| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę Twojedomy.pl, objętą patronatem redakcji miesięcznika „Murator”. Parterowy dom posadowiony na płycie fundamentowej wzniesiono z ceramiki poryzowanej. Ściany ocieplono styropianem. Dach dwuspadowy wykończono dachówkami. Prześledź poszczególne etapy budowy domu modelowego i zobacz, na jakie technologie zdecydował się inwestor.

Autor: Piotr Mastalerz

Dom w Skubiance ma klasyczną, prostopadłościenna bryłę i prosty dach dwuspadowy. Do głównej bryły przylega nieco niższy garaż

W Skubiance powstaje niewielkie osiedle domów jednorodzinnych, budowanych przez firmę deweloperską Twojedomy.pl. Jeden z nich, to realizacja projektu Szum Morza – Murator M141. Zanim dom będzie można zwiedzić osobiście, zapraszamy na krótki reportaż z jego budowy.

WAŻNE

Projekt domu modelowego

Dom powstał na podstawie projektu Szum Morza – Murator M141. To rozłożysty budynek parterowy z dwuspadowym dachem i poddaszem, którego niedużą część w razie potrzeby łatwo zaadaptować na cele mieszkalne. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 81,6 m2. Zewnętrzne wymiary budynku wynoszą 16,4 x 9,6 m. Wysokość domu w kalenicy to prawie 7 m. Do dyspozycji są salon, kuchnia, dwie sypialnie oraz łazienka. Garaż przylega do bryły domu. Autorem projektu jest Ewa Dziewiątkowska.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz pod tym adresem

Płyta fundamentowa

Projekt przewiduje co prawda fundamenty tradycyjne, ale inwestor zdecydował się na fundament płytowy. Takie posadowienie było trzy razy szybsze w wykonaniu. Budowa płyty zajęła raptem 4 dni. Zdecydowano się zbudować nietypową płytę, bo z tak zwanymi przegłębieniami, czyli belkami biegnącymi pod każdą ze ścian nośnych. Pod płytą znalazła się podbudowa z gruboziarnistego piasku. Jej grubość to 40-50 cm. W płycie przewidziano zastosowanie wodnej instalacji ogrzewania podłogowego. Gruby beton pełni teraz rolę akumulatora termicznego, przetrzymując nadmiar wytworzonego ciepła i oddając go stopniowo, gdy temperatura w domu zaczyna spadać. Izolację cieplną płyty wykonano z polistyrenu ekstrudowanego i styropianu EPS 200. Obramowanie tworzą sklejane wzajemnie kształtki z polistyrenu ekstrudowanego. Hydroizolację utworzyła gruba folia polietylenowa, której połączenia sklejono taśmą uszczelniającą.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Ściany z ceramiki poryzowanej

Projektant zdecydował się na ściany z betonu komórkowego, ocieplone od zewnątrz styropianem. Mury miały mieć więc budowę dwuwarstwową. Tak pozostało, z tą różnicą, że beton zastąpiono pustakami z ceramiki poryzowanej. Do murowania, zamiast zaprawy tradycyjnej lub zaprawy klejowej użyto specjalnej, murarskiej piany poliuretanowej, aplikowanej pistoletem. Można ją stosować jedynie do pustaków o szlifowanych powierzchniach poprzecznych. Ściany parteru mają wysokość 2,72 m i grubość bez ocieplenia – 25 cm. Taką samą grubość mają ściany szczytowe.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z drewna i ogrzewany piecem

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Dom pasywny izolowany wełną mineralną. Jak się go...

Wiele osób chciałoby mieć dom pasywny, lecz obawia się go zbudować. Przerażają też ewentualne koszty,...

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego...

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora....

Dom w japońskim stylu. Geometryczna bryła budynku...

Bryła budynku złożona z białych i czarnych części, zachodzących na siebie i połączonych przeszkleniami,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.