Rozbudowa domu z lat 50. w Gliwicach. „Staruszek" wygląda teraz jak nowy!

2023-09-17 9:53

Dom z lat 50. przeobraził się w nowoczesny, zarówno jeśli chodzi o bryłę, jak i wnętrza. Właściciele wybrali do remontu dom w cichej i kameralnej okolicy miasta, dlatego teraz mogą się cieszyć spokojem, a w ogrodzie mają piękne wiekowe drzewa. Wchodząc do domu, trudno zauważyć granicę między starą a nową jego częścią.

Spis treści

  1. Projekt rozbudowy domu w Gliwicach
  2. Przebudowa domu z lat 50. - galeria zdjęć
  3. Taras z widokiem na ogród
  4. Jak zmieniło się poddasze?
  5. Jak zmieniły się wnętrza w nowym starym domu - zdjęcia
  6. Drugie życie starego domu

Projekt rozbudowy domu w Gliwicach

Stary, prawie siedemdziesięcioletni dom, stał przy jednej ze spokojnych uliczek Gliwic. To właśnie lokalizacja zachęciła panią Magdę i pana Marcina do jego kupna. Jak podkreśla właściciel: – Stąd mam kilka minut do centrum, nie muszę dojeżdżać kilometrami. W starych dzielnicach sklepy, przedszkola, ośrodki zdrowia są tuż za rogiem. Jednocześnie, dzięki starym drzewom w ogrodzie, jest tu trochę jak na wsi. To doskonałe miejsce do mieszkania.

Przed inwestycją nowi właściciele odwiedzili podobny dom w okolicy, który wcześniej przeszedł metamorfozę. Stąd wiedzieli, że okoliczne, także przedwojenne budynki, są zazwyczaj w dość dobrym stanie i można z nich stworzyć nowoczesny dom dla współczesnej rodziny.

Zachęceni, zaczęli przygotowania do przebudowy swojego „staruszka”. Jednak prace zlecone architektowi nie posuwały się do przodu. Jego propozycje nie przekonywały gospodarzy, a porównania z wcześniej oglądanym domem zawsze wypadały blado.

- W końcu zrezygnowani zaczęliśmy przeglądać archiwalne numery „Muratora” w poszukiwaniu inspiracji – wspomina pani Magda. – I z zaskoczeniem odnaleźliśmy w jednym z nich prezentację domu, który był dla nas inspiracją.

Dzięki temu poznali nazwisko architekta, który go przebudowywał. W końcu odetchnęli, bo uznali, że trafili w dobre ręce. Obie strony szybko się porozumiały i wkrótce powstał nowy projekt.

Przebudowa domu z lat 50. - galeria zdjęć

Taras z widokiem na ogród

Wspólnie zdecydowano o zachowaniu dotychczasowej bryły budynku. Na parterze otwarto przestrzeń dzienną, likwidując ściany działowe i chowając część rzeczy w pomieszczeniach gospodarczych – spiżarni i garderobie.

Przebudowa domu objęła też wejście do domu. Zlikwidowano wyjście do ogrodu. W dużym przeszklonym wiatrołapie wydzielono dwa pomieszczenia (wiatrołap i przedsionek) oddzielone od siebie ścianami z luksferów. W obu zastosowano funkcjonalne szafy wnękowe i szafeczki.

Jednak największą zmianą była rozbudowa domu w kierunku ogrodu. Powstało całkiem nowe skrzydło mieszczące na parterze salon. Jego przedłużenie stanowił obszerny taras okalający budynek od strony ogrodu. Górna kondygnacja nadwieszona nad tarasem stworzyła przytulny podcień. Teraz z tarasu można zejść schodami prosto do ogrodu.

Mimo dużej kubatury nowe skrzydło nie dominuje nad starą częścią domu. Ukryte z tyłu od ulicy jest niemal niewidoczne, widać jedynie pierwotną bryłę budynku. Zupełnie za to zmieniło wygląd domu od ogrodu. Dwuspadowy dach i elewacja pokryta okładziną sosnową w kolorze drewna czereśniowego na poddaszu oraz przeszklona ściana salonu na parterze nadają budynkowi nowoczesny wygląd. Z tarasu rozciąga się widok na ogród, a przez przeszklenie można zajrzeć do wnętrza domu. Daje to poczucie łączności domu i jego otoczenia.

Jak zmieniło się poddasze?

Dużo zmian wprowadzono na poddaszu. Między dwiema sypialniami została lekko przesunięta ściana ściana działowa, aby powierzchnia pokoi była zbliżona. Poza tym zamontowano w nich podwójne okna dachowe, dzięki czemu oba pomieszczenia są dużo jaśniejsze niż przed remontem. Schody na poddasze poddano renowacji.

Trzecią sypialnię (o wielkości 10 m) przerobiono na wygodną łazienkę o powierzchni ponad 8 m2. Dzięki temu znalazło się w niej nawet miejsce na kabinę prysznicową w osobnej wnęce. Po tej zmianie niewielka łazienka tuż przy schodach nie była już potrzebna, a w jej miejscu powstał obszerny hol.

W nowej części domu zaprojektowano dużą, ponad trzydziestometrową sypialnię małżeńską i wydzielono w niej obszerną garderobę. Choć w sypialni są skosy, wysokie ścianki kolankowe sprawiają, że na całej powierzchni podłogi wysokość pomieszczenia przekracza 1,9 m. Sypialnia znajduje się w części domu skierowanej na północ, ale dzięki oknom w trzech ścianach i trzem oknom połaciowym światło dociera do wnętrza bez przeszkód.

Jak zmieniły się wnętrza w nowym starym domu - zdjęcia

Zdaniem architekta Damiana Kałdonka

Wysokość pomieszczeń na parterze w starej bryle budynku wynosiła przed przebudową 2,54 m, po położeniu posadzki zmniejszyła się jeszcze o 6 cm i obecnie wynosi 2,48 m. Jest to niewiele jak na dzisiejsze standardy, dlatego musieliśmy się uciec do rozwiązań, które pozwoliłyby odebrać pomieszczenie jako wyższe, niż jest w rzeczywistości. Wszystkie sufity na parterze zostały pomalowane na kolor biały, który nie przytłacza i sprawia, że pomieszczenia wydają się wyższe. W starej bryle wysokość poddasza przed przebudową również była niewielka – 2,48 m, po remoncie poddasze podniesiono do wysokości 2,54 m. W nowej części poddasza wysokość jest już dostosowana do współczesnych norm.

Drugie życie starego domu

Wchodząc do domu, trudno zauważyć granicę między starą a nową częścią. Znajdujący się w dobudowanym skrzydle salon jest otwarty na kuchnię – ulokowaną w starej części budynku – i dalej na jadalnię. Parter jest otwarty i przestronny – stojąc w salonie, można wyjrzeć przez okna znajdujące się od frontu. Dzięki temu słońce wpada do wnętrza z kilku stron, dając poczucie głębi i przestrzeni.

Na granicy starej i nowej części, w samym centrum domu, znajduje się kominek (od strony salonu) i usytuowana do niego plecami łazienka. Można je jednak obejść dookoła, przechodząc przez salon, kuchnię, przedpokój, korytarz i przedsionek wydzielony z ganku, gdyż między tymi pomieszczeniami nie ma drzwi. Jest to wielka atrakcja przede wszystkim dla dzieci właścicieli, które mogą biegać po domu, nie napotykając po drodze żadnych przeszkód.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.