| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Jasne wnętrza i ładne widoki. Budynek o wielkich przeszkleniach

Jasne wnętrza i ładne widoki. Budynek o wielkich przeszkleniach

Ten dom zmienia się wraz z porami dnia i roku – za sprawą światła przechodzącego na przestrzał i drzew, które pokazywane i odbijane przez duże okna, stały się częścią elewacji. Wielkie przeszklenia czynią ten dom atrakcyjnym takze z zewnątrz.

Autor: Andrzej Szandomirski

Oszczędna, nowoczesna architektura dzięki zróżnicowaniu materiałów staje się intrygująca i dynamiczna

Dom z założenia miał być rozłożysty. Aby taki był, należało znaleźć odpowiednią działkę, która sprostałaby oczekiwaniom inwestorów. 2500 m2 i wymiary 35 x 70 m pozwoliły na zaprojektowanie dwóch pokaźnych skrzydeł o długości 29 i ponad 25 m. Takie rozplanowanie parteru było możliwe dzięki zrezygnowaniu z okien na ścianach przy dwóch granicach z sąsiadami. Jednak ten brak nie jest odczuwalny, ponieważ dom otwiera się wielkimi przeszkleniami na ogród.

Trawnik i taras

To, że front działki jest skierowany na południe, przesądził o usytuowaniu budynku w jej głębi – tak, żeby ogród i główny taras znalazły się przed domem. Jednak najpierw trzeba było przesadzić kilka starych drzew. Teraz między furtką na posesję a drzwiami wejściowymi jest kilkadziesiąt metrów. Rozległy trawnik i drzewa wprowadzają sielski klimat. Wchodzącym na posesję dom ukazuje się stopniowo – najpierw główne skrzydło, potem zza brzóz i sosen wyłania się boczne.

Złożona bryła

Cała bryła – niczym w układance z klocków – zdaje się być poskładana z różnych części, które wzajemnie się wypełniają i nachodzą na siebie. To zróżnicowanie podkreślają materiały i barwy. Kolorystyczną oszczędność przełamuje pas elewacji między sąsiadującymi ze sobą skrzydłami domu wykończony drewnem o ciepłej barwie. Taki „spinacz” podkreśla ich odmienne funkcje: skrzydła piętrowego – mieszkalną, a parterowego – fitness. Ma jeszcze inne równie ważne znaczenie – jest naturalnym tłem dla brzozy, która wyrasta w środku głównego tarasu i… domu. Nawiasem mówiąc, właśnie drzewo w centrum było punktem wyjścia dla całego projektu – bryła miała opasywać najstarszą brzozę rosnącą na działce.

Autor: Andrzej Szandomirski

Podcień i taras z brzozą w środku to centralne i najbardziej zaskakujące miejsce domu

Dom o szklanych ścianach

Jak przystało na nowoczesny projekt, zacierają się tu granice między wnętrzem a zewnętrzem – ale tym razem dokonuje się to w spektakularny sposób. Przekraczającym próg domu towarzyszy wrażenie, że z ogrodu wchodzą do... ogrodu – przeszklony wiatrołap prowadzi do holu z widokiem na trawnik i drzewo. Poza tym w zatarciu granic nieocenione są dwukondygnacyjne przeszklenia usytuowanych vis-à-vis ścian strefy dziennej oraz duże okno tarasowe, które przy jadalni wyparło mur z narożnika. Umieszczenie przeszklenia na dwóch sąsiadujących płaszczyznach sprawia, że taras i ogród zdają się wchodzić do domu. Dzięki szklanym ścianom działkowa zieleń i niebo stają się dominującymi elementami wnętrza.

Pomieszczenia na różnych poziomach

Funkcję tradycyjnego korytarza przejęła kładka łącząca i jednocześnie oddzielająca część piętra przeznaczoną dla dzieci i azyl gospodarzy – ich master bedroom (sypialnię z garderobą i łazienką). Brak niepotrzebnych domownikom podziałów przestrzeni widać także w strefie dziennej. Oprócz salonu, jadalni i kuchni wcielono do niej również gabinet. Dodatkowo zdecydowano się na to, by na główny taras, będący przedłużeniem salonu, można było wyjść także z gabinetu. Choć przestrzeń tego domu pozostaje maksymalnie otwarta, architekci w przemyślany sposób zaznaczyli różne pełnione przez nią funkcje. Nie tylko zaakcentowali je odmiennymi materiałami wykończeniowymi, ale także zróżnicowali ich poziomy. Hol, kuchnia i jadalnia są usytuowane wyżej niż salon. Ten dzięki obniżeniu o dwa stopnie znajduje się na takim samym poziomie jak trawnik.

Kolory we wnetrzu

Białe ściany, sufit, szafy w holu i szafki kuchenne. Tylko posadzka salonu ma jasnoszary kolor, a warstwa drewna wykańcza jedynie bieg schodów i siedzisko przy oknie. O tym, jak oszczędnie wprowadzano tu drewno, ostatecznie przekonują zaledwie dwie nieduże fornirowane szafki w białej kuchni. W takim ascetycznym kolorystycznie wnętrzu ważne są niuanse. Tu połysk i mat nabierają szczególnego znaczenia. Gospodarze wolą matowe materiały, ale zdecydowali się na błyszczącą posadzkę ceramiczną w wiatrołapie, holu i jadalni, która odbijając światło, potęguje wielkość przestrzeni. W takim towarzystwie nawet matowe betonowe płytki w salonie zdają się być ciepłe.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom w japońskim stylu. Geometryczna bryła budynku...

Bryła budynku złożona z białych i czarnych części, zachodzących na siebie i połączonych przeszkleniami,...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...