| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom otwarty na otoczenie. Z dużymi przeszkleniami i tarasami

Dom otwarty na otoczenie. Z dużymi przeszkleniami i tarasami

Ten dom na skarpie został stworzony dla widoków, które rozciągają się z jego wnętrza. Dzięki dużym przeszkleniom i tarasom niemal z każdego miejsca można podziwiać otaczającą go wspaniałą panoramę.

Dom zawieszony nad skarpą

Dom ten miał służyć latem i w weekendy. Być schronieniem zapewniającym wypoczynek gospodarzom i licznym gościom. Program wymarzonego domu nie był łatwy do ujęcia w projekt. Miał on stworzyć miejsce otwarte, tętniące życiem towarzyskim, a zarazem być azylem dla najbliższej rodziny. Architektura miała być oryginalna, nowoczesna, a jednocześnie wpisująca się w krajobraz i tradycyjną górską zabudowę. Uzyskanie płaskiego terenu przed wejściem do domu i pod częścią budynku wymagało nawiezienia wielu wywrotek gruzu oraz ziemi. Powstałe w ten sposób tarasy trzeba było uformować i wzmocnić, żeby grunt się nie osypywał. Pozwoliło to też uniknąć wrażenia, że dom wisi nad przepaścią. Wygląda teraz, jakby był mocno osadzony i wyrósł naturalnie wśród skał i pagórków. Właściciele zaczęli wokół niego formować ogrody na zboczu, które będą w przyszłości rozległymi wrzosowiskami, co jeszcze bardziej wpisze dom w otoczenie.

Zalety wyjątkowego położenia

Chodziło o to, żeby jak najlepiej wykorzystać główną zaletę działki, czyli jej położenie na zboczu z widokiem na góry. Dlatego bryła została otwarta na panoramę, a tarasy przypominają półki skalne czy platformy widokowe. Przeszklone ściany i szklane balustrady pozwalają delektować się niczym niezakłóconym widokiem. Ważną sprawą było stworzenie dużych przestrzeni wspólnych, gdzie gospodarze mogliby podejmować gości. A wszystko to z zachowaniem intymnej strefy dla gospodarzy i ich dzieci. By spełnić te wymagania, architekt zastosował konstrukcję nietypową jak na dom jednorodzinny.

Konstrukcja z żelbetowej ramy

Szkielet budynku stanowi żelbetowa rama schodząca słupami do fundamentów. Opierają się na niej drewniane elementy więźby. Dzięki temu możliwe było stworzenie dużychprzeszkleń i uniknięcie podpór we wnętrzu. Rama została wypełniona pustakami ceramicznymi tworzącymi ściany zewnętrzne. Przeszklenia umieszczono w aluminiowych ramach.

Stylowe wykończenie

Dom ma prostą bryłę, ale został wykończony solidnymi materiałami. Na elewacji dominują cedrowe deski i sztuczny kamień. Dach jest pokryty płytkami przypominającymi grafitowy łupek stosowany na okolicznych domach. Gdzieniegdzie znajdujemy wykończenia z blachy w tym samym ciemnym kolorze. Charakterystyczne trójkątne przeszklenie szczytowej ściany południowej zostało przesłonięte okapem długości 2 m. Latem zapobiega on nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Zimą, kiedy słońce wędruje niżej, nie przeszkadza w doświetleniu i dogrzaniu przez słońce pomieszczenia na poddaszu.

Parter dla wszystkich

Od strony wjazdu i wejścia dom wydaje się znacznie mniejszy, bo nie widać rozbudowanej elewacji od strony ogrodu. Teren jest tu płaski, zapewnia wiele miejsc do parkowania i swobodnego poruszania się pieszych. Chodzi o wygodę właścicieli i ich gości. Wejście znajduje się na poziomie drogi, ale znaczna część tej kondygnacji jest zawieszona nad stromo opadającym zboczem. Znajduje się tu garaż połączony z garderobą i kuchnią. Kuchnia składa się z części otwartej, wchodzącej w skład salonu, i zamkniętej (oddzielonej ścianą), gdzie trzyma się zapasy i sprzęt kuchenny. Obie te strefy łączy posadzka z charakterystycznego gresu wyglądającego jak spatynowane płyty stalowe przytwierdzone do podłoża śrubami. W salonie o wysokości 7 m zostały ustawione specjalnie zaprojektowane meble, w tym wyspa nazywana przez projektanta stołem kuchennego didżeja. Zapewnia gotującemu kontakt z gośćmi i jest wyjątkowo atrakcyjnym elementem salonu podświetlanym nocą LED-owymi diodami umieszczonymi w środku mebla.

Salon z wyjsciem na taras

Salon z kominkiem został przedłużony o duży, ale zaciszny taras. Na tarasie są wygodne meble i kameralne oświetlenie. Ściany osłaniające to miejsce wypoczynku są wykończone kamieniem i drewnem. Rozciąga się stąd oszałamiający widok na góry i dolinę Wisły leżącą u stóp wzniesienia. Właściciele mówią, że nie czują potrzeby wychodzenia z domu, bo zapewnia on mnóstwo swobody i przestrzeni. Nawet w czasie niepogodymożna napawać się widokami z wnętrza salonu. Stół jadalniany stoi tuż przy przeszkleniu, przez które można podziwiać widoki podobne do tych z tarasu.

Piwnica z widokami

Parter stanowi główną część wspólną domu. Tu także znajdują się pokoje dla gości. Natomiast poniżej, na poziomie -1, zostały zaprojektowane pomieszczenia służące rekreacji. Dzięki położeniu domu na zboczu nie jest to jednak ciemna piwnica, tylko pełnowartościowa kondygnacja z dostępem do okien otwierających się na górską okolicę i zewnętrznych tarasów. Znajdują się tu sala fitness, sauna, pokój zabaw dla dzieci, salka do squasha oraz przebieralnie i łazienki. Można tu spędzić cały dzień, oddając się wypoczynkowi i rekreacji.

Prywatne poddasze

To strefa gospodarzy – prywatna, choć otwarta antresolą na salon. Powstała tu małżeńska sypialnia z łazienką, garderobą i loggią. Są też pomieszczenia gospodarcze i sypialnie dzieci. Dwa niewielkie pokoiki z dostępem do antresoli w razie potrzeby mogą pełnić funkcję dodatkowych sypialni dla gości. Zazwyczaj jednak piętro jest przeznaczone wyłącznie dla gospodarzy.

Dom z dachem płaskim. Jak mieszka się w domu o prostej bryle?

Dom jest prosty i nowoczesny – ma kubiczne kształty i płaski dach bez rynien. Jest oszczędny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.