| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię budowy domu niskoenergetycznego

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię budowy domu niskoenergetycznego

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku. Dowiedz się, co jest najistotniejsze w budowie domów niskoenergetycznych. Podobne domy wkrótce staną się standardem.

Autor: Andrzej T. Papliński

Ten dom wierny jest zasadzie, że od południa powinno być duże przeszklenie – to wielki łapacz energii. Architekt nie chciał żadnego stałego elementu zacieniającego typu balkonik – nad oknem będzie markiza

Wojciech Drajewicz, architekt z Jeleniej Góry, w 2000 r. wygrał nasz konkurs na „Dom Dostępny” – już wtedy jego projekt skupił się na oszczędzaniu energii. Minęło 12 lat i w Karpaczu, u podnóża Śnieżki, zaczął budowę domu własnego. Zobacz, jak powstawał ten dom.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Na płycie fundamentowej

Warunki glebowe na działce były bardzo złe – gliny, iły, wysoki poziom wód gruntowych. Architekt zastosował więc nie tradycyjny fundament, lecz płytę. Dom stoi na żelbetowej płycie fundamentowej grubości 20 cm posadowionej na 15-centymetrowej warstwie ubitego tłucznia. Na płycie ułożono 24 cm styropianu. Izolację uzupełnia umieszczona wokół płyty pionowa opaska z ekstrudowanego styropianu stykająca się bezpośrednio z izolacją termiczną ścian zewnętrznych.

Ściany z bloczków silikatowych

Ściany są z bloczków silikatowych, jednak pierwsza warstwa – stojąca na płycie – jest ze tyropianowo-betonowych bloczków isomur. Ten materiał ma właściwą wytrzymałość, by unieść ciężar domu, ale też bardzo dobrze izoluje styk ścian i płyty. Bloczki silikatowe użyte do budowy ścian mają 18 cm grubości. Ściany są ocieplone z zewnątrz płytami lamelowymi z wełny mineralnej o grubości 25 cm. Płyty te mają uporządkowany kierunek włókien, dzięki czemu są ponadsześciokrotnie wytrzymalsze na rozciąganie niż tradycyjne płyty z wełny. Płyty o grubości 25 cm można mocować na klej bez konieczności kołkowania. W sumie ściana ma 43 cm grubości.

Wykończenie ścian i ocieplenie dachu

Dopełnieniem są tynk wapienny wewnątrz domu i silikatowy na zewnątrz – te materiały przepuszczają parę wodną. Połacie dachu są ocieplone 28 cm wełny mineralnej: 18 cm jest między krokwiami, a dodatkowa warstwa 10 cm pod nimi. Na strychu w stropie i w połaciach jest 18 cm wełny mineralnej. Strop w domu architekta jest żelbetowy. Ma 17 cm grubości. Na dachu jest szara płaska dachówka ceramiczna.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów energooszczędnych z kolekcji MURATORA

Autor: Andrzej T. Papliński

Pokój dzienny połączony z kuchnią. Wielkie okna wprowadzają piękny ogród do środka. Podłoga jest ze szczotkowanego bielonego dębu

Duże okna

Okno w pokoju dziennym połączonym z kuchnią ma 7,5 m długości i 2,3 m wysokości. Wymiary są imponujące, a wielka przeszklona przestrzeń nie jest przedzielona szpecącym słupkiem. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki żelbetowej konstrukcji nadproża okiennego, którego zbrojenie jest połączone z wieńcem – cała ściana nad oknem to wielki żelbetowy wieniec. – Kierowałem zapytania do firm, czy są w stanie wyprodukować i dostarczyć okno tak dużych rozmiarów – opowiada architekt. Firma okienna z Solca Kujawskiego, która podjęła się wykonać i zamontować okno, miała nie lada wyzwanie – najcięższe z trzech skrzydeł waży ponad 300 kg! Okno (z certyfikatem dla domu pasywnego) jest znakomitej jakości. Profile siedmiokomorowe z tworzywa sztucznego, pakiet trzyszybowy. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi Uw = 0,8 W/(m2.K). Szyby są tak skonstruowane, że odbijają promieniowanie podczerwone. Znakomicie sprawdzają się też rolety okienne, które przy dużych upałach trzeba czasami częściowo opuścić.

Ciepły montaż

Tak duże i ciężkie okno jest zamocowane w warstwie izolacji termicznej na specjalnych konsolach stalowych przykręcanych do muru (system JB-D). Profile, odsunięte na 1 cm od muru, uszczelnia specjalna aluminiowo-bitumiczna taśma o szerokości 9 cm przyklejona do profilu i ściany zewnętrznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno jest zamocowane bardzo szczelnie – taśma chroni zarówno przed przenikaniem wiatru, jak i ciepła, a wełna mineralna szczelnie przylega do boków profili.

Autor: Andrzej T. Papliński

Grzejnik kanałowy o mocy 200 W nie jest prawie używany, ponieważ okna okazały się bardzo "ciepłe"

Kocioł gazowy i kominek

W domach energooszczędnych urządzenia grzewcze odgrywają minimalną rolę. Nie ma sensu pakować się w drogie instalacje. Wystarczy kominek z płaszczem wodnym. Początkowo architekt planował taki właśnie kominek i 1000-litrowy zbiornik na wodę jako bufor ciepła. Okazało się, że koszt przekroczy czterokrotnie cenę rozwiązania na gaz. Ostatecznie architekt zdecydował się na jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny z zasobnikiem 300 l. Kolejnym źródłem ciepła jest kominek z DGP. W pięknym kominku pali się okazyjnie. Ostatni ważny element systemu ogrzewania to grzejnik kanałowy wzdłuż okna w salonie.

Wentylacja i rekuperacja

W domu jest wentylacja mechaniczna. Do rekuperatora (250 W) została dodana grzałka elektryczna. Włącza się, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -15oC. Latem lepszą metodą wentylacji jest uchylanie okien.

Autor: Andrzej T. Papliński

Na poddaszu nieużytkowym mieści się cała instalacja łącznie ze zbiornikiem na wodę

Przeczytaj dodatkowo:
Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...