Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom dopracowany w każdym calu. Zobacz, jak zbudowali dom według projektu Muratora M03a Moje miejsce

Dom dopracowany w każdym calu. Zobacz, jak zbudowali dom według projektu Muratora M03a Moje miejsce

Mimo promocji architektury z płaskimi dachami większość ludzi chce mieć domy, które wyglądają jak… domy - mają spadziste dachy pokryte dachówką, są przytulne i przypominają budynki, w których mieszkali ich rodzice. A gdy inwestor z pietyzmem zadba o detale wykończenia, budynek nabiera charakteru i wyjątkowego uroku. Poznaj historię budowy domu dopracowanego w każdym calu.

Jeszcze zanim rozpoczęły się prace budowlane, właściciele wiedzieli, że na zalesionej działce pod Warszawą chcą postawić dom tradycyjny w formie, ale funkcjonalny. Właśnie dbałością o wygodę i urodą budynku kierowali się, wybierając projekt.

Dom ma tradycyjny kształt – duży dwuspadowy dach i symetryczną elewację frontową z wejściem pośrodku. Czyni to bryłę budynku spokojną, uporządkowaną i zrównoważoną. Symetrię podkreślają garaż i zadaszony taras, które choć stanowią przedłużenie domu, wyraźnie odcinają się od części mieszkalnej niższym dachem. Przykryty on został czerwoną dachówką korespondującą z klinkierowymi murkami i cokołem przy ziemi. Dom świetnie komponuje się z otoczeniem – wtapia się w las, który jednoczesnie odgradza mieszkańców od sąsiednich, również zalesionych działek.

Zobacz koniecznie:

Drewno i klinkier, czyli elewacja z charakterem

Dom został zbudowany przy niewielkiej liczbie zmian. Bryła pozostała taka sama jak w projekcie. Mimo oczywistej pokusy gospodarze nie podwyższyli znacznie wysokości ścianek kolankowych, a tym samym nie zaburzyli proporcji budynku.

Właściciele bardzo dbają o wygląd „Mojego miejsca” z zewnątrz. Choć na przykład ceny okiennic są porównywalne z kosztami zakupu samych okien, inwestorzy z nich nie zrezygnowali. Pełnią funkcję nie tylko praktyczną (są zamykane, kiedy właściciele wyjeżdżają), ale też estetyczną. Otwarte sprawiają, że okna wydają się szersze i silniej się zaznaczają w wizerunku domu. Dzięki nim zyskuje on wyraźną, odcinającą się kolorem od jasnej elewacji linię okien.

Także widoczne z zewnątrz elementy więźby dachowej nad wejściem i od strony tarasu wykonano zgodnie z projektem. Drewno ma ten sam ciemnobrązowy kolor co okiennice. Poszerzony o garaż i zadaszenie tarasu budynek wydłuża się i sprawia wrażenie bardziej rozłożystego. Wejście jest cofnięte w stosunku do elewacji i dodatkowo osłonięte daszkiem, co chroni je przed wiatrem i zacinającym deszczem lub śniegiem.

Zbudowane zostały także znajdujące się w projekcie klinkierowe murki przy wejściu. Osłaniają one ganek zimą przed nawiewanym przez wiatr śniegiem.

Moje miejsce - zaprojektowany do budowania na raty

Dom został tak zaprojektowany, żeby można było podzielić budowę na etapy. Najpierw wykańcza się tylko parter, potem zagospodarowuje poddasze.

W związku z tym na parterze zlokalizowane są dwie sypialnie, które po zrealizowaniu drugiego etapu można zamienić na gabinet, pokój gościnny czy – jak w przypadku domu w Wildze – jadalnię. Także symetrycznie dostawione po bokach zadaszenie tarasu i garaż mogą powstać później (dostępna jest również wersja projektu bez tych elementów).

Poddasze zostało zaplanowane jako wygodna przestrzeń nocna składająca się z dwu sypialń wraz z garderobami oraz łazienki i holu doświetlonego oknem połaciowym. Dom w Wildze został zrealizowany w technologii tradycyjnej z pustaków Porotherm.

Mały dom z wyboru. Dlaczego warto wybudować mały dom?

Z domem jest jak z miastem, w którym mieszkamy. Chodzimy tylko po niektórych ulicach. Można by bez...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Udana przebudowa domu kostki. Płaski dach i...

Zmiana proporcji budynku i wykonanie pieknej elwacji drewnianej potrafi odmienić najbrzydszy stary dom....

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Murator C280 Wykwintny. Mały dom na małą działkę

„Wykwintny” to mały dom, który może stanąć na małej działce. Nie jest też drogi w budowie. Ten...

Nowoczesny dom parterowy położony na zalesionej...

Ten nowoczesny dom jest prosty w formie, energooszczędny, a do tego idealnie wpisuje się w otaczający go...

Projekt MURATORA M42 "Przemyślany" - GALERIA...

M42 "Przemyślany" to popularny projekt z kolekcji projektów MURATORA. Przedstawiamy galerię zbudowanych już...

Z duszą i na czasie: dom nowoczesny w tradycyjnej...

Jak znaleźć optymalny styl domu dla współczesnej rodziny? Czy będzie nim tradycyjna wiejska siedziba,...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.