadalnię nie tylko przed zapachami przyrządzanych potraw, ale także tymi z garażu. Bardzo wygodne okazało się także zaprojektowanie pralni z wyjściem na zewnątrz – tak, by powiesić pranie.

Autor: Piotr Mastalerz

Od frontu na mieszkalną wygląda jedynie część bryły pod dwuspadowym dachem – nawiązująca do tradycyjnego kształtu domu. Już wkrótce sąsiadujący z nią płaski dach – taras porośnie trawa, która ożywi oszczędną, minimalistyczną architekturę

Wykończenie z łupka

Najważniejszy jest łupek, którym wyłożono ściany garażu i strefy wejścia. Jednak najbardziej dosłownym połączeniem tego, co na zewnątrz, z wnętrzem jest ten sam kamień przed drzwiami wejściowymi i za nimi – wykańczający podłogę w holu, jadalni i kuchni, a na koniec pojawiający się na centralnej – kominkowej ścianie domu. Żeby uniknąć nudnych powtórzeń, łupek poddano innej obróbce – wykańczający dom na zewnątrz i ścianę kominkową jest łamany, a podłogi wewnątrz – szczotkowany. Na zewnątrz i przy kominku faktura łupka jest chropawa i nierówna, aby wzmocnić jej surowość płyty układano bezfugowo. Pod stopami w domu ten sam materiał odsłania swoje drugie oblicze – staje się cieplejszy i pokazuje swoją głębię – żyły i wybarwienia domieszkami rud żelaza.

Dom z poddaszem użytkowym. Jak okna połaciowe umożliwiają zagospodarowanie poddasza?

Pierwotnie na poddaszu użytkowym parterowego domu znajdowały się dwa pokoje synów gospodarzy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego...

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora....

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.