Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Zbudował nowoczesny dom z bali. Niezwykła historia budowy!

Zbudował nowoczesny dom z bali. Niezwykła historia budowy!

Idea tego domu wykuwała się w tyglu sprzeczności. Ślązak, a sercem góral, postanowił z niczego nie rezygnować – ani z dorobku przodków, ani z tego, co oferuje współczesna technika. Wyszedł dom na pograniczu wielu kultur i stylów. Oto niezywkła historia budowy.

Marzenia o domu

Całe życie Jacka ukształtowało się „pomiędzy”. Przodkowie to górale od pokoleń, znani na Podhalu, a on wychował się w Rybniku na Śląsku. Jest przywiązany do Krakowa, skąd pochodzi jego rodzina ze strony ojca i gdzie spędził młodość, ale serce ciągnie go w góry. Wybrał środek, bycie pomiędzy. Dom zbudował dokładnie na granicy dwóch krain geograficznych: Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Pogórza Karpackiego. Okna wychodzą na wielki Kraków, widok zapiera dech w piersiach – ponad dachami miasta wieże Wawelu i kościoła Mariackiego. Za to ze wzgórza powyżej działki można zobaczyć Tatry, przy ładnej pogodzie nawet Giewont. Jacek jest specjalistą od nowoczesnych technik grzewczych, zna się na różnych materiałach budowlanych, ale chciał mieć dom zbudowany po góralsku. Postawił go z drewna, a wnętrze nasycił techniką, której sercem jest pompa ciepła i rekuperator.

Poprzeczkę postawił sobie wysoko: – Chciałem mieć nowoczesny dom z drewna. Dom, w którym drewno pokaże swe najlepsze cechy – urodę, trwałość, wysoką izolacyjność, a nie ujawni wad – nie będzie pękać ani się wypaczać.

Jacek szukał precyzji w materiale, w projekcie i wyrazie elementów domu. To nie miała być chata. – To oczywiste, że drewno jest najlepszym, choć nie najtańszym materiałem budowlanym – mówi z takim przekonaniem, jakby chodziło o budowę skrzypiec, które tylko w rękach Stradivariego uzyskają idealny kształt. Zdecydował się na ściany z wielkich bali o grubości 30 cm (współczynnik przenikania ciepła takiej ściany wynosi poniżej 0,4 W/(m2·K)). Są dopasowane do siebie tak ściśle, że ścian zewnętrznych nie trzeba ocieplać, nie ma też potrzeby uszczelnienia ich łączeń warkoczem z wiórów.

Opowieść druga - o technice

Dom jest podpiwniczony, a jedno z obszernych pomieszczeń piwnicy przeznaczono na „maszynownię” – serce instalacji grzewczej i wentylacyjnej, które z racji zainteresowań zawodowych są oczkiem w głowie Jacka. Mówi się, że szewc bez butów chodzi – na pewno nie w jego przypadku. Decyzję podjął szybko: pompa ciepła. – Nie ma innego źródła ciepła równie taniego w eksploatacji, nowoczesnego i wygodnego. Naturalny dom musi być ogrzewany ciepłem z natury – odpowiada.

Kocioł gazowy? – Do najbliższej rury z gazem mamy ponad 200 m, do tego przyłącze trzeba by prowadzić przez działkę sąsiada, który nie chce nawet o tym słyszeć – dodaje. Koszt doprowadzenia gazu do domu Jacka byłby porównywalny z ceną całej instalacji pompy ciepła.

Gaz płynny, olej opałowy? – Ceny tych paliw są bardzo wysokie i cały czas rosną, poza tym trzeba znaleźć miejsce na zbiorniki, wybudować komin, pamiętać o kupowaniu paliwa – za duży kłopot i koszt wcale nie taki mały – tłumaczy.

O węglu w ogóle nie mogło być mowy. – Zanieczyszczenie środowiska, brud w domu, ciągłe dźwiganie wiader z węglem i obsługa kotła – nie wypada palić węglem w XXI wieku.

W piwnicy domu jest pomieszczenie techniczne z urządzeniami zapewniającymi świeże powietrze, czystą wodę i ogrzewanie. Od lewej: rekuperator, stacja uzdatniania wody, pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej, pompa ciepła, zbiornik akumulacyjny.

Wymiennik gruntowy pompy ciepła to rury z solanką ułożone pod powierzchnią ziemi na obszarze 800 m2.

Pompa bardzo ciepła

Zainstalowanie pompy w domu Jacek powierzył firmie z dużym doświadczeniem. Nie szukał tutaj oszczędności. Chciał mieć pewność, że urządzenie będzie działało optymalnie i bezawaryjnie. Pompa czerpie ciepło z gruntu. Na działce Jacka są ku temu bardzo dobre warunki. Jest znakomicie nasłoneczniona, jedynie wysokie drzewa stojące po sąsiedzku rzucają przez część dnia słaby cień. Bez problemu wydzielono obszar o powierzchni 800 m2 na ułożenie instalacji kolektora poziomego, a w przyszłości gładki jak dywan trawnik. Koparką zrobiono wykop, w którym ułożono rurę kolektora.

Ciepło, które pompa „wyciąga” z gruntu, jest dostarczane do wszystkich pomieszczeń w domu przez instalację grzewczą składającą się z ogrzewania podłogowego na parterze i grzejników w pozostałej części domu.

Aby poprawić warunki pracy pompy ciepła, w instalacji znalazł się duży zasobnik wody, tak zwany bufor. Pompa ogrzewa wodę w zbiorniku buforowym i dopiero z niego ciepło jest pobierane do instalacji grzewczej.

Zbiornik mieści 200 l wody. Nawet przy intensywnym ogrzewaniu domu temperatura w zbiorniku spada powoli. W rezultacie cykle pracy sprężarki pompy są dłuższe, ale za to uruchamia się ona rzadziej – pracuje więc ekonomiczniej i wolniej się zużywa. Dzięki zasobnikowi, który działa jak akumulator ciepła, pompę można zaprogramować w ten sposób, by uruchamiała się tylko wtedy, gdy obowiązuje nocna taryfa na energię elektryczną (w godzinach od 13 do 15 i od 23 do 7 rano). W pozostałym czasie dom jest ogrzewany ciepłem zakumulowanym w zbiorniku.

Ogrzewanie domu wspomaga kominek stojący na środku salonu. Ponieważ przestrzeń na parterze jest praktycznie niepodzielona żadnymi ścianami, kominek ogrzewa ją bez potrzeby rozprowadzenia ciepłego powietrza kanałami. Działa zatem jak tradycyjny piec – ciepło promieniuje od pokaźnej szyby i jego ciepłych ścian. Czy to skuteczne ogrzewanie? Jacek twierdzi, że przez kilka pierwszych miesięcy dom był często ogrzewany kominkiem. Palił w nim drewnem, które zostało po budowie. Kiedy kominek działał, pompa ciepła uruchamiała się tylko po to, by podgrzewać wodę użytkową do mycia.
Jak wynika z rachunków za prąd i z danych zapisanych w pamięci regulatora pompy, dziesięć miesięcy jej pracy kosztowało poniżej 1000 zł (3600 kWh w taryfie G12). Nawet gdy na początku 2006 roku mróz dochodził do -30oC, w domu było ponad 20oC.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom pod sosnami. Luksusowy budynek na wyjątkowej...

W miejskim pejzażu dom pod sosnami to rzadkość. Ten luksusowy budynek stanął na wyjątkowej posesji. Inwestor...

Nietypowy dom bliźniak. Dobudowa domu kostki do...

Przedwojenny dom bliźniak i dobudowany do niego minimalistyczny dom kostka tworzą funkcjonalną i interesującą...

Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz...

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie...

Energooszczędny dom ze styropianu. Jak osiągnięto...

Przedstawiamy jeden z pierwszych domów zakwalifikowanych do dopłaty finansowanej przez NFOŚiGW. To...

Z duszą i na czasie: dom nowoczesny w tradycyjnej...

Jak znaleźć optymalny styl domu dla współczesnej rodziny? Czy będzie nim tradycyjna wiejska siedziba,...

Dom autorodzinny – zobacz prezentację...

Dom autorodzinny zaprojektowany przez Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes to nowoczesny dom...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.