| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda. PREZENTACJA DOMU

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda. PREZENTACJA DOMU

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko duże przeszklenia i nagi, betonowy strop zdradzają jego wspołczesny charakter. Zobacz prezentację tego domu, obejrzyj zdjęcia z realizacji tego projektu.

Żeby dotrzeć do domu w Chwałowicach, trzeba przejechać przez spory zagajnik. Gdy wszystko wskazuje na to, że podwrocławska wieś już się skończyła i więcej zabudowań nie będzie, nieoczekiwanie między drzewami pojawia się ceglana ściana szczytowa, Dwie bryły ustawiono względem siebie pod kątem prostym. W krótszej ceglanej znajdują się garaż i pokój gościnny, w drugiej – część dzienna, sypialnie i gabinety a zaraz potem – druga, otynkowana bryła. Obie części domu mają symetryczne dwuspadowe dachy, stoją względem siebie pod kątem prostym. Scala je niewielki parterowy łącznik o płaskim dachu – to w nim znajduje się główne wejście do budynku. Masywne drewniane drzwi pomalowane na czarno mają gładką, pozbawioną ozdób powierzchnię. Dom stoi na dużej, bo aż 2,5-hektarowej działce. – Zachwyciło mnie to miejsce, piękna łąka i las, trochę na uboczu, latem rozgwieżdżone niebo. Zdecydowałam się na kupno natychmiast i w zaledwie trzy dni dokończyłam wszystkie formalności – opowiada właścicielka.

Dom w lokalnym stylu

Pomysł był taki, by stworzyć tu nie tylko dom, ale i odpowiednik wiejskiej zagrody. Inspiracją były dla nas stare poniemieckie zabudowania, których w tych okolicach jest jeszcze dużo. Dom miał mieć prostą formę, która dobrze wpisze się w otoczenie, wyda się znajoma okolicznym mieszkańcom. Jest nieco większy niż przeciętne domy wiejskie.

Podjazd z kostki

Podjazd wyłożono kostką granitową. Ponieważ grunt jest tu gliniasty i podmokły, po położeniu kamieni trochę osiadł pod ciężarem samochodów. Powstały nierówności i krzywizny, dając efekt z estetycznego punktu widzenia bardzo pożądany, choć niezamierzony. Szczeliny między kostkami porasta trawa i mech. Nikt w wiejskim domu walczyć z nimi nie zamierza. Nikt nie walczy również z dziesiątkami ropuch z pobliskiego stawu, które opanowały trawnik.

Ceglana elewacja

Ślepa ściana szczytowa z czerwonej cegły przypomina poniemieckie domy. Ma gładką powierzchnię, a jej brzegi zakończono tak zwaną rolką z cegieł. Położono je bokiem na wozówce, czyli dłuższym, ale węższym boku, na którym zazwyczaj przewozi się cegły (stąd nazwa). Podobnie zaakcentowano usytuowaną dyskretnie z boku budynku i cofniętą względem jego lica bramę garażu. Czerwona dachówka oraz długi komin ze stali nierdzewnej dopełniają całości. Ściany zewnętrzne tej części domu, krótszej i bardziej zwartej, oblicowano cegłami z odrzutu, niepełnowartościowymi, kupionymi za grosze w cegielni. Miejscami są poprzepalane, mają subtelne różnice w odcieniu. Niedoskonałości dają naturalny efekt zużycia niemożliwy do uzyskania z idealnie równych, identycznych kolorystycznie i płaskich w odbiorze cegieł klinkierowych.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów z kolekcji MURATORA

Autor: Piotr Mastalerz

Podjazd wyłożono granitową kostką, szczeliny porasta trawa i mech. Cała powierzchnia nierównomiernie osiadła, co dało naturalny, choć niezamierzony efekt

Taras od północnego zachodu

Druga bryła ma dach pokryty dachówką grafitową, jest otynkowana na kolor jasnoszary, a jej najbardziej charakterystycznym elementem widocznym z drogi jest duże okno o drewnianych ramach. Po drugiej stronie domu są trzy identyczne okna – można przejrzeć przez nie na drugą stronę budynku. Oprócz tych przeszkleń, imponujących powierzchnią, a wysokością zrównanych z drzwiami przy głównym wejściu, od południa tuż przy ziemi umieszczono jeszcze okienka – doświetlają korytarz. Taras i troje wielkich przeszklonych drzwi przesuwnych znajduje się od strony północno-zachodniej. Dom stoi samotnie na łące, więc nic nie ogranicza dostępu promieni słonecznych.

Lek na klaustrofobię

Dwie bryły łączy duży przedsionek. Do części dziennej prowadzą podwójne przesuwne drzwi z matowego szkła o stalowych uchwytach. Umieszczono je na początku i na końcu holu, dbając o sprawną komunikację – dobry dostęp z salonu i kuchni do pomieszczenia przeznaczonego dla gości, które znajduje się w części ceglanej i graniczy z garażem. Jak na współczesny dom przystało, salon z jadalnią i kuchnią tworzą jedno obszerne pomieszczenie wypełnione światłem.

Betonowy strop

Strop poddasza jest wykonany z surowego, niczym niewykończonego betonu. Zwraca uwagę zwłaszcza w salonie – nie jest wsparty na żadnym dodatkowym słupie. Podkreśla podłużny kształt bryły. Robotnicy nie mogli uwierzyć w obliczenia konstruktorów, z których wynikało, że strop nie wymaga dodatkowych podpór. Część, którą widać z salonu i na którą prowadzą jesionowe schody, to mostek – łączy gabinety na poddaszu. Poza tym miejscem cały salon otwiera się wysoko na dwie kondygnacje, pokazując stromy sufit. Z obu stron doświetlają go dodatkowo okna połaciowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Dom pasywny izolowany wełną mineralną. Jak się go...

Wiele osób chciałoby mieć dom pasywny, lecz obawia się go zbudować. Przerażają też ewentualne koszty,...

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...

Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.