| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę Twojedomy.pl, objętą patronatem redakcji miesięcznika „Murator”. Parterowy dom posadowiony na płycie fundamentowej wzniesiono z ceramiki poryzowanej. Ściany ocieplono styropianem. Dach dwuspadowy wykończono dachówkami. Prześledź poszczególne etapy budowy domu modelowego i zobacz, na jakie technologie zdecydował się inwestor.

Autor: Piotr Mastalerz

Dom w Skubiance ma klasyczną, prostopadłościenna bryłę i prosty dach dwuspadowy. Do głównej bryły przylega nieco niższy garaż

W Skubiance powstaje niewielkie osiedle domów jednorodzinnych, budowanych przez firmę deweloperską Twojedomy.pl. Jeden z nich, to realizacja projektu Szum Morza – Murator M141. Zanim dom będzie można zwiedzić osobiście, zapraszamy na krótki reportaż z jego budowy.

WAŻNE

Projekt domu modelowego

Dom powstał na podstawie projektu Szum Morza – Murator M141. To rozłożysty budynek parterowy z dwuspadowym dachem i poddaszem, którego niedużą część w razie potrzeby łatwo zaadaptować na cele mieszkalne. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 81,6 m2. Zewnętrzne wymiary budynku wynoszą 16,4 x 9,6 m. Wysokość domu w kalenicy to prawie 7 m. Do dyspozycji są salon, kuchnia, dwie sypialnie oraz łazienka. Garaż przylega do bryły domu. Autorem projektu jest Ewa Dziewiątkowska.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz pod tym adresem

Płyta fundamentowa

Projekt przewiduje co prawda fundamenty tradycyjne, ale inwestor zdecydował się na fundament płytowy. Takie posadowienie było trzy razy szybsze w wykonaniu. Budowa płyty zajęła raptem 4 dni. Zdecydowano się zbudować nietypową płytę, bo z tak zwanymi przegłębieniami, czyli belkami biegnącymi pod każdą ze ścian nośnych. Pod płytą znalazła się podbudowa z gruboziarnistego piasku. Jej grubość to 40-50 cm. W płycie przewidziano zastosowanie wodnej instalacji ogrzewania podłogowego. Gruby beton pełni teraz rolę akumulatora termicznego, przetrzymując nadmiar wytworzonego ciepła i oddając go stopniowo, gdy temperatura w domu zaczyna spadać. Izolację cieplną płyty wykonano z polistyrenu ekstrudowanego i styropianu EPS 200. Obramowanie tworzą sklejane wzajemnie kształtki z polistyrenu ekstrudowanego. Hydroizolację utworzyła gruba folia polietylenowa, której połączenia sklejono taśmą uszczelniającą.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Ściany z ceramiki poryzowanej

Projektant zdecydował się na ściany z betonu komórkowego, ocieplone od zewnątrz styropianem. Mury miały mieć więc budowę dwuwarstwową. Tak pozostało, z tą różnicą, że beton zastąpiono pustakami z ceramiki poryzowanej. Do murowania, zamiast zaprawy tradycyjnej lub zaprawy klejowej użyto specjalnej, murarskiej piany poliuretanowej, aplikowanej pistoletem. Można ją stosować jedynie do pustaków o szlifowanych powierzchniach poprzecznych. Ściany parteru mają wysokość 2,72 m i grubość bez ocieplenia – 25 cm. Taką samą grubość mają ściany szczytowe.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz...

Ten dom bliźniak może być wybudowany nawet na bardzo wąskiej działce. Pozwala na to niewielka szerokość...

TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...