Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom dopracowany w każdym calu. Zobacz, jak zbudowali dom według projektu Muratora M03a Moje miejsce

Dom dopracowany w każdym calu. Zobacz, jak zbudowali dom według projektu Muratora M03a Moje miejsce

Mimo promocji architektury z płaskimi dachami większość ludzi chce mieć domy, które wyglądają jak… domy - mają spadziste dachy pokryte dachówką, są przytulne i przypominają budynki, w których mieszkali ich rodzice. A gdy inwestor z pietyzmem zadba o detale wykończenia, budynek nabiera charakteru i wyjątkowego uroku. Poznaj historię budowy domu dopracowanego w każdym calu.

Jeszcze zanim rozpoczęły się prace budowlane, właściciele wiedzieli, że na zalesionej działce pod Warszawą chcą postawić dom tradycyjny w formie, ale funkcjonalny. Właśnie dbałością o wygodę i urodą budynku kierowali się, wybierając projekt.

Dom ma tradycyjny kształt – duży dwuspadowy dach i symetryczną elewację frontową z wejściem pośrodku. Czyni to bryłę budynku spokojną, uporządkowaną i zrównoważoną. Symetrię podkreślają garaż i zadaszony taras, które choć stanowią przedłużenie domu, wyraźnie odcinają się od części mieszkalnej niższym dachem. Przykryty on został czerwoną dachówką korespondującą z klinkierowymi murkami i cokołem przy ziemi. Dom świetnie komponuje się z otoczeniem – wtapia się w las, który jednoczesnie odgradza mieszkańców od sąsiednich, również zalesionych działek.

Zobacz koniecznie:

Drewno i klinkier, czyli elewacja z charakterem

Dom został zbudowany przy niewielkiej liczbie zmian. Bryła pozostała taka sama jak w projekcie. Mimo oczywistej pokusy gospodarze nie podwyższyli znacznie wysokości ścianek kolankowych, a tym samym nie zaburzyli proporcji budynku.

Właściciele bardzo dbają o wygląd „Mojego miejsca” z zewnątrz. Choć na przykład ceny okiennic są porównywalne z kosztami zakupu samych okien, inwestorzy z nich nie zrezygnowali. Pełnią funkcję nie tylko praktyczną (są zamykane, kiedy właściciele wyjeżdżają), ale też estetyczną. Otwarte sprawiają, że okna wydają się szersze i silniej się zaznaczają w wizerunku domu. Dzięki nim zyskuje on wyraźną, odcinającą się kolorem od jasnej elewacji linię okien.

Także widoczne z zewnątrz elementy więźby dachowej nad wejściem i od strony tarasu wykonano zgodnie z projektem. Drewno ma ten sam ciemnobrązowy kolor co okiennice. Poszerzony o garaż i zadaszenie tarasu budynek wydłuża się i sprawia wrażenie bardziej rozłożystego. Wejście jest cofnięte w stosunku do elewacji i dodatkowo osłonięte daszkiem, co chroni je przed wiatrem i zacinającym deszczem lub śniegiem.

Zbudowane zostały także znajdujące się w projekcie klinkierowe murki przy wejściu. Osłaniają one ganek zimą przed nawiewanym przez wiatr śniegiem.

Moje miejsce - zaprojektowany do budowania na raty

Dom został tak zaprojektowany, żeby można było podzielić budowę na etapy. Najpierw wykańcza się tylko parter, potem zagospodarowuje poddasze.

W związku z tym na parterze zlokalizowane są dwie sypialnie, które po zrealizowaniu drugiego etapu można zamienić na gabinet, pokój gościnny czy – jak w przypadku domu w Wildze – jadalnię. Także symetrycznie dostawione po bokach zadaszenie tarasu i garaż mogą powstać później (dostępna jest również wersja projektu bez tych elementów).

Poddasze zostało zaplanowane jako wygodna przestrzeń nocna składająca się z dwu sypialń wraz z garderobami oraz łazienki i holu doświetlonego oknem połaciowym. Dom w Wildze został zrealizowany w technologii tradycyjnej z pustaków Porotherm.

Mały dom z wyboru. Dlaczego warto wybudować mały dom?

Z domem jest jak z miastem, w którym mieszkamy. Chodzimy tylko po niektórych ulicach. Można by bez...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Parterowy dom modernistyczny. Płaski dach, duże...

Styl modernistyczny jest wciąż w natarciu. Przedstawiamy parterowy dom, który świetnie mieści się w...

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Energooszczędny dom ze styropianu. Jak osiągnięto...

Przedstawiamy jeden z pierwszych domów zakwalifikowanych do dopłaty finansowanej przez NFOŚiGW. To...

Remont domu kostki. Bardziej przestronne wnętrze

Poznaj historię remontu domu kostki z lat 50. Budynek wymagał gruntownej modernizacji. Ciasne dotąd...

Przemyślany dom minimalistyczny. Parterowy...

Projektant, pracując nad tym minimalistycznym budynkiem, postanowił połączyć w jedną całość mury, drewniane...

Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz...

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.