| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę Twojedomy.pl, objętą patronatem redakcji miesięcznika „Murator”. Parterowy dom posadowiony na płycie fundamentowej wzniesiono z ceramiki poryzowanej. Ściany ocieplono styropianem. Dach dwuspadowy wykończono dachówkami. Prześledź poszczególne etapy budowy domu modelowego i zobacz, na jakie technologie zdecydował się inwestor.

Autor: Piotr Mastalerz

Dom w Skubiance ma klasyczną, prostopadłościenna bryłę i prosty dach dwuspadowy. Do głównej bryły przylega nieco niższy garaż

W Skubiance powstaje niewielkie osiedle domów jednorodzinnych, budowanych przez firmę deweloperską Twojedomy.pl. Jeden z nich, to realizacja projektu Szum Morza – Murator M141. Zanim dom będzie można zwiedzić osobiście, zapraszamy na krótki reportaż z jego budowy.

WAŻNE

Projekt domu modelowego

Dom powstał na podstawie projektu Szum Morza – Murator M141. To rozłożysty budynek parterowy z dwuspadowym dachem i poddaszem, którego niedużą część w razie potrzeby łatwo zaadaptować na cele mieszkalne. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 81,6 m2. Zewnętrzne wymiary budynku wynoszą 16,4 x 9,6 m. Wysokość domu w kalenicy to prawie 7 m. Do dyspozycji są salon, kuchnia, dwie sypialnie oraz łazienka. Garaż przylega do bryły domu. Autorem projektu jest Ewa Dziewiątkowska.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz pod tym adresem

Płyta fundamentowa

Projekt przewiduje co prawda fundamenty tradycyjne, ale inwestor zdecydował się na fundament płytowy. Takie posadowienie było trzy razy szybsze w wykonaniu. Budowa płyty zajęła raptem 4 dni. Zdecydowano się zbudować nietypową płytę, bo z tak zwanymi przegłębieniami, czyli belkami biegnącymi pod każdą ze ścian nośnych. Pod płytą znalazła się podbudowa z gruboziarnistego piasku. Jej grubość to 40-50 cm. W płycie przewidziano zastosowanie wodnej instalacji ogrzewania podłogowego. Gruby beton pełni teraz rolę akumulatora termicznego, przetrzymując nadmiar wytworzonego ciepła i oddając go stopniowo, gdy temperatura w domu zaczyna spadać. Izolację cieplną płyty wykonano z polistyrenu ekstrudowanego i styropianu EPS 200. Obramowanie tworzą sklejane wzajemnie kształtki z polistyrenu ekstrudowanego. Hydroizolację utworzyła gruba folia polietylenowa, której połączenia sklejono taśmą uszczelniającą.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Ściany z ceramiki poryzowanej

Projektant zdecydował się na ściany z betonu komórkowego, ocieplone od zewnątrz styropianem. Mury miały mieć więc budowę dwuwarstwową. Tak pozostało, z tą różnicą, że beton zastąpiono pustakami z ceramiki poryzowanej. Do murowania, zamiast zaprawy tradycyjnej lub zaprawy klejowej użyto specjalnej, murarskiej piany poliuretanowej, aplikowanej pistoletem. Można ją stosować jedynie do pustaków o szlifowanych powierzchniach poprzecznych. Ściany parteru mają wysokość 2,72 m i grubość bez ocieplenia – 25 cm. Taką samą grubość mają ściany szczytowe.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Przeczytaj dodatkowo:
Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Nowoczesny dom parterowy położony na zalesionej...

Ten nowoczesny dom jest prosty w formie, energooszczędny, a do tego idealnie wpisuje się w otaczający go...

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.