| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom w nowej bryle i z nowoczesnym wnętrzem - rozbudowa domu z lat 70.
Remont domu. Zmiany we wnętrzu domu

Dom w nowej bryle i z nowoczesnym wnętrzem - rozbudowa domu z lat 70.

Dzięki przebudowie starego domu właściciele mogą się cieszyć dobrą lokalizacją, wiekowymi drzewami w ogrodzie, a zarazem nowoczesnym wnętrzem dostosowanym do współczesnych standardów. Zobacz, jak remont i rozbudowa zmieniły dom z lat 70.

Autor: PROJARCH

Widok starego domu od strony ogrodu. Przed przebudową z tyłu budynku znajdował się duży wiatrołap, do którego można było wejść z dwóch stron – od ulicy i od ogrodu

Autor: Piotr Mastalerz

W czasie przebudowy do starego domu dobudowano nowe skrzydło. Dzięki temu właściciele zyskali większą powierzchnię mieszkalną oraz taras w podcieniu

Stary, prawie siedemdziesięcioletni dom stał przy jednej ze spokojnych uliczek Gliwic. To właśnie lokalizacja zachęciła panią Magdę i pana Marcina do jego kupna. Jak podkreśla właściciel: – Stąd mam kilka minut do centrum, nie muszę dojeżdżać kilometrami. W starych dzielnicach sklepy, przedszkola, ośrodki zdrowia są tuż za rogiem. Jednocześnie dzięki starym drzewom w ogrodzie jest tu trochę jak na wsi. To doskonałe miejsce do mieszkania.

Architekt, projekt, przebudowa domu... 

Nowi właściciele widzieli odnowiony dom po sąsiedzku, dlatego wiedzieli, że stare, przedwojenne budynki w okolicy są zazwyczaj w dość dobrym stanie i nadają się jako baza do stworzenia nowoczesnego domu dla współczesnej rodziny. Zaczęli przygotowania do przebudowy swojego „staruszka”. Jednak prace zlecone architektowi nie posuwały się do przodu. Jego propozycje nie trafiały do przekonania gospodarzy, a porównania z sąsiednim domem zawsze wypadały blado. – W końcu zrezygnowani zaczęliśmy przeglądać archiwalne numery „Muratora” w poszukiwaniu inspiracji – wspomina pani Magda. – I z zaskoczeniem odnaleźliśmy w jednym z nich prezentację domu stojącego po sąsiedzku. Dzięki temu poznali nazwisko architekta, który go przebudowywał. Byli spokojni o swój dom, bo wiedzieli, że trafili w dobre ręce. Obie strony szybko się porozumiały i wkrótce powstał nowy projekt.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

W starą bryłę budynku wkomponowano dyskretnie nowoczesne, pełne przeszkleń skrzydło wykończone okładziną sosnową w kolorze drewna czereśniowego. Część wsparta na filarach stanowi zadaszenie tarasu

Taras z widokiem na ogród

Wspólnie zdecydowano o zachowaniu dotychczasowej bryły budynku. Na parterze otwarto przestrzeń dzienną, likwidując ściany działowe i chowając część rzeczy w pomieszczeniach gospodarczych – spiżarni i garderobie. Przebudowa domu objęła też wejście do domu, likwidując wyjście do ogrodu. W dużym przeszklonym wiatrołapie wydzielono dwa pomieszczenia (wiatrołap i przedsionek) oddzielone od siebie ścianami z luksferów. W obu zastosowano funkcjonalne szafy wnękowe i szafeczki.

Jednak największą zmianą była rozbudowa w kierunku ogrodu. Powstało całkiem nowe skrzydło mieszczące na parterze salon. Jego przedłużenie stanowi obszerny taras okalający budynek od strony ogrodu. Górna kondygnacja nadwieszona nad tarasem tworzy przytulny podcień. Z tarasu można zejść schodami do ogrodu.

Mimo dużej kubatury nowe skrzydło nie dominuje nad starą częścią domu. Ukryte z tyłu od ulicy jest niemal niewidoczne, widać jedynie pierwotną bryłę budynku. Zupełnie za to zmieniło wygląd domu od ogrodu. Dwuspadowy dach i elewacja pokryta okładziną sosnową w kolorze drewna czereśniowego na poddaszu oraz przeszklona ściana salonu na parterze nadają budynkowi nowoczesny wygląd. Z tarasu rozciąga się widok na ogród, a przez przeszklenie można zajrzeć do wnętrza domu. Daje to poczucie łączności domu i jego otoczenia.

Remont domu. Jak zmieniło się poddasze

Więcej zmian wprowadzono na poddaszu. Dwie sypialnie zmieniły się niewiele – jedynie ściana działowa między nimi została nieznacznie przesunięta, aby powierzchnia pokoi była zbliżona. Poza tym zamontowano w nich podwójne okna dachowe, dzięki czemu oba pomieszczenia są dużo jaśniejsze niż przed remontem. Schody na poddasze poddano renowacji.

Trzecią sypialnię (o wielkości 10 m) przerobiono na wygodną łazienkę o powierzchni ponad 8 m2. Dzięki temu znalazło się w niej nawet miejsce na kabinę prysznicową w osobnej wnęce. Po tej zmianie niewielka łazienka tuż przy schodach nie była już potrzebna, a w jej miejscu powstał obszerny hol. W nowej części domu zaprojektowano dużą, ponad trzydziestometrową sypialnię małżeńską i wydzielono w niej obszerną garderobę. Choć w sypialni są skosy, wysokie ścianki kolankowe sprawiają, że na całej powierzchni podłogi wysokość pomieszczenia przekracza 1,9 m. Sypialnia znajduje się w części domu skierowanej na północ, ale dzięki oknom w trzech ścianach i trzem oknom połaciowym światło dociera do wnętrza bez przeszkód.

ZDANIEM SPECJALISTY

Wysokość wnętrz, architekt Damian Kałdonek

Wysokość pomieszczeń na parterze w starej bryle budynku wynosiła przed przebudową 2,54 m, po położeniu posadzki zmniejszyła się jeszcze o 6 cm i obecnie wynosi 2,48 m. Jest to niewiele jak na dzisiejsze standardy, dlatego musieliśmy się uciec do rozwiązań, które pozwoliłyby odebrać pomieszczenie jako wyższe, niż jest w rzeczywistości. Wszystkie sufity na parterze zostały pomalowane na kolor biały, który nie przytłacza i sprawia, że pomieszczenia wydają się wyższe. W starej bryle wysokość poddasza przed przebudową również była niewielka – 2,48 m, po remocie poddasze podniesiono do wysokości 2,54 m. W nowej części poddasza wysokość jest już dostosowana do współczesnych norm.

Przebudowa wnętrza domu, czyli otwarte przestrzenie i zatarte granice

Wchodząc do domu, trudno zauważyć granicę między starą a nową częścią. Znajdujący się w dobudowanym skrzydle salon jest otwarty na kuchnię – ulokowaną w starej części budynku – i dalej na jadalnię. Parter jest otwarty i przestronny – stojąc w salonie, można wyjrzeć przez okna znajdujące się od frontu. Dzięki temu słońce wpada do wnętrza z kilku stron, dając poczucie głębi i przestrzeni.

Na granicy starej i nowej części, w samym centrum domu, znajduje się kominek (od strony salonu) i usytuowana do niego plecami łazienka. Można je jednak obejść dookoła, przechodząc przez salon, kuchnię, przedpokój, korytarz i przedsionek wydzielony z ganku, gdyż między tymi pomieszczeniami nie ma drzwi. Jest to wielka atrakcja przede wszystkim dla dzieci właścicieli, które mogą biegać po domu, nie napotykając po drodze żadnych przeszkód

Autor: PROJARCH

Dzięki przebudowie stary dom w Gliwicach zyskał drugą młodość. Od ulicy bryłą przypomina budynki w sąsiedztwie, odmieniły go natomiast duże przeszklenia oraz nowoczesne materiały zastosowane na elewacji (fot. PROJARCH)

Przeczytaj dodatkowo:
TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...