| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom otwarty na otoczenie. Z dużymi przeszkleniami i tarasami

Dom otwarty na otoczenie. Z dużymi przeszkleniami i tarasami

Ten dom na skarpie został stworzony dla widoków, które rozciągają się z jego wnętrza. Dzięki dużym przeszkleniom i tarasom niemal z każdego miejsca można podziwiać otaczającą go wspaniałą panoramę.

Dom zawieszony nad skarpą

Dom ten miał służyć latem i w weekendy. Być schronieniem zapewniającym wypoczynek gospodarzom i licznym gościom. Program wymarzonego domu nie był łatwy do ujęcia w projekt. Miał on stworzyć miejsce otwarte, tętniące życiem towarzyskim, a zarazem być azylem dla najbliższej rodziny. Architektura miała być oryginalna, nowoczesna, a jednocześnie wpisująca się w krajobraz i tradycyjną górską zabudowę. Uzyskanie płaskiego terenu przed wejściem do domu i pod częścią budynku wymagało nawiezienia wielu wywrotek gruzu oraz ziemi. Powstałe w ten sposób tarasy trzeba było uformować i wzmocnić, żeby grunt się nie osypywał. Pozwoliło to też uniknąć wrażenia, że dom wisi nad przepaścią. Wygląda teraz, jakby był mocno osadzony i wyrósł naturalnie wśród skał i pagórków. Właściciele zaczęli wokół niego formować ogrody na zboczu, które będą w przyszłości rozległymi wrzosowiskami, co jeszcze bardziej wpisze dom w otoczenie.

Zalety wyjątkowego położenia

Chodziło o to, żeby jak najlepiej wykorzystać główną zaletę działki, czyli jej położenie na zboczu z widokiem na góry. Dlatego bryła została otwarta na panoramę, a tarasy przypominają półki skalne czy platformy widokowe. Przeszklone ściany i szklane balustrady pozwalają delektować się niczym niezakłóconym widokiem. Ważną sprawą było stworzenie dużych przestrzeni wspólnych, gdzie gospodarze mogliby podejmować gości. A wszystko to z zachowaniem intymnej strefy dla gospodarzy i ich dzieci. By spełnić te wymagania, architekt zastosował konstrukcję nietypową jak na dom jednorodzinny.

Konstrukcja z żelbetowej ramy

Szkielet budynku stanowi żelbetowa rama schodząca słupami do fundamentów. Opierają się na niej drewniane elementy więźby. Dzięki temu możliwe było stworzenie dużychprzeszkleń i uniknięcie podpór we wnętrzu. Rama została wypełniona pustakami ceramicznymi tworzącymi ściany zewnętrzne. Przeszklenia umieszczono w aluminiowych ramach.

Stylowe wykończenie

Dom ma prostą bryłę, ale został wykończony solidnymi materiałami. Na elewacji dominują cedrowe deski i sztuczny kamień. Dach jest pokryty płytkami przypominającymi grafitowy łupek stosowany na okolicznych domach. Gdzieniegdzie znajdujemy wykończenia z blachy w tym samym ciemnym kolorze. Charakterystyczne trójkątne przeszklenie szczytowej ściany południowej zostało przesłonięte okapem długości 2 m. Latem zapobiega on nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Zimą, kiedy słońce wędruje niżej, nie przeszkadza w doświetleniu i dogrzaniu przez słońce pomieszczenia na poddaszu.

Parter dla wszystkich

Od strony wjazdu i wejścia dom wydaje się znacznie mniejszy, bo nie widać rozbudowanej elewacji od strony ogrodu. Teren jest tu płaski, zapewnia wiele miejsc do parkowania i swobodnego poruszania się pieszych. Chodzi o wygodę właścicieli i ich gości. Wejście znajduje się na poziomie drogi, ale znaczna część tej kondygnacji jest zawieszona nad stromo opadającym zboczem. Znajduje się tu garaż połączony z garderobą i kuchnią. Kuchnia składa się z części otwartej, wchodzącej w skład salonu, i zamkniętej (oddzielonej ścianą), gdzie trzyma się zapasy i sprzęt kuchenny. Obie te strefy łączy posadzka z charakterystycznego gresu wyglądającego jak spatynowane płyty stalowe przytwierdzone do podłoża śrubami. W salonie o wysokości 7 m zostały ustawione specjalnie zaprojektowane meble, w tym wyspa nazywana przez projektanta stołem kuchennego didżeja. Zapewnia gotującemu kontakt z gośćmi i jest wyjątkowo atrakcyjnym elementem salonu podświetlanym nocą LED-owymi diodami umieszczonymi w środku mebla.

Salon z wyjsciem na taras

Salon z kominkiem został przedłużony o duży, ale zaciszny taras. Na tarasie są wygodne meble i kameralne oświetlenie. Ściany osłaniające to miejsce wypoczynku są wykończone kamieniem i drewnem. Rozciąga się stąd oszałamiający widok na góry i dolinę Wisły leżącą u stóp wzniesienia. Właściciele mówią, że nie czują potrzeby wychodzenia z domu, bo zapewnia on mnóstwo swobody i przestrzeni. Nawet w czasie niepogodymożna napawać się widokami z wnętrza salonu. Stół jadalniany stoi tuż przy przeszkleniu, przez które można podziwiać widoki podobne do tych z tarasu.

Piwnica z widokami

Parter stanowi główną część wspólną domu. Tu także znajdują się pokoje dla gości. Natomiast poniżej, na poziomie -1, zostały zaprojektowane pomieszczenia służące rekreacji. Dzięki położeniu domu na zboczu nie jest to jednak ciemna piwnica, tylko pełnowartościowa kondygnacja z dostępem do okien otwierających się na górską okolicę i zewnętrznych tarasów. Znajdują się tu sala fitness, sauna, pokój zabaw dla dzieci, salka do squasha oraz przebieralnie i łazienki. Można tu spędzić cały dzień, oddając się wypoczynkowi i rekreacji.

Prywatne poddasze

To strefa gospodarzy – prywatna, choć otwarta antresolą na salon. Powstała tu małżeńska sypialnia z łazienką, garderobą i loggią. Są też pomieszczenia gospodarcze i sypialnie dzieci. Dwa niewielkie pokoiki z dostępem do antresoli w razie potrzeby mogą pełnić funkcję dodatkowych sypialni dla gości. Zazwyczaj jednak piętro jest przeznaczone wyłącznie dla gospodarzy.

Dom z dachem płaskim. Jak mieszka się w domu o prostej bryle?

Dom jest prosty i nowoczesny – ma kubiczne kształty i płaski dach bez rynien. Jest oszczędny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.