| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Budowa nie musi się kojarzyć z oszczędzaniem. Wszystko zależy od projektu domu

Budowa nie musi się kojarzyć z oszczędzaniem. Wszystko zależy od projektu domu

Projekt domu Murator D33 Nieduży jest doskonały dla rodzin, które stawiają na prostotę, oszczędność i łatwość w budowie. Ten dom  można postawić w bardzo krótkim czasie i nie wydać na niego fortuny. Budowanie domu nie musi kojarzyć się wyłącznie z ciagłym oszczędzaniem, wyrzeczeniami i długim wyczekiwaniem na ukończenie budowy. Zobacz, jak postawić tani i solidny dom!

Maciej i Krystyna marzyli o własnym domu. Jednak budowanie kojarzyło im się z długim oszczędzaniem i wyrzeczeniami, powolnym dochodzeniem do kolejnych etapów. Chcieli zbudować mały, prosty i dający się postawić w jak najkrótszym czasie dom. Od początku zakładali, że praca zawodowa, a nie budowanie będzie głównym zajęciem rodziny. Najlepszym rozwiązaniem dla nich byłoby więc zlecenie budowy domu pod klucz.

Krystyna i Maciej wybrali parcelę o powierzchni 620 m2. W sąsiedztwie znajdowały się wszystkie media. Działka znajdowała się w dogodnym miejscu - niedaleko były szkoła podstawowa, stacja kolejowa i centrum miasteczka.

Sąsiedztwo mediów okazało się dość iluzoryczne. Skrzynka elektryczna była na miejscu. Gazociąg biegł w głównej ulicy, ale gazowni nie opłacało się rozbudowywać sieci. Inwestorzy musieli zainwestować w zbiornik na gaz płynny.

Podłączenie do wodociągu odległego od domu o 46 m było możliwe tylko dzięki temu, że działka graniczyła z główną ulicą. Wodociągi żądały przyłączenia się bezpośrednio do magistrali. Krystyna i Maciej sądzili, że najpierw zostanie zbudowana nitka wodociągu w bocznej ulicy, przy której buduje się kilka domów. Niestety, uliczka była własnością prywatną umożliwiającą dojazd do wydzielonych w głębi działek, a przepisy mówią, że przyłącze wodne nie może biec przez własność prywatną.

Problemy z przyłączami i czas poświęcony temu etapowi rodziły obawę, czy uda się szybko zbudować dom. Maciej liczył, że wystarczy pięć miesięcy. Ekipy były umówione, harmonogram prac ustalony – na szczegółowe przygotowanie budowy inwestorzy poświęcili rok. Niewiadomą pozostawało, czy uda się zbudować tani dom. Wiedzieli, że powiedzie się im, jeśli wybiorą projekt małego i prostego domku.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Murator projekt D33 Nieduży - widok od frontu

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Murator projekt D33 Nieduży - widok od strony ogrodu

Uproszczenie prostego domu Murator D33 - Nieduży

Wydawało się, że najtańszy będzie dom parterowy. Kiedy kupili działkę, ten plan musiał ulec zmianie. Działka była zbyt mała. Parterowy dom zająłby zbyt wiele miejsca. Szukali więc małego domu z poddaszem użytkowym.

Wybór padł na Murator D33 – Nieduży, projekt architekta Pawła Włada Kowalskiego z Kolekcji Muratora polecany jako „dom prosty w budowie”. Ściany z pustaków ceramicznych ocieplonych styropianem, dach kryty dachówką ceramiczną. Maciej postanowił budować systemem kontraktowym – do każdego etapu inny wykonawca i osobna umowa. Projekt został poddany adaptacji. Krystyna i Maciej starali się minimalizować koszty – stąd wiele uproszczeń projektu. Część zmian wynikła z upodobań przyszłych mieszkańców.

„Nieduży” dom o prostej bryle został jeszcze uproszczony. Oto lista zmian:

 • Zlikwidowano podcień tarasowy od strony ogrodu. W ten sposób pokój dzienny powiększył się o 130 cm. Nie trzeba będzie wykonywać nadproża, budować słupa. Inwestorzy uniknęli problemów z ociepleniem wnęki podcienia. Łatwo było się zdecydować na tę zmianę, bo taras znajduje się od strony północnej, a więc zacienionej.
 • Ujednolicono okna od frontu, rezygnując z okien różnej wielkości na rzecz symetrycznych. Maciej i Krystyna kierowali się nie tylko oszczędnością, ale i gustem – tańsze okna, mniej obróbek i ładniej.
 • Zlikwidowano ścianę dzielącą hol i pokój dzienny.
 • Przeniesiono okno w sypialni ze ściany północnej (ogrodowej) na stronę wschodnią, bardziej nasłonecznioną.
 • Zmieniono wysokość i kąt nachylenia dachu. Cieśle postawili na próbę dwie listwy, zmierzyli wysokość poddasza – w najwyższym punkcie było 3,5 m. Maciej zamówił krokwie o metr dłuższe niż w projekcie. Z takim dachem dom zyskał strzelistość, a wnętrza przestronność.
 • Wykonano zadaszenie nad wejściem.
 • Przesunięto o 60 cm okno w jadalni, by między kuchnią a jadalnią zmieścił się regał.
 • Przesunięto kominek do wnętrza domu, by usytuować go centralnie. Między kominem a ścianą zewnętrzną ma się zmieścić kącik wypoczynkowy.

Budowa domu: szybka i starannie zaplanowana

W listopadzie 2001 roku zdążyli zrobić fundamenty. W marcu 2002 roku rozpoczęli drugi i ostatni etap. Ekipy – zwykle z polecenia, sprawdzone na poprzednich budowach – zmieniały się, kierownik budowy pełnił nieformalną funkcję inspektora nadzoru. Każdego dnia na budowie zjawiał się Maciej. Nocą placu pilnował wynajęty stróż.

Budowa była zaopatrywana w najbliższej hurtowni materiałów budowlanych znajdującej się na końcu osiedla – tak blisko, że można było przywozić materiał wózkiem widłowym. Jeśli część dostawy nie została wykorzystana, bez problemu można było dokonać zwrotu i odzyskać pieniądze. Bardzo wygodna okazała się też forma płatności – po etapie, a więc dopiero wtedy, gdy bank przekazał kolejną transzę. Te wszystkie elementy procesu budowy służyły zasadniczemu celowi – tak organizować pracę, by ekipy nie kolidowały ze sobą, a przerwy były tylko przerwami technologicznymi. Plan powiódł się, choć nie obyło się bez zgrzytów i zaskoczeń. Niektóre ekipy nie dotrzymywały terminu – miały wiele zleceń i lawirowały między budowami.

Czas poświęcony budowie domu Maciej określa dziś jako „znaczny”. Gdyby nie telefon komórkowy, łatwość kontaktu z firmą i szybki dojazd, byłyby problemy z pogodzeniem pracy i budowania. Maciej i Krystyna kupili okna ze szprosami, z zewnętrzną okleiną w kolorze złotego dębu oraz roletami zewnętrznymi w tym samym kolorze. Wiele razy starali się pogodzić jakość z ceną i marzeniami. Prace budowlane drugiego etapu trwały cztery miesiące. Zamieszkali 29 czerwca 2002 roku – plan został zrealizowany.

Co zmieniliby w swoim domu, gdyby budowali jeszcze raz

 • Krawędź rynny powinna zostać zamontowana około 3 cm poniżej płaszczyzny dachu. Dzięki temu rynna jest chroniona przed uszkodzeniem przez śnieg osuwający się z dachu.
 • Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie ogrzewania podłogowego w łazience.
 • Dom powinien być zbudowany na terenie uzbrojonym w sieć gazu ziemnego.

Z czego są zadowoleni

 • Korytarze i hole zajmują jak najmniej powierzchni.
 • Światło w holu jest włączane za pomocą czujnika ruchu. 
 • Podwójny grzejnik w łazience – oprócz właściwego grzejnika drabinka elektryczna do suszenia ręczników. Latem dzięki grzałce ręczniki szybko wysychają.
 • Ogrzewanie podłogowe w kuchni. Maciej i Krystyna mają małe dzieci i nie przejmują się tym, że ich pociechy siadają na płytkach – podłoga jest po prostu ciepła.
 • Zastosowanie termostatu radiowego, który można umieścić w dowolnym pomieszczeniu bez konieczności prowadzenia okablowania.
 • Zwiększenie mocy dwóch grzejników w salonie i likwidacja grzejnika w kuchni, dzięki czemu pomieszczenie to stało się bardziej ustawne.

Przeczytaj dodatkowo:
Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.