| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom z dachem płaskim. Jak mieszka się w domu o prostej bryle?

Dom z dachem płaskim. Jak mieszka się w domu o prostej bryle?

Dom jest prosty i nowoczesny – ma kubiczne kształty i płaski dach bez rynien. Jest oszczędny w formie i pozbawiony ozdobnych detali. Czy zapewnia komfort i wygodę mieszkania? Jak udało się wkomponować go w pejzaż zdominowany przez budynki z dachami skośnymi?

Nowoczesna bryła w swojskim otoczeniu

Gliwice, osiedle domów w stylu poniemieckim – krajobraz usłany dwuspadowymi dachami. Dom o płaskim dachu i oszczędnej w formie bryle nie chce się podporządkować tej konsekwencji. Skąd ta oryginalność? Marzenie o domu prostym i nowoczesnym okazało się silniejsze od możliwości przystosowania się do tego, co zastane.

Płaski dach - prosty i wygodny

W wyniku długich rozmów z architektami właściciele zdecydowali się na płaski dach. Taki dobrze pasował do koncepcji domu, na jakim im zależało – w którym rozwiązania architektoniczne wprost wypływają z funkcji, pozbawionym ozdobników. Potrzebowali dwóch pełnych kondygnacji. Dzięki nim mógł powstać bardzo wysoki salon o prostej formie. Ważne były też względy czysto praktyczne – z płaskiego dachu znacznie łatwiej i bezpieczniej jest dostać się do komina czy anteny satelitarnej. Właściciele mieli początkowo obawy dotyczące odśnieżania, ale ich wątpliwości zostały rozwiane dzięki zastosowaniu konstrukcji wytrzymałej na obciążenie śniegiem i specjalnego systemu odprowadzania wody z dachu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Prosta, kubiczna bryła

Niewidoczny dach sprawia, że na pierwszy plan wysuwa się kubiczna bryła składająca się z dwóch prostopadłościennych elementów. Taki zamysł architektoniczny jest konsekwencją rozdzielenia stref domu ze względu na pełnione przez nie funkcje. Prostopadłościan znajdujący się na pierwszym planie jest wyższy i szerszy. W tej części architekci zaprojektowali duży garaż, gabinet pani domu i łazienkę dla gości na parterze oraz sypialnie na piętrze. W drugim prostopadłościanie mieści się strefa dzienna – najbardziej reprezentacyjna. Ta część domu jest niższa, węższa i nieco bardziej cofnięta w głąb działki. Jej wysokość wynika z przeznaczenia. Zaprojektowano w niej dwukondygnacyjny salon.

Duże przeszklenia i drewniana elewacja

Reprezentacyjną część domu otwierają na działkę duże i mniejsze przeszklenia wychodzące na trzy strony świata – zachodnią, północną i wschodnią. Na antresoli, nad kuchnią – chcąc zaoszczędzić miejsce na parterze – wygospodarowano powierzchnię na pomieszczenia gospodarcze. Przytulone do siebie proste bryły różnią się nie tylko wielkością, ale też sposobem wykończenia elewacji. Większy pokrywa jasnoszary tynk. Mniejszy, reprezentacyjny, ma bardziej zróżnicowaną elewację – jej dolną część wykończono grafitowym tynkiem, a górną – bejcowany świerkiem. Obie – tak różne – części bryły zostały scalone przez ramy wykonane z blachy, które akcentują główne wejście do domu, boczne wejście do gabinetu, bramę garażową oraz wyjście na taras. Całość mogłaby się wydawać monumentalna, gdyby nie wstawki z tynku na elewacji podkreślające poziome linie okien i niewielki cokół.

Trzy strefy - trzy przeznaczenia

Przestronne wnętrza łączą w sobie trzy różne strefy - mieszkalną (dzienną i nocną), gospodarczą i tę przeznaczoną do pracy.

  • Mieszkalna - to przede wszystkim obszerny, dwukondygnacyjny salon z częścią gościnną i jadalnianą połączoną z kuchnią. W salonie są wielkie trzyskrzydłowe przeszklenia wprowadzające przyrodę do wnętrza. W trakcie budowy właściciele wpadli jeszcze na pomysł, aby doświetlić go dodatkowym oknem na poziomie piętra. Dzięki temu wnętrze rozświetlają pod koniec dnia promienie zachodzącego słońca. Salon jest z dwóch stron otoczony tarasem – mniejszym, niezadaszonym od północy i większym, zadaszonym od wschodu. Strefa nocna na antresoli obejmuje sypialnie dzieci, ogólną łazienkę, a nieco na uboczu, od wschodu – master bedroom gospodarzy składające się z sypialni, łazienki i garderoby.
  • Gospodarcza - ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i duże koszty właściciele nie zdecydowali się na wybudowanie piwnicy. Rozbudowali za to część gospodarczą, dzieląc ją między dwie kondygnacje. Na parterze część gospodarcza obejmuje duży garaż z wydzielonym warsztatem i pomieszczenie na sprzęt ogrodowy, do którego można wejść z podwórka. Poza tym z części kuchni wydzielono niewielką spiżarnię. Na piętrze znajdują się pralnia i kotłownia oraz osobne pomieszczenie przeznaczone na przechowalnię.
  • Miejsce do pracy - pani domu wymarzyła sobie, aby prowadzić w domu gabinet kosmetyczny. Do tego celu potrzebne było kilkunastometrowe pomieszczenie z łazienką. Architekci zaprojektowali je od strony południowej. Można do niego wejść z głównego korytarza obok salonu Dla klientów jest przeznaczone osobne wejście z boku domu. Dzięki temu właścicielka nie musi wychodzić na zewnątrz po skończonej pracy, a klienci nie wchodzą do częście mieszkalnej.

Inteligentne zarządzanie

W całym domu zainstalowano ogrzewanie podłogowe z inteligentnym systemem sterowania. Jest ono szczególnie istotne w dwukondygnacyjnym salonie, w którym zapewniło równomierny rozkład temperatury niezależny od wysokości. Każdy inny rodzaj ogrzewania sprawiłby, że przy posadzce parteru byłoby zimno, a na antresoli zbyt ciepło. W domu jest też elektronicznie sterowany rekuperator, który ogranicza straty ciepła spowodowane wentylacją, a także odkurzacz centralny w garażu, zmiękczacz wody zamontowany na przyłączu oraz system monitoringu przód-tył i bramofon. Czujniki ruchu uruchamiają oświetlenie różnych części domu, na przykład schodów czy antresoli. Z kolei w ogrodzie właściciel zainstalował system zraszania wodą, który mierzy nasłonecznienie, temperaturę i opady deszczu i dostosowuje do nich poziom zraszania trawnika.

M04b "Wspaniały" - dom godny swojej nazwy. Poznaj opinię tych, którzy go zbudowali

By zasłużyć na nazwę „Wspaniały”, trzeba mieć odpowiednie zalety. Czy ten projekt na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego...

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora....

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...