| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę Twojedomy.pl, objętą patronatem redakcji miesięcznika „Murator”. Parterowy dom posadowiony na płycie fundamentowej wzniesiono z ceramiki poryzowanej. Ściany ocieplono styropianem. Dach dwuspadowy wykończono dachówkami. Prześledź poszczególne etapy budowy domu modelowego i zobacz, na jakie technologie zdecydował się inwestor.

Autor: Piotr Mastalerz

Dom w Skubiance ma klasyczną, prostopadłościenna bryłę i prosty dach dwuspadowy. Do głównej bryły przylega nieco niższy garaż

W Skubiance powstaje niewielkie osiedle domów jednorodzinnych, budowanych przez firmę deweloperską Twojedomy.pl. Jeden z nich, to realizacja projektu Szum Morza – Murator M141. Zanim dom będzie można zwiedzić osobiście, zapraszamy na krótki reportaż z jego budowy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Projekt domu modelowego

Dom powstał na podstawie projektu Szum Morza – Murator M141. To rozłożysty budynek parterowy z dwuspadowym dachem i poddaszem, którego niedużą część w razie potrzeby łatwo zaadaptować na cele mieszkalne. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 81,6 m2. Zewnętrzne wymiary budynku wynoszą 16,4 x 9,6 m. Wysokość domu w kalenicy to prawie 7 m. Do dyspozycji są salon, kuchnia, dwie sypialnie oraz łazienka. Garaż przylega do bryły domu. Autorem projektu jest Ewa Dziewiątkowska.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz pod tym adresem

Płyta fundamentowa

Projekt przewiduje co prawda fundamenty tradycyjne, ale inwestor zdecydował się na fundament płytowy. Takie posadowienie było trzy razy szybsze w wykonaniu. Budowa płyty zajęła raptem 4 dni. Zdecydowano się zbudować nietypową płytę, bo z tak zwanymi przegłębieniami, czyli belkami biegnącymi pod każdą ze ścian nośnych. Pod płytą znalazła się podbudowa z gruboziarnistego piasku. Jej grubość to 40-50 cm. W płycie przewidziano zastosowanie wodnej instalacji ogrzewania podłogowego. Gruby beton pełni teraz rolę akumulatora termicznego, przetrzymując nadmiar wytworzonego ciepła i oddając go stopniowo, gdy temperatura w domu zaczyna spadać. Izolację cieplną płyty wykonano z polistyrenu ekstrudowanego i styropianu EPS 200. Obramowanie tworzą sklejane wzajemnie kształtki z polistyrenu ekstrudowanego. Hydroizolację utworzyła gruba folia polietylenowa, której połączenia sklejono taśmą uszczelniającą.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Ściany z ceramiki poryzowanej

Projektant zdecydował się na ściany z betonu komórkowego, ocieplone od zewnątrz styropianem. Mury miały mieć więc budowę dwuwarstwową. Tak pozostało, z tą różnicą, że beton zastąpiono pustakami z ceramiki poryzowanej. Do murowania, zamiast zaprawy tradycyjnej lub zaprawy klejowej użyto specjalnej, murarskiej piany poliuretanowej, aplikowanej pistoletem. Można ją stosować jedynie do pustaków o szlifowanych powierzchniach poprzecznych. Ściany parteru mają wysokość 2,72 m i grubość bez ocieplenia – 25 cm. Taką samą grubość mają ściany szczytowe.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Strop gęstożebrowy

Zastosowano najpopularniejszy obecnie rodzaj stropu, a mianowicie strop gęstożebrowy z pustaków keramzytobetonowych Teriva 4.0/1. Pustaki spoczywają oparte na prefabrykowanych belkach żelbetowych, rozmieszczonych równolegle do dłuższej osi domu, w odstępach co 60 cm. Najdłuższe z belek mają 6 m. Od spodu belki są podparte drewnianymi wspornikami podtrzymywanymi przez stalowe stemple o regulowanej wysokości. Po rozmieszczeniu belek i pustaków, a także po wykonaniu dodatkowych wzmocnień, na przykład pod ściany nośne poddasza lub wokół otworu na schody, przystąpiono do betonowania stropu. Jednocześnie też układano beton w wieńcach. Wieńce to żelbetowe opaski spinające szczyt ścian. Dzięki temu wieńce i strop tworzą jedną, monolityczną konstrkcję. Do betonowania stropu i wieńców użyto mieszanki klasy C16/20, dostarczonej z wytwórni. Na wysokość stropu doprowadzano ją używając pompy do betonu. Po zakończeniu budowy stropu i odczekaniu, aż beton osiągnie wymaganą wytrzymałość, dobudowano ściany szczytowe.

Autor: Mariusz Bykowski

Belki stropowe zostały wsunięte w zbrojenie wieńca, aby później on i strop utworzyły monolityczna konstrukcję. Wypełnienie między belkami stanowią pustaki keramzytobetonowe. Na tak przygotowanym stropie układa się jeszcze warstwę betonu

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z drewna i ogrzewany piecem

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...

Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...