Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Historia budowy „Domu na 102”

Historia budowy „Domu na 102”

Państwo Grabowscy „od zawsze” chcieli mieć dom, dlatego też kupili niewielką działkę oddaloną o 3 km od rodzinnego Korytowa. I kiedy już mieli projekt (oczywiście D09!) i pozwolenie na budowę, rodzice pani Kasi podarowali im 2000-metrową działkę, która była sąsiadującym z ich posesją siedliskiem.

D09 naprawdę popularny

- Dom buduje się dla siebie, a nie dla dzieci, bo one szybko go opuszczają. Moi rodzice mają ponad 200-metrowy dom, w którym mieszkają sami. Wprawdzie proponowali nam wspólne mieszkanie, ale każdy chce być u siebie, cieszyć się swoim domem - opowiada pani Kasia. - Poza tym zbyt dobrze znam minusy mieszkania w dużym domu. Wiem, ile czasu potrzeba na jego sprzątanie.

Dlatego zdecydowali się z mężem Marcinem na dom w sam raz na miarę potrzeb trzyosobowej rodziny. - Zawsze marzył mi się mały parterowy domek i gdy szukając projektu w "Katalogu Projektów Gotowych MURATORA", trafiliśmy na D09 "Dom na 102", byliśmy zdecydowani. Pojechaliśmy do Grodziska Mazowieckiego, gdzie stał już prawie wykończony, obejrzeliśmy go i byliśmy gotowi na budowę - opowiadają. "Dom na 102" jest konstrukcyjnie jednym z prostszych, można go więc szybko zbudować. - Powierzchnię domu uważaliśmy za wystarczającą. Nawet jeśli pojawi się drugie dziecko, my będziemy mieli swoją sypialnię, a każdy z maluchów oddzielny pokój. Poza tym ogromną zaletą są nienośne ścianki działowe. Gdy tylko będziemy chcieli, można je przesunąć i zmienić wnętrza - dodają. Dom podoba się nie tylko im. - Również państwo, którzy kupili od nas działkę, nabyli plany D09. Z tym, że wariant z poddaszem. Ostatnio kolega, gdy obejrzał nasz dom, zdecydował się na budowę "Domu na 102". Widzieliśmy też ten projekt zrealizowany w Milanówku, a nas odwiedziło kilka osób zainteresowanych tym domem. Ostatnio byli nawet państwo z czwórką dzieci - chcą budować dom taki jak nasz, bo są już zmęczeni swoim dużym - opowiadają z dumą.

Autor: Mariusz Bykowski

Co zmieniono

"Dom na 102" państwa Grabowskich jest trochę powiększony: ma 120 m, został wydłużony o 75 cm. Zmieniono konstrukcję więźby, zamiast gotowych wiązarów dachowych zastosowano tradycyjną, wykonaną na budowie konstrukcję krokwiowo-jętkową. Proponowaną w projekcie dachówkę zastąpiono tańszą blachodachówką. Dzięki temu koszt dachu wyniósł około 30 tysięcy złotych. Nieco przesunięto komin. Poza tym dach domu jest podniesiony o dwie cegły i dzięki temu wygospodarowano niewielkie poddasze, które można wykorzystać jako schowek.

Ponieważ zadaszono taras na ścianie, którą osłania, zrezygnowano z okna. Za to na równoległej południowo-zachodniej zamiast drzwi wstawiono duże okno. Również ścianki działowe zostały przesunięte. Państwo Grabowscy dostosowali wnętrza do swoich oczekiwań, tak aby czuli się w nich dobrze. Dlatego też zmniejszono małą łazienkę - nie ma w niej prysznica, dzięki czemu uzyskano miejsce na garderobę.
W dużej łazience zamieniono miejscami umywalkę, sedes i bidet. Pomieszczenie gospodarcze nieco powiększono, poza piecem znalazły w nim miejsce deska do prasowania i regał gospodarczy.

A czego zabrakło

- Gdybym znowu budował dom, byłby to ten sam projekt, ale jeszcze coś bym zmienił - zastrzega pan Marcin. Dom byłby częściowo podpiwniczony. Wystarczyłaby mi niewielka piwniczka, taka 3x4 m. Można by w niej przechowywać warzywa i przetwory, mogłoby tam leżakować wino. Poza tym kiedyś piwnica byłaby dobrym miejscem na saunę, o której myślę od pewnego czasu. - Mamy pomieszczenie gospodarcze i garaż, to one w znacznym stopniu przejęły funkcję piwnicy - dodaje pani Kasia, która nie lubi piwnic. - I to wszystko - stwierdza pan domu.

Kronika budowy

Pani Kasia wyjmuje dwa opasłe albumy ze zdjęciami. To w nich udokumentowany jest każdy szczegół budowy. Z zaangażowaniem opowiada: – Zaczęliśmy jesienią 2000 roku, wtedy wylano fundamenty. Na wiosnę 2001 ruszyliśmy ze ścianami, w ciągu trzech tygodni był dach. Jesienią wstawiliśmy okna. Zimą 2002 rozpoczęliśmy prace wewnątrz domu, wtedy stawialiśmy ścianki działowe. Liczyliśmy, że wprowadzimy się wiosną 2002, jednak wykończenie nas „zjadło”. To duży nakład finansowy i mnóstwo drobiazgowej pracy. Dlatego prace wewnątrz domu zajęły nam prawie rok. Po prostu posuwały się w miarę dopływu gotówki. Pod klucz dom kosztował około 250 tysięcy złotych. Działka tuż za płotem umożliwiła stały nadzór. Nie bali się kradzieży, przez cały czas ktoś z rodziny miał oko na budowę. Można było też liczyć na rodziców, chętnie opiekowali się Bartkiem, który pojawił się na świecie w trakcie budowy. Do domu wprowadzili się w sierpniu 2003 na imieniny syna. Wtedy wszystko było zrobione wewnątrz, natomiast na zewnątrz nic. W 2004 roku ułożono na elewacji tynk akrylowy, a w tym zrobiono podmurówkę i podbitkę. – Niedawno wykończyliśmy taras, jeszcze chcemy położyć kostkę wokół domu. Słowem, z budową nie było problemów, a naszych wykonawców polecaliśmy innym – mówią państwo Grabowscy.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak budować, aby jednocześnie dbać o środowisko?...

Dom bliźniak w Wielkiej Brytanii to dowód na to, że poszukując sposobów na redukcję emisji CO2,...

Remont domu kostki. Bardziej przestronne wnętrze

Poznaj historię remontu domu kostki z lat 50. Budynek wymagał gruntownej modernizacji. Ciasne dotąd...

Nowoczesny dom parterowy położony na zalesionej...

Ten nowoczesny dom jest prosty w formie, energooszczędny, a do tego idealnie wpisuje się w otaczający go...

Z duszą i na czasie: dom nowoczesny w tradycyjnej...

Jak znaleźć optymalny styl domu dla współczesnej rodziny? Czy będzie nim tradycyjna wiejska siedziba,...

Lellowo - wieś ludzi, którzy chcą mieszkać w domu...

Na Mazurach w Olsztynie projektuje domy architekt Tomasz Lella. Kiedy zamieszkał na wsi, zaczął namawiać...

Parterowy dom modernistyczny. Płaski dach, duże...

Styl modernistyczny jest wciąż w natarciu. Przedstawiamy parterowy dom, który świetnie mieści się w...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.